Otsing

11/2012 Herman Mäemets, pastor emeeritus

„Jehoova käest on see tulnud, see on imeasi meie silmis." (Ps 118:23)04 m6emets herman
Eesti Baptisti Usuteaduse Seminar suleti nõukogude võimu poolt IV lennu lõpetamise eel 1940. Tallinnas Paldiski mnt 46b hoonelt seminari silti maha võttes ütles Kalju Raid: "Neid tähti läheb veel vaja..."
1955. aastal kohtusid puhkuse ajal Kehras Osvald Tärk, Robert Võsu ja Heldur Tooming. Vestluste teemaks oli vaimulik töö ja noorte vendade ettevalmistus. Jumal kinkis neile usu, et koolitus võiks olla teostatav kaugõppe vormis. Nad palusid ja kandsid küsimuse vanempresbüter Johannes Lipstokile ette. Tema juures toimunud nõupidamisel koostatud avaldus esitati usu(kultus)asjade nõukogu volinikule. 4. mail 1956 teataski volinik suuliselt, et kursused võivad alata.
Kuigi polnud ressursse ega kirjandust, aga oli usk, siis algas kohe ettevalmistus. Lipstok moodustas Presbüterite katsekomisjoni (Tärk – esimees, Olvik – abi, Võsu – sekretär), kelle ülesandeks oli koostada õppekava, kutsuda õppijad, leida ruumid ja valmistada õppematerjalid.

.

Kaugõppekursuste avamine toimus rahvast tulvil Olevistes kirikus 14. oktoobril 1956. Teenistust juhatas Lipstok, esindatud oli 70 kogudust. Jutlustas Tärk, kantselei nimel kõneles Aleksander Sildos, tulevaste õppijate nimel rääkis Arpad Arder.
Kell 17 oli Kalju koguduses koos 100 venda. Seal tervitasid varasemad lennud: I – Tärk, II – Eduard Paesüld, III – Arthur Eiman, IV – Raid ja TÜ usuteaduskonnas õppinud Olvik. Õppuritele (2/3 tuli usklikest peredest) anti enda tutvustamiseks 1 minut.
Ametlikult oli lubatud 40 õppijat, teised nimetati kandidaatideks ja vabakuulajateks. Põhiõppejõududeks Tärk, Olvik, Võsu ja Vardo Holm. Kõik nad olid samas ka oma kutsetööl.
Õppeained: Vana ja Uue Testamendi sissejuhatus, Piiblimaade geograafia, Kristluse ajalugu, Iisraeli rahva ajalugu, Mäejutlus, Jeesuse tähendamissõnad, Homileetika, Aamos ja Hoosea, Jaakobuse ja Heebrea kiri, Hingehoid, Rooma kiri, Psalmid, Dogmaatika jt.
Õppematerjalid trükkis kirjutusmasinal Linda Nõlvak, rotaatoril paljundus Võsu ja köitis Ruuben Reinvald. Kokku valmis 28 konspekti: Tärk 666, Olvik 645, Võsu 1130, Imant Ridaliste 151, tõlkeid (Hulda Sillart jt) 457 lehekülge. Õpetamine Kalju koguduse ruumides toimus tasuta, kursustel kaeti vaid kantselei kulud.
2-aastase alamastme lõpetas 11 venda ja 4-aastase ülemastme vaid Paul Himma. Alamastmes sooritati 480 eksamit (kokku üle 500). Mitmel vennal ei puudunud palju kõrgema astme lõpetamisest, kolmandik (saartelt ja kaugemalt) ei suutnud tempoga sammu pidada.
Tärk soovis õnnistust omandatud teadmiste kasutamisel ja ees ootavatel elueksamitel (eriti vennaosaduse alal), milleks oldi esmaspäeviti koos olles valmistutud.
Võsu tõdes, et õppematerjalidest sai väike usuteaduslik raamatukogu (nagu apostlite kirjad Uues Testamendis), mida Jumal kasutas veel tulevaste põlvede õnnistuseks!
Kursused lõppesid nõukogude võimu uute kitsendavate määrustega koguduste tööle (nt tohtisid jumalateenistustel kõneleda veel vaid koguduse nõukogu registreeritud liikmed). Kursustel õppinutele langes suur vastutus. Neile anti kaasa soovitusi: „Tehke „kohalikud kursused"! Muutke kitsendused võimalusteks! Valmistage ette uusi presbüterite kandidaate!"
Mina tulin usule sõjaväes Rostovis 1955, seejärel töötasin 18. Keskkoolis õpetajana. Võsu kutsus mind vabakuulajaks (kooliõpetaja ei võinud ametlikult osaleda). Mu vaimulikku haridust täiendas veel Oleviste „piiblikool" – neljapäevaõhtused piiblitunnid. Tallinna aeg oli mulle Jumalast kingitud (diplomita) kõrgkooli-aeg!

Karl Tutsu: „Kursused olid mu sõnastamata palve vastused – õppimine oli magus kui kärjemesi ja elustav kui elav vesi."
Erich Sõmer: „Kergem olnuks paar nädalat metsas puid teha kui kirjalik eksamijutlus koos eksegeesi, analüüsi ja dispositsiooniga."
Paul Himma: „Kursustel kasvas usk, et Jumala riik võidab ja usklikel on tulevik."
Heldur Tooming: „Mineviku vead olgu meile hoiatavateks õppetundideks, mineviku töö edu aga tiivustagu!"
Edgar Tamm: „Paljud õpikud on riiulinurgas või harva avatavas kastis, kursuste konspektid aga käeulatuses."
Ermo Toom: "Töötada isekust ja eneseõigust täis inimestega, kes on eksinud, kaotanud elulootuse, pole lihtne. Selles valdkonnas juhatas hingehoid meid selgematele seisukohtadele."

Uudised

2023-2-veebruar

07 Märts 2023
2023-2-veebruar

SISUKORD  Sõbralt Sõbrale meeskond rõõmustab Jumalas Merle Kotiesen Paranda meelt juba täna! Mihkel Nõlvak Igatsus olla ehtne Ermo Jürma Hanna Kaptein – naine täis usku ja armastust Mari-Vivian Ellam Orus...

Kõige andekam on Jeesus

07 Märts 2023
Kõige andekam on Jeesus

Veebruar 2023 Kaarel B. Väljamäe, Allika koguduse pastor Tema on see, kes on pannud mõned apostleiks ja mõned prohveteiks ja mõned evangelistideks, mõned karjaseiks ja õpetajaiks, et pühi inimesi valmistada abistamistööle...

Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

07 Märts 2023
Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

Veebruar 2023 Ülo Kikas, Hiiumaa osakonna juhataja Samaaria Eesti Misjon alustas Jumala kutsel tööd augustis 1991. Soome vendade Krister Lindbergi ja Rynar Nylundi initsiatiivil asutati koos Jüri ja Toomas Nõlvakuga (tolleaegse...

Mõtisklus rahust muusikas

07 Märts 2023
Mõtisklus rahust muusikas

Veebruar 2023 Marek Talts, Viljandi baptistikogudus Lõuna-Eesti palvushommikusöögi keskmes olid suhted, mis ühendavad erinevate elualade juhte üldinimlikus ja üleinimlikus tähenduses. Kujutan neid suhteid horisontaalsel ja vertikaalsel teljel, millest lähtuvalt avasin mõtteid...

Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

07 Märts 2023
Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

Veebruar 2023 Hele-Maria Kangro, Mooste kogudus Liidu ainus kogudus Põlvamaal sai endale noore pastori.Veebruari esimesel pühapäeval oli Mooste koguduses meeleolukas pidupäev. Palvela saal oli puupüsti rahvast täis, nende seas üle kümne...

„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

07 Märts 2023
„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

Veebruar 2023 Meego Remmel, 3D koguduse õpetuspastor Sõnad „Tartu rahu oli õiglane rahu“ kõlasid Tartu linnapea Urmas Klaasi Lõuna-Eesti palvushommikusöögi tervituskõnes. Küünlapäeva eel vahetult enne Tartu rahu aastapäeva toimunud kokkusaamine leidis...

Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

07 Märts 2023
Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

Veebruar 2023 Joosep Tammo, EKB Liidu vanematekogu esimees Käesoleval kuul tähistame Eesti Vabariigi 105. ja Eesti baptismi 139. aastapäeva. Pidasin 2018. aasta veebruaris Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris ettekande „Quo vadis, vaba kogudus?“Selle...

Viis isamaalist fuugat

07 Märts 2023
Viis isamaalist fuugat

Veebruar 2023 Marten Meibaum, 3D kogudus Fuuga on muusikaline mõtisklus, kus valitud meloodiat (nt neli esimest takti mõnest isamaalisest laulust) kindlate reeglite järgi esitatakse, arendatakse ja illustreeritakse. Fuuga võib olla nii...

Diakonite ülesannetest vabakogudustes

07 Märts 2023
Diakonite ülesannetest vabakogudustes

Veebruar 2023 Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor Diakon on kristlikus koguduses kaastööline ja teenija. Diakonite ülesanded on eri kirikutes erinevad. Mõnes kirikus ordineeritakse diakonid teenimistöösse ja edaspidi võidakse neid seada...

Ristija Johannese meeleparandusristimine

07 Märts 2023
Ristija Johannese meeleparandusristimine

Veebruar 2023 Peeter Roosimaa, Uue Testamendi õppejõud See on midagi imelist, mida Jeesus ütles Ristija Johannese kohta: Tõesti, ma ütlen teile, naisest sündinute seast ei ole tõusnud suuremat Ristija Johannesest (Mt...

Linke