6/2010 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja
Eesti Kirik kolleegiumi kevadkoosolek toimus 26. mail ajalehe Tartu toimetuses, Ülikooli tn 1. Kolleegiumi esimehe Mihkel Kuke kutsel osalesid selles ka Teekäija peatoimetaja Erki Tamm ja allakirjutanu.
Esmalt sai sõna ajakirjandusõppejõud Sulev Uus, kes rääkis teemal „Olukord Eesti ajakirjandusmaastikul AD 2009-2010." Sisutihedast ettekandest siinkohal vaid paar märksõna. Masu on vähendanud ajakirjanike liikumist ja toonud kaasa nende maailmapildi kontoripildiks taandumist, vähenenud on uuriva ajakirjanduse osakaal, vähem on väljaannete lisasid. Tõusnud on käibemaks ja kojukande tasu – mitmed väljaanded tõstsid tellimishindu. Siiski, ajalehed jätkavad ning vanemate inimeste hulgas on lugejate % koguni tõusnud. Lõpetuseks tsiteeris ta selles kontekstis Juhan Peeglit: „Olukord on suurepärne, kuid mitte lootusetu."
Edasi räägiti kristlikust meediast. Kui 2001. aastal oli pea igal Eesti konfessioonil oma väljaanne, siis tänaseks on selliste kirikute arv vähenenud. Samas jätkavad oma väljaannetega mitmed kogudused. Lisandunud on internetiväljaanne Meie Kirik. On ka mõned kindlale sihtgrupile suunatud ajakirjad, nagu Kristlik Kasvatus.
Küsimusele: „Kuidas positsioneerib end Eesti Kirik" vastati julgelt, et see ei ole parteileht, vaid vaba ajakirjandus. Reklaamikasum on selles minimaalne. Kui kvaliteetajakirjandus ei ole ta kunagi olnud müügihitt. Väljaande suurus pole tiraažis, vaid milleski muus. Selle nädalalehe uudis on küll tihti sama, mis üldajakirjanduses, aga rõhuasetus on teine. Siin ei ole kriteeriumiks skandaali esitlemine. Negatiivsed uudised toodavad ju end ise, positiivsetega peab aga töötama. Väljaandele on üsna oluline emotsionaalne kokkupuude oma tellijatega – suhtlemine nendega. Jätkuvalt aruletakse selle üle, kuidas muuta seda liikmeleheks, s.t et kes on oma koguduses kiriku liikmemaksu tasunud, saab endale ka ajalehe. Mitmed kogudused on lehe juba tellinud oma juhatuse liikmetele.
Missiooniks peetakse oma lugejate toetamist nende usuelus. Jätkuvalt on soov olla nii inimese- kui ka institutsioonikeskne. Kirikule on oluline kajastada ka seda, kus nende peapiiskop käis ja mida ütles. Toimetus peab oma suhet allikaga heaks, samas on probleemiks auditooriumi väiksus ja autorite kordumine.
Põgusalt arutati ka kahe väljaande koostöö võimalusi. Küsiti, et kas Eestis võiks olla üks oikumeeniline väljaanne, näiteks Eesti Kirikute Nõukogu raames? EELK avalike suhete komisjoni esimees Tiit Salumäe arvas, et siin oleks küllaltki raske tulla vastu nii ortodoksidele kui nelipühilastele.
Kohtumine tõi esile, et mõlemad väljaanded – Eesti suurima tiraažiga kristlik ajaleht Eesti Kirik ja temast pisut vanem ajakiri Teekäija – ilmutavad elavat huvi teineteise töö tulemuste vastu.
Vastastikku sooviti teineteisele kordaminekut ja Issanda õnnistust.