Meeste osadushommikut uudistamas

03/2017 19 salemi mehed
Laura Jõgar, Tartu Salemi kogudus

Detsembrist 2016 on Tartu Salemi koguduses igal kolmapäeva hommikul kell 7.00 toimunud meeste osadushommik. Sarnane tegevus oli seal ka aastaid tagasi, kuid see jäi tookord ajapikku soiku, kuni pastor Urmas Roosimaa selle nüüd taaselustas.

Mina kui ajakirjanik käisin seda osadushommikut 1. märtsil uudistamas. Minu kohaleilmumine tekitas küll üksjagu imestust, kuid võin öelda, et vennad on täitsa külalislahked. Kui tollel hetkel oli tähelepanu minule koondunud, siis kõrbes küll puder veidi põhja, kuid see ei seganud kedagi – puder maitses kõigile hästi.

Ametlik osa algaski hommikusöögi söömisega. See on ürituse lisaboonus, kuid kõige väärtuslikum on seal siiski meeste ühine osadus. Kõigepealt räägiti erinevatel aktuaalsetel teemadel: kõik said oma arvamust avaldada, öelda välja, mis südamel. Seejärel loeti koos Piiblit: psalme ja õpetussõnu ning siis arutleti kuuldu üle, püüti seda seostada tänapäevaga ja arutleti, mida sellest tarkusest saaks endaga kaasa võtta ning oma ellu rakendada. Seekord oli märksõnaks libekeelsus. Lõpuks oldi ühiselt palves – usaldati üheskoos kõik mured ja rõõmud Jumala kätte – ning siis oldi valmis minema vastu sellele päevale, kes kooli, kes tööle.

Kokku oli tulnud kümmekond venda, kes olid valmis ühise osaduse nimel vara ärkama ja kirikusse tulema, et olla koos teiste vendadega osaduses ning üheskoos palvetada. Tore oli näha, et esindatud olid erinevad põlvkonnad, sest kogudus on üks pere, kus on oluline, et nooremad inimesed saaksid vanematest eeskuju võtta. Kuulsin ka, et kui mõnel neist osadushommikul osalejatest on veidi keeruline vara ärgata ja sinna kohale jõuda, siis on neil mõni ligimene, kes neid selles toetab: keda äratab isa ja kutsub kaasa, kellele tuletab naine meelde, et on ju kesknädala hommik. Veendusin, et meeste osadushommik on nende jaoks väga väärtuslik aeg, ning usun, et see on nende jaoks parim viis, kuidas oma muidu argist kolmapäeva alustada.

Tallinnas, Nõmme baptistikoguduses teisipäeviti kell 7, osalejaid 30–40, eestvedaja Veikko Võsu.
Tartus, Salemi koguduses kolmapäeviti kell 7, osalejaid u 10, eestvedaja Urmas Roosimaa.
Pärnus, erinevates kogudusehoonetes esmaspäeviti kell 7, osalejaid u 10, eestvedajad Aarne Heide, Janno Peensalu, Taavi Tamberg.
Türil, Misjonikoguduses, esimesel korral 15 osalejat, eestvedaja Tanel Kookmaa.
Haapsalus, baptisikoguduses käivitamisel, osalejaid u 10, eestvedaja Kalle Kopli.