02/2011 Liina Rahuoja, Oleviste kogudus
Pereraadio saadete loetelu on pikk ja mitmekesine. Igal saatel on oma sünnilugu. Tõenäoliselt omanäolisemaks neist on aastate ajaproovile vastu pidanud eestpalvesaade Valulävi.
Saate algatajaks oli 1995. aastal tolleaegne Pereraadio toimetaja Anton Altmäe, kes praeguseks on asunud elama Hiiumaale. Tema igatses rohkem palveosaduse võimalusi. Lisaks tavapärastele koguduse palveteenistustele otsustas ta kasutada raadio otse-eetrit, et jõuda ka nende kodus olevate palvetajateni, kellel kogudusse jõudmine on erinevatel põhjustel raskendatud. Peamiseks tõukejõuks sellise saate algusloole nimetab ta, et jalutades õhtuti läbi linna ning nähes lõbustuskohtade avatud uksi, tundis ta valu inimeste raiskuminevate elude pärast. Otsides Jumalat, sai ta südamesse alustada palvesaatega. Ka saate nimi – Valulävi – viitab otseselt sellele valule, mida ta tundis nende inimeste pärast.
.Alguses oli saateformaat veidi erinev tänasest. Kõigil oli soovi korral võimalus ise eetris palvetada. Nii oli see pigem palveosaduse saade, kus saatejuht oli kaaspalvetaja rollis. Kui inimene ise ei soovinud või ei osanud palvetada, siis palvetas A. Altmäe tema eest. Saatesse hakkas saabuma järjest enam eestpalvesoove, see oli loomulik kasvamine ja muutumine. Vajadus sellise saate järele oli olemas ja inimeste südamed olid avatud. Palveid oli sedavõrd palju, et ei tekkinud olukorda, kus oleks vaja olnud aega kuidagi täita (rääkides või kasutades muusikat).
Õhtuti saatest koju minnes oleks majadel olnud nagu klaasist seinad – sa näed ja mõistad, mis toimub kodudes.
Meenutades neid saateid tõdeb A. Altmäe: „Kõige imelisemad selle saate juures olid siiski palvevastuste telefonikõned, mis kinnitasid Jumala imelist armutööd. Jeesus Kristus on tõesti seesama eile, täna ja igavesti. Temale ei ole ükski palvesoov liiga suur ega jää ükski palvesosin kuulmata."
Teatepulga võtsid 1996. aasta suve lõpul üle tolleaegne Oleviste koguduse vanempastor Rein Uuemõis ja pastor-evangelist Ülo Niinemägi. Nad moodustasid kaks saatemeeskonda, kuhu kuulusid Reet Talmre, Peeter Püssim, Sirli Kuklase, Liidia Vardja, Karin Raja, Reeli Vainjärv jt. Kuna teatud perioodil kestis saade nii kaua, kuni oli helistajaid, siis ei olnud harvad ka need juhused, mil saade kestis hiliste öötundideni välja.
Üks meeskonnas osaleja meenutab: „Palvetades teiste eest, sain ka ise vaimulikumalt küpsemaks; silmaring avardus. Õhtuti saatest koju minnes oleks majadel olnud nagu klaasist seinad – sa näed ja mõistad, mis toimub kodudes. Tänaseni on meeles see emotsioon, mis oli peale esimesi kordi. Mitte vähemtähtsaks ei osutunud ka praktiline oskus kiiresti kirjutada, et telefoni teel tulnud palved täpselt üles kirjutada ja anda siis võimalus järgmisele helistajale. Samuti tuli vahetevahel ka kohe telefonis mureliku inimesega koos palvetada või anda kohest hingeabi."
Tänaseks on sellest palvesaatest kujunenud Oleviste koguduse üks töölõik, kus regulaarselt teenivad neli palvemeeskonda. Neid juhivad Siim Teekel, Rein ja Teet Uuemõis ning Ülo Niinemägi. Saated lähevad endiselt eetrisse Oleviste kiriku Pereraadio stuudiost, mis asub Antoniuse kabelis ja kuhu saab helistada telefonil 6459149. Saade on eetris igal laupäeval 21.00-23.00. Samuti on võimalus edastada palvesoove elektrooniliselt meiliaadressile: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
„Paluge, ja teile antakse, otsige, ja te leiate, koputage, ja teile avatakse, sest iga paluja saab ja otsija leiab ja igale koputajale avatakse!" (Mt 7:7-8).
Valulävi meeskonnad koos kõigi oma kodudes olevate "nähtamatute" kaaspalvetajatega on jätkuvalt abiks, et aidata kanda ligimese muresid ja koormaid, aga samuti ka palvevastuste tänurõõmu Jumala ette.
Fotod Siim Teekel:
23_IMG_1374 Palveringis on Signe Ainla, Frederik Ainla, Katrin Abram, Peeter Püssim, Reeli Vainjärv, Reet Talmre.
23_IMG_1328 Raadiotöös on oluline ka kiirkirjutamine. Heli Kivvit ja Signe Martensoo.
23_IMG_1341 Üks Valulävi saatejuhtidest on pastor-evangelist Ülo Niinemägi.