03/2016
Presidendikandidaat Erki Tamm (47)
Abielus 24 aastat Riinaga. Peres neli tütart: Helina (21), Hellika (18), Helerin (16), Heneli (13). Lõpetanud KUSi (1993).
Mis ameteid oled sa elus pidanud?
Esimene töökoht oli metsatehnik. Pastoritöö kõrvalt olen olnud kooliõpetaja ja -direktor, Kärdla abilinnapea ja volikogu esimees, Liidu peasekretär.
Millistes kogudustes oled teeninud?
Kogudusetööd alustasin 1993. a Kärdlas. 2004. a kutsus mind Tallinna Allika kogudus tagasi mandrile ja alates 2006. a olen teeninud Kalju kogudust.
Milliseid ülesandeid oled EKB Liidus täitnud?
90ndate alguses olin noortejuht, korraldades Piiblipäevi. Kärdla koguduse pastorina esindasin Hiiumaa piirkonda Liidu vanematekogus. Alates 2008. a olen Liidu peasekretär.
Mida on Jumal sulle ilmutanud EKB Liidu presidendi ameti osas?
Väljakutseid on mitmeid, kuid presidendi jaoks on kõige olulisem olla koguduste karjaste julgustaja. Valus oli lugeda pastor Urmas Metsamaa KUSi lõputööna valminud uurimust, kus ta väidab, et väikekoguduste töötegijad tunnevad sageli üksindust ja jõuetust. Ühe koguduse pastor tunnistas ausalt, kui tagasi valiti, et ei oska midagi teistmoodi teha, kui seni teinud oli. Samas vajavad kogudused uusi töötegijaid. Paar aastat tagasi üht ettekannet valmistades jõudsin järeldusele, et järgneva 8 aasta jooksul vajame umbes 25 uut pastorit, asendamaks kõrgesse ikka jõudnud töötegijaid. Samas kui alla 30aastaseid pastoreid oli sel hetkel vaid 2.
Mõistan neid olukordi, sest olen olnud pastor ka väikeses koguduses, kus oli ressursse vähe, ehkki asusime näiliselt paljude võimalustega suurlinnas. Kuid suurim (vahel ka kasutamata) potentsiaal nii ühes kui teises on mõtte- ja eluviisilt pühendunud Jeesuse järgijad, kes tahavad olla Jumala lahenduste kanaliteks kogukonnas. Seda igatsedes on Jumal meid Kalju kogudusega pannud väga erinevatesse olukordadesse, kus me pole harjunud olema. Teenima inimesi, kelle abistamiseks on meil kogemus puudunud. Sellistes olukordades sõltud vaid Jumalast ja seeläbi juhtuvadki imed, mis elusid muudavad.
Kuid suurimat koguduse potentsiaali näen mõtteviisi muutumises, millega Jeesuse järgijad lähevad esmaspäeval tööle. Sel võiks olla tohutu mõju, kui igaüks meist palub tööpäeva alguses: „Jeesus, mida sa tahad täna teha? Kelle elu sa tahad täna muuta? Kus sa tahad mind kasutada?“
Sellises jüngrielus sünnivad samasugused lood, nagu 72 jüngriga, kes jutustasid vaimustusega Jeesusele nende elus toimivast väest (Lk 10:17jj). Jüngerlikes osaduskondades räägitakse päris asjadest, võetakse osa üksteise elust, otsitakse koos lahendusi. Jüngerdamises sünnivad ja kasvavad uued juhid.
Mu igatsus on koos asepresidendi ja piirkonnavanematega teenida üksteist, kogudusi ja kaaskarjaseid just sellistes jüngerlikes keskkondades, et „Jumala inimene oleks täiesti varustatud ja valmis igale heale teole“ (2Tm 3:17).
Mida sa pead oma vastaskandidaadi Indrek Luide tugevaks küljeks?
Indrekut tunnen julge algatajana. Ta otsib uusi lahendusi ja on valmis võtma riske selles, millesse ta usub. Indrekul on kogemusi koguduserajamise töös ja ta on ümbritsetud alati noorte inimestega. Temas on tohutu innukus misjonile.
Kui paljusid EKB Liidu 82-st kogudusest sa isiklikult tunned?
Kogudust tunda – tähendab koos nende inimestega elada ja teenida. Seetõttu said Hiiumaa kogudused lähedaseks. Samuti oleme Kalju kogudusega viimasel ajal tihedamalt suhelnud Laitse, Nõmme, Kohila, 3D kogudusega. Külastanud olen eri aegadel paljusid meie Liidu kogudusi, eelmisel aastal 13. Enamikku pastoritest tunnen isiklikult.
Kuidas sa iseloomustad EKB Liidu tööharude hetkeseisu?
Laiem piiblikooli platvorm Kutse Koolina on hästi tööle läinud, aidates inimestel oma vaimulikku kutsumust avastada ja ande lihvida, tehes seda jüngerlikus osaduses. Usun, et seal võivad oma kutse saada ka mitmed tulevased pastorid. Seminari roll on toetada ka nende edasist arengut teenimistööks.
Sotsiaalne võimekus aidata puudustkannavaid inimesi ühiskonnas on tänu Valduste arengule suurem kui kunagi varem. Näen selles koguduste võimalust teenida oma kogukonna inimesi praktiliselt ja selle läbi usaldust luues ka vaimulikult.
Liidu noorsootöö vajab uut lahtimõtestamist. Lastetöö osas elavad kogudused läbi keerulist aega. Laste hulk rahvastikus väheneb. Vähesed kogudused suudavad luua uusi töövorme ja leida värskete ideedega õpetajaid. Siin on tarvis ühiselt lahendusi otsida ja avastusi üksteisega jagada. Noorte ühistöö on kannatanud liidu noortejuhtide sagedase vahetumise tõttu.
Välismisjonäride toetamiseks ja avara misjoninägemuse elushoimiseks oli mullune noorte lühiajaline misjonireis Kosovosse ja Bosniasse ülioluline. Uute koguduste rajamine on muutunud meie mõtteviisis loomulikumaks osaks sisemisjonis. Koguduste evangelisatsioonialgatuste toetamine pole eriti õnnestunud.
Millisena näed sa oma rolli presidendina?
Jumal on mind kutsunud kaaskarjaste ja koguduste julgustajaks. Usun, et Jumalal on iga kogudusega oma Kuningriigi ülesehitamisel eriline plaan. Kuid liidu ühistöö sünnib seal, kus me koguduste karjaste ja töötegijatena otsime, üksteist toetades, Kuningriigi laienemise võimalusi. Tahan olla selle protsessi eestvedaja.
Millistest oma praegustest ülesannetest oled sa mõelnud loobuda?
Kalju koguduse pastoritööd jagan tulevikus enamal määral abipastori ja teiste töötegijatega, eriti pühapäevase teenimise osas. Loomulikult ei jätka ma peasekretärina.
Keda näeksid sa oma meeskonnas (asepresidendi ja peasekretäri kandidaadina)?
Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen on valmis asepresidendina minuga koos teenima. Peasekretäri kohale mul veel kellegagi kokkuleppeid pole.