Otsing

03/2016 15 erki tamm
Presidendikandidaat Erki Tamm (47)

Abielus 24 aastat Riinaga. Peres neli tütart: Helina (21), Hellika (18), Helerin (16), Heneli (13). Lõpetanud KUSi (1993).

Mis ameteid oled sa elus pidanud?
Esimene töökoht oli metsatehnik. Pastoritöö kõrvalt olen olnud kooliõpetaja ja -direktor, Kärdla abilinnapea ja volikogu esimees, Liidu peasekretär.

Millistes kogudustes oled teeninud?
Kogudusetööd alustasin 1993. a Kärdlas. 2004. a kutsus mind Tallinna Allika kogudus tagasi mandrile ja alates 2006. a olen teeninud Kalju kogudust.

Milliseid ülesandeid oled EKB Liidus täitnud?
90ndate alguses olin noortejuht, korraldades Piiblipäevi. Kärdla koguduse pastorina esindasin Hiiumaa piirkonda Liidu vanematekogus. Alates 2008. a olen Liidu peasekretär.

Mida on Jumal sulle ilmutanud EKB Liidu presidendi ameti osas?
Väljakutseid on mitmeid, kuid presidendi jaoks on kõige olulisem olla koguduste karjaste julgustaja. Valus oli lugeda pastor Urmas Metsamaa KUSi lõputööna valminud uurimust, kus ta väidab, et väikekoguduste töötegijad tunnevad sageli üksindust ja jõuetust. Ühe koguduse pastor tunnistas ausalt, kui tagasi valiti, et ei oska midagi teistmoodi teha, kui seni teinud oli. Samas vajavad kogudused uusi töötegijaid. Paar aastat tagasi üht ettekannet valmistades jõudsin järeldusele, et järgneva 8 aasta jooksul vajame umbes 25 uut pastorit, asendamaks kõrgesse ikka jõudnud töötegijaid. Samas kui alla 30aastaseid pastoreid oli sel hetkel vaid 2.

Mõistan neid olukordi, sest olen olnud pastor ka väikeses koguduses, kus oli ressursse vähe, ehkki asusime näiliselt paljude võimalustega suurlinnas. Kuid suurim (vahel ka kasutamata) potentsiaal nii ühes kui teises on mõtte- ja eluviisilt pühendunud Jeesuse järgijad, kes tahavad olla Jumala lahenduste kanaliteks kogukonnas. Seda igatsedes on Jumal meid Kalju kogudusega pannud väga erinevatesse olukordadesse, kus me pole harjunud olema. Teenima inimesi, kelle abistamiseks on meil kogemus puudunud. Sellistes olukordades sõltud vaid Jumalast ja seeläbi juhtuvadki imed, mis elusid muudavad.

Kuid suurimat koguduse potentsiaali näen mõtteviisi muutumises, millega Jeesuse järgijad lähevad esmaspäeval tööle. Sel võiks olla tohutu mõju, kui igaüks meist palub tööpäeva alguses: „Jeesus, mida sa tahad täna teha? Kelle elu sa tahad täna muuta? Kus sa tahad mind kasutada?“
Sellises jüngrielus sünnivad samasugused lood, nagu 72 jüngriga, kes jutustasid vaimustusega Jeesusele nende elus toimivast väest (Lk 10:17jj). Jüngerlikes osaduskondades räägitakse päris asjadest, võetakse osa üksteise elust, otsitakse koos lahendusi. Jüngerdamises sünnivad ja kasvavad uued juhid.
Mu igatsus on koos asepresidendi ja piirkonnavanematega teenida üksteist, kogudusi ja kaaskarjaseid just sellistes jüngerlikes keskkondades, et „Jumala inimene oleks täiesti varustatud ja valmis igale heale teole“ (2Tm 3:17).

Mida sa pead oma vastaskandidaadi Indrek Luide tugevaks küljeks?
Indrekut tunnen julge algatajana. Ta otsib uusi lahendusi ja on valmis võtma riske selles, millesse ta usub. Indrekul on kogemusi koguduserajamise töös ja ta on ümbritsetud alati noorte inimestega. Temas on tohutu innukus misjonile.

Kui paljusid EKB Liidu 82-st kogudusest sa isiklikult tunned?
Kogudust tunda – tähendab koos nende inimestega elada ja teenida. Seetõttu said Hiiumaa kogudused lähedaseks. Samuti oleme Kalju kogudusega viimasel ajal tihedamalt suhelnud Laitse, Nõmme, Kohila, 3D kogudusega. Külastanud olen eri aegadel paljusid meie Liidu kogudusi, eelmisel aastal 13. Enamikku pastoritest tunnen isiklikult.

Kuidas sa iseloomustad EKB Liidu tööharude hetkeseisu?
Laiem piiblikooli platvorm Kutse Koolina on hästi tööle läinud, aidates inimestel oma vaimulikku kutsumust avastada ja ande lihvida, tehes seda jüngerlikus osaduses. Usun, et seal võivad oma kutse saada ka mitmed tulevased pastorid. Seminari roll on toetada ka nende edasist arengut teenimistööks.
Sotsiaalne võimekus aidata puudustkannavaid inimesi ühiskonnas on tänu Valduste arengule suurem kui kunagi varem. Näen selles koguduste võimalust teenida oma kogukonna inimesi praktiliselt ja selle läbi usaldust luues ka vaimulikult.

Liidu noorsootöö vajab uut lahtimõtestamist. Lastetöö osas elavad kogudused läbi keerulist aega. Laste hulk rahvastikus väheneb. Vähesed kogudused suudavad luua uusi töövorme ja leida värskete ideedega õpetajaid. Siin on tarvis ühiselt lahendusi otsida ja avastusi üksteisega jagada. Noorte ühistöö on kannatanud liidu noortejuhtide sagedase vahetumise tõttu.
Välismisjonäride toetamiseks ja avara misjoninägemuse elushoimiseks oli mullune noorte lühiajaline misjonireis Kosovosse ja Bosniasse ülioluline. Uute koguduste rajamine on muutunud meie mõtteviisis loomulikumaks osaks sisemisjonis. Koguduste evangelisatsioonialgatuste toetamine pole eriti õnnestunud.

Millisena näed sa oma rolli presidendina?
Jumal on mind kutsunud kaaskarjaste ja koguduste julgustajaks. Usun, et Jumalal on iga kogudusega oma Kuningriigi ülesehitamisel eriline plaan. Kuid liidu ühistöö sünnib seal, kus me koguduste karjaste ja töötegijatena otsime, üksteist toetades, Kuningriigi laienemise võimalusi. Tahan olla selle protsessi eestvedaja.

Millistest oma praegustest ülesannetest oled sa mõelnud loobuda?
Kalju koguduse pastoritööd jagan tulevikus enamal määral abipastori ja teiste töötegijatega, eriti pühapäevase teenimise osas. Loomulikult ei jätka ma peasekretärina.

Keda näeksid sa oma meeskonnas (asepresidendi ja peasekretäri kandidaadina)?
Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen on valmis asepresidendina minuga koos teenima. Peasekretäri kohale mul veel kellegagi kokkuleppeid pole.

Uudised

2021-8-detsember

17 Detsember 2021
2021-8-detsember

SISUKORD  EKB Liidu tööharude jõulutervitusedMuusikaline jõulumõtisklus Liina Rahuoja Jumal kohtub meiega lapses Ermo Jürma Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud Daire Tiigivee Inglite kuulutus Petlemma väljal Teet Uuemõis 35...

Muusikaline jõulumõtisklus

17 Detsember 2021
Muusikaline jõulumõtisklus

Detsember 2021 Liina Rahuoja, Oleviste kogudus Kuigi kõik muu võib tunduda pinnapealne ja eemaletõukav, on isegi väikseim ülesanne muusikas nii haarav ja viib meid linnast, maalt, maast ja kõigest maisest nii...

Jumal kohtub meiega lapses

17 Detsember 2021
Jumal kohtub meiega lapses

Detsember 2021 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja Igal aastal toovad jõulud meid Petlemma sõime ette ja lubavad kohtuda Jumalaga, kes tuli maailma lapsena. Nad juhatavad lapse juurde ka meis endas. Jõulukirik, -laulud...

Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud

17 Detsember 2021
Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud

Detsember 2021 Daire Tiigivee, Tartu Kolgata kogudus Ehkki Ines Kerikmäe tundub esmapilgul pigem vaoshoitud, on ta oma väljenduslaadilt emotsionaalne ning räägib oma elust ja lähedastest ülivõrdeliste sõnadega. Kes Inest lähedalt tunnevad,...

Inglite kuulutus Petlemma väljal

17 Detsember 2021
Inglite kuulutus Petlemma väljal

Detsember 2021 Teet Uuemõis, Oleviste koguduse pastor Aga ingel ütles neile: „Ärge kartke! Sest vaata, ma kuulutan teile suurt rõõmu, mis saab osaks kogu rahvale“ (Lk 2:10).Kui Jeesuslapse sünd ja inglite...

35 aastaga lahenenud jõululugu

17 Detsember 2021
35 aastaga lahenenud jõululugu

Detsember 2021 Hans-Joachim Berg, NDR See algas jõuluõhtul 1940, kuid oleks võinud juhtuda ka mõnel teisel päeval. Vastus saabus aga 35 aastat hiljem.Hans-Joachim Berg jutustab, et 1940. aasta jõuludel oli ta...

Hingehoidjana hooldekodus

17 Detsember 2021
Hingehoidjana hooldekodus

Detsember 2021 Innar Kruglov, hingehoidja Sotsiaalministeeriumi pilootprojekti raames on viimase pooleteise aasta jooksul Eesti suuremates hooldekodudes tegutsenud hingehoidjad. Ka minul avanes võimalus selles töös oma panus anda ja töötada Hellenurmes ‒...

PP-festival 2021 – usukindel ka veebis?!

17 Detsember 2021
PP-festival 2021 – usukindel ka veebis?!

Detsember 2021 Kreete Kristiine Kotiesen, Rakvere Karmeli kogudus Piiblipäevad „Usu Läbi“ toimusid 29.–30. oktoobril ‒ juba 43. korda. Selle aasta teema valiti, et virgutada kristlasnoori olema julged ja usukindlad selles, kelleks...

Nii on alati olnud?

17 Detsember 2021
Nii on alati olnud?

Detsember 2021 Toivo Pilli, kirikuloolaneEttekanne konverentsil „Väike kogudus ja suur maailm“, 2. oktoobril 2021, Tallinnas „Ärge tuletage meelde endisi asju ja ärge pange tähele, mis muiste on sündinud. Vaata, mina teen...

Impulsse Kolgata koguduse laagritest

17 Detsember 2021
Impulsse Kolgata koguduse laagritest

Detsember 2021 Tõnu Lehtsaar, Kolgata koguduse diakon Hiljuti jõudis vaatajateni Ermo Ripsi kaheosaline film "Mälestusi Kolgata koguduse laagritest". Film on kõigile kättesaadav Youtube’is. Filmi põhisisuks on ülevaade koguduse laagritest kolmekümne aasta...

Linke