01/2017
Erki Tamm, EKB Liidu president
Kogu möödunud aasta intrigeeris mind Jeesuse vastus Peetrusele: „Kui ma tahan, et ta jääb minu tulekuni – mis see sinusse puutub? Sina järgne mulle!“ (Jh 21:22).
Jeesuse jüngriks olemine Uue Testamendi lugudes tundub lihtne. Jeesus tuli ja kutsus. Kas praegusel ajal on siis teisti? Jeesus ütles: „Keegi ei saa tulla minu juurde, kui talle ei ole seda andnud Isa” (Jh 6:65).
Jüngriks saamise esimeseks sammuks ongi Jumala kutse vastuvõtmine, meeleparandus ja Jeesuse oma päästjaks ning elu valitsejaks tunnistamine. Seda pöördelist sündmust nimetatakse Piiblis uuestisünniks. See on Jumala poolt tehtav ime, kui meie sisse tuleb Püha Vaim.
Enne kui valitutest said „inimesepüüdjad“ (Mt 4:19), pidid nad andma aega Jeesusele, kes jagas nendega Jumala juures kuuldut ja nähtut (Jh 8:26). Iga töö juures on oluline ettevalmistusprotsess. Nii ka vaimuliku teenimise puhul. See puudutab kas või päeva alustamist– Jumal saab sind kasutada niivõrd, kui sa oled hommikul lasknud temal rääkida sinu ellu oma sõnu.
Jüngriks saamise teine samm hakkab ilmnema jüngerliku elu käigus – sa oled vastanud Jeesuse kutsele ja oled olnud temaga. Oled otsustanud tema sõna kuulata ja jälginud, kes Jeesus on ja kuidas ta tegutses Uue Testamendi lugudes. Oled hakanud palves järjest julgemalt päris asjadest rääkima. Sa oled õppinud kuulma tema häält. Ühel hetkel hakkad märkama, et mõtled ja tegutsed nagu tema. Veel parem, kui seda märkavad sinu kaasjüngrid, kellega oled hakanud Jeesuse-osadust jagama. Ka Peetrust ja Johannest nähes tunti ära, „et need mehed olid olnud Jeesuse kaaslased“ (Ap 4:13). Jüngri eesmärgiks ongi saada õpetaja sarnaseks.
Jüngriks ollakse Jeesust imiteerides, st Jeesuse tegusid tehes (Jh 14:12). Nii nagu Jeesus armastas meid patuste inimestena ja õpetas andestama eksinutele, hakkame meiegi seda oma suhetes rakendama. Õpime koostööd tegema Püha Vaimuga ja näeme, kuidas ta saab järjest konkreetsemalt meid juhtida ja võimestada. Jeesuse-sarnasteks tegudeks vajame üleloomulikku varustust (1Kr 12:7jj). Me vajame Püha Vaimu väge ka selleks, et olla rõõmusõnumi kuulutajad ja järgida ise Jeesuse eeskuju: „Minge siis, tehke jüngriteks kõik rahvad, ristides neid Isa ja Poja ja Püha Vaimu nimesse” (Mt 28:19).
Eelmise aasta lõpus tõstatus vaidlus ilmaliku riigi üle. On suurepärane, kui riigijuhid tunnistavad oma isiklikust usust ja mõjutavad sellega ühiskonda. Ka ateistlikest vaadetest saab osa ühiskonnast julgustust. Siiski ei määratle riigi usklikkust või ilmalikkust juhid, vaid see, kui palju on Jeesuse kutsele vastanuid, tema eeskujul elavaid ja Püha Vaimu väes tegutsevaid jüngreid Eestimaal. Kõigis ametites ja paikades. See on Jeesuse poolt esitatud väljakutse meile, et iga inimene võiks saada päästetud.