Juuni 2019
Miikael Johan Tamm, Sõbralt Sõbrale turundus- ja kommunikatsioonijuht
Nuutsaku Õppe- ja Puhkekeskus on paljudele Teekäija lugejatele tuttav paik – aastate jooksul on keskust külastanud tuhanded inimesed ja seal on toimunud sajad laagrid ning üritused. Kirjutamata reegliks on kujunenud ka Nuutsaku pidev arendustöö, mis saab ilmsiks keskust külastades. Vähem tuntud on aga inimesed, kes oma nõu ja jõuga uued ideed puhkekeskuses ellu viivad. Seetõttu vestlesin EEKBL Valduste OÜ arendusjuhi Henri Lehtsaarega.
Kes on see meeskond, kes igal aastal Nuutsaku Puhkekeskuses toimetab?
Juba aastast 2011 on igal kevadel käinud grupp ameeriklasi Ralph Girlinghouse’i eestvedamisel abiks ehitamas Nuutsaku Puhkekeskust. Meeskond pärineb Briani baptistikogudusest Texases ja on koosnenud nii tudengitest kui pensionäridest.
Milline on nende seos Eestiga? Kust ja kelle kaudu see lugu alguse sai?
Kontakt sai alguse 90ndate aastate algusest ja sama koguduse meeskonnad on abiks olnud nii Annemõisa seminari kui Salemi koguduse hoone ehitamisel. Kui tagasi mõelda, on koostöö sealse kogudusega erinevatel viisidel kestnud juba üle 25 aasta, mis on omamoodi tähelepanuväärne.
Milline on Ralfi ja tema kaaslaste lugu Nuutsakuga?
Panustades Salemi koguduse ehitusse ja hiljem ka noortetöösse, osalesid nad koguduse laagrites Nuutsakul juba 15 aastat tagasi. Seega oli neile Nuutsaku laagrikeskusena tuttav koht. Kuna Ralf on ehitaja ja Salemi kirik oli valdavalt valmis, uurisid nad Nuutsaku arengute kohta ja pakkusid ennast sinna appi. 2011. aastal olime just välja kuulutanud „kämpingute projekti“, teadmata ise, kuidas täpselt suudame seda ellu viia. Just sel aastal õnnestus meil pankrotipesast hankida 10 kämpingut ja Ralfi meeskond ning kohalikud abilised aitasid kõik need kahe nädalaga püsti panna. Sealt alates on Ralf igal aastal koondanud enda ümber 8–18-liikmelise meeskonna. Viimase kaheksa aasta jooksul on paljud plaanid just suuresti tänu nendele suudetud ellu viia – wc-hoone renoveerimine, korvpalliplats, ujuvkaid, laste mänguväljak, matkarada koos varjualustega, peahoone terrass, suur paviljon, seiklusrada jne.
Mis Sa arvad, millises „seisundis“ oleks Nuutsaku Puhkekeskus ameeriklaste abita?
Lisaks tööjõule on nende meeskond alati kaasa toonud arvestataval hulgal ka rahalisi vahendeid projektide elluviimiseks. Seega võib julgelt väita, et viimaste aastate arengud poleks olnud ameeriklaste abita saavutatavad.
Mida uut saab Nuutsakul näha ja kogeda sel suvel ning milline on puhkekeskuse pikem perspektiiv?
Paar aastat tagasi pidasime mitmeid ajurünnakuid ja joonistasime üles Nuutsaku „visiooni“. Sel aastal värskendasime laste mänguväljakut ja korvpalliplatsi. Samuti ehitasime uue suure kuuri koos töötoaga. Lähima paari aasta jooksul on soov ehitada praeguste „punaste“ kuuride asemele elumaja, kus oleksid paremad tingimused pererahvale. See looks omakorda pikemas perspektiivis eeldused uue peamaja ehituseks, mis koosneks mitmeotstarbelistest ruumidest ja oleks aastaringselt paremini kasutatav.
Mida teha ja kuhu pöörduda, kui on südames soov ühel või teisel viisil Nuutsaku Puhkekeskusesse panustada?
Hea on tõdeda, et Nuutsaku Puhkekeskus on juba pikalt saanud olla paljudele kogudustele õnnistuseks ja paljud on ka panustanud Nuutsaku täiendamisse. Kui sul on südames mistahes viisil kaasa aidata, võid julgelt kirjutada kohalikule haldusjuhile Tanel Vainurale (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.) või üldiste haldusteemadega tegelevale Romm Avistele (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.). Oleme tänulikud ka eestpalvete eest, et Jumal jätkaks oma tööd erinevate laagrite kaudu, mida kogudused Nuutsakul on korraldamas.