Jaanuar 2021
Erki Tamm, EKB Liidu president
„Aga Jumalale, kes meis tegutseva väega võib korda saata palju rohkem, kui oskame paluda või isegi mõelda, temale olgu kirkus ... kõigi sugupõlvedeni!“ (Ef 3:20j).
Jumal suudab „palju rohkem“ – seda ei ole raske uskuda. Kuid et see sünniks minu ja meie koguduste kaudu – seda potentsiaali pole kerge näha. Paulus ütleb, et meie palved ja unistused ei küüni ligilähedalegi, mida Jumal võib korda saata meis ja meie kaudu. Tema usub meisse – kas meie ise ka?!
Mis on see „palju rohkem“, mida Jumal sind kaasates teha saaks?
„Palju rohkem“ on paljunemise ime, mida Jumal teeb inimese kaudu. Füüsilise paljunemise kohta ütles Jumal: „Olge viljakad ja teid saagu palju!“ (1Ms 1:28). Vaimuliku paljunemise kohta ütles Jeesus oma järgijatele: „Minge siis, tehke jüngriteks kõik rahvad!“ (Mt 28:19).
See on pääste-, mitte vallutusplaan. Piibel ilmutab, kui traagiline on üksikinimese ja kogu maailma tulevikuperspektiiv ilma Jumalata. „Aga praegusi taevaid ja maad ... hoitakse tule jaoks jumalakartmatute inimeste kohtu ja hukatuse päevaks“ (2Pt 3:7). Kuid sealsamas jätkatakse, et Jumal „ei taha, et keegi hukkuks, vaid et kõik jõuaksid meeleparandusele,“ st leppimiseni Isaga.
„Kõigi sugupõlvedeni“ tähendab, et evangeeliumit – rõõmu- ja päästesõnumit – kuuleksid, kallis lugeja, sinu eakaaslased ja minu eakaaslased, meie laste ja lastelaste jne eakaaslased. Et nad teaksid, et igavene Jumal igatseb oma poegade ja tütarde järele.
Ma toon vaid ühe näite. Eestimaal on umbes 276 000 noort vanuses 7–26. Neist kogudustega on seotud vaid umbes 2200. Suurel enamusel tänapäeva noortest pole usklikke vanemaid. Tavalises gümnaasiumis õpib ehk mõni noor kristlane. Kelle käest peaks kuulma see noor lootusest, mis on elus koos Jeesusega? Vähestel on Jumalat armastavad vanaemad, kes neid õnnistavad. Kuid sellest drastilisest olukorrast on saanud tõuke mitmed uued algatused. Jakob Remmel mõistis, et ta peab midagi tegema oma eakaaslaste heaks ja läbi valu sündis 3D kogudus. Indrek-Eliel Tambek koos abikaasa Reginaga kolisid Tallinnast Märjamaale, sest sealsed noored olid nende südame võitnud. Herkis Roosimaa naasis Hiiumaale oma saarlasest abikaasa Maarjaga ja nende ümber hakkasid koonduma noored. Tõnu ja Rita Paju pöördusid pealinnast tagasi Otepääle, et Juhhei lastekoori lätetel saaksid tänased noored osa Jumala armastuse kutsest. Rakvere Karmeli kogudus alustas pandeemia ajal uue kiriku ehitamist, sest noor põlvkond ei mahtunud senistesse ruumidesse ära.
Mis on see „palju rohkem“, mida Jumal sind kaasates teha saaks? Olen kuulnud lisaks eelnimetatutele lihtsaid julgustavaid lugusid. Astrid Teekel palvetas veel kõrges vanuses inimestega telefoni teel. Imetlen oma ema, kellele Teekäija jõulunumbreid kulub rohkelt, sest ta mõtleb paljude peale. Ülemiste ärilinnakusse jõudmine meie väikse osaduskonnaga on minu jaoks „palju rohkem“, kui oleksin osanud palvetada või mõelda.
Jumal võib „meis tegutseva väega korda saata palju rohkem“! Mõtle sellele. Võta see usus vastu.