Erki Tamm: Pastorite hulgas on EKB Liidu juhatuse poolt küsitlusi läbi viidud ka varem. Ennekõike selleks, et mõista, millised kitsaskohad neile töös ja elus muret valmistavad, et siis üksteist paremini toetada. Samuti on siin teemasid, mis vajavad koguduste juhatuste tasandil edasimõtlemist.
Liidu kogudustes on üle 100 pastori ja olukorrad, kus teenitakse, on väga erinevad, samuti ka pastorid ise. Noorimad kahekümnendate keskpaigas ja vanimad lähenemas üheksakümnele. Möödunud aastal asus pastorina teenima kaheksa uut ja mitu noort töötegijat. Jumala kutse ja läkitus on võimas ja üllas.
Küsitlus viidi läbi kaheosalisena, 2.–3. oktoobril toimunud töötegijate päevadel ja internetis peale seda. Lisaks 38 pastorile vastas küsimustele ka 48 koguduse juhatuse liiget. Sotsioloog Laur Lilleoja aitas sõnastada nii küsimusi kui lahti mõtestada vastuseid.
Laur Lilleoja: Vastuste hulk on liiga väike, et nende pealt väga põhjalikke järeldusi teha, aga teatud suundumusi saab näha küll. Eriti väärtuslik info sisaldub lahtistes vastustes, mis annavad aimu konkreetsetest vajadustest.
Kaks põhiküsimust, mis esitati nii pastoritele kui juhatuse liikmetele, olid: mis on sulle viimase aasta jooksul enim rõõmu teinud või ka takistuseks olnud?
Selgelt kõige suuremaks rõõmu põhjuseks on Jumala julgustav ligiolu, mille osas kolm neljandikku vastanutest kasutas 10-punkti skaalal positiivseimaid hinnanguid (8–10) ja madalaimaks hinnanguks oli kahel korral kasutatud 5. Sagedasemateks rõõmu põhjusteks olid ka toetavad suhted perekonnas, Jumala õnnistus jutlustamisel, hea sõbra olemasolu ja üksteist toetavad suhted koguduses.
Kõige vähem rõõmu pakkuvateks (ligi viiendiku pastorite jaoks suisa üldse mitte rõõmu pakkuvateks) valdkondadeks on teenistustest osavõtjate ja usklikuks saanute hulk ning ka aktiivsed suhted kogukonnaga. Samas poolte vastanute hinnangud on nendegi valdkondade osas positiivsed või pigem positiivsed.
Umbes pooled küsitletud pastoritest on oma koguduse majandusliku olukorraga rahul või väga rahul ja kolmandik on sama meelt ka oma perekonna majandusliku olukorra osas. Seejuures ei ole pastorite hinnangud koguduse majanduslikule olukorrale olulisel määral seotud nende hinnangutega perekondlikule majanduslikule olukorrale.
Sarnaselt pastoritele tunnevad juhatuse liikmed rohkem rõõmu nii Jumala ligiolust koguduse keskel kui ka lähedastest suhetest. Muret valmistab koguduste koostöö, avatus ja kasv.
Koguduse majanduslikku olukorda paistavad juhatuse liikmed nägevat märksa positiivsemas valguses kui pastorid. Ka nende üldine keskmine hinnang erinevatele valdkondadele on pisut kõrgem kui pastoritel.
Koguduse suuruse põhjal on keskmiste (50–100 liiget) ja suurte (100+ liiget) koguduste pastorid pisut enam rahul kui väikeste (kuni 50 liiget) koguduste pastorid.
Pastoreid paistab vähem rõõmustavat tuleviku perspektiiv – muret teeb nii koguduse kasv, avatus kui ka tulevikuvisioon ja mõningatele pastoritele ka toetavate suhete puudumine teiste koguduste ning Liiduga.
Kõige suuremate takistustena pastoriteenistuses tuntakse hõivatust igapäevatööga väljaspool kogudust (suurimaks takistuseks 6 vastajal), isiklike jüngerlike suhete vähesust koguduses (suurimaks takistuseks 5 vastajal), koguduseliikmete evangeelset passiivsust (suurimaks takistuseks 5 vastajal) ja koguduse ebapiisavaid rahalisi vahendeid pastori toetamiseks (suurimaks takistuseks 10 vastajal). Paljude jaoks on probleemiks ebakindel tulevik, mille tingib koguduste kahanemine ja süvenev töötegijate nappus.
Võrreldes pastoritega tajuvad juhatuse liikmed oluliselt väiksema takistusena finantsvahendite nappust pastori toetamiseks või pastori hõivatust väljaspool kogudust. See võib viidata asjaolule, et pastorite majandusliku olukorra üle koguduse juhatuses ei räägita. Samas näevad juhatuse liikmed koguduses valitsevat meeleolu suhteliselt suurema takistusena kui pastorid, mis võib viidata pastori ja juhatuse vahelistele erimeelsustele.
Juhatuse liikmed ja pastorid on sarnaselt mures nii koguduseliikmete passiivsuse kui ka isiklike jüngerlike suhete vähesuse pärast.
Küsitletutel paluti ka hinnata oma motiveeritust 10-palli skaalal – pastorite keskmiseks kujunes 7.6 ja juhatuse liikmetel 6.9. Kõrgelt motiveeritute (8–10 palli) osakaal oli seejuures 55% pastoritest vs 40% juhatuse liikmetest. Töötegijate motivatsiooni paistab kõige enam vähendavat kõrge vanus ja kaastööliste nappus.