Jaanuar 2023
Erki Tamm, EKB Liidu president
Istusime mõnede Liidu kaastöölistega suve lõpus vend Joosep Tammo kodu terrassil. Ilm oli päikeseline ja soe. Olime käinud jalgratastega Pärnu rannas. Rõõmu peab sellistest hetkedest tundma ja tänulik olema. Kuid see kõik tundub nii habras, kui natukenegi kaugemale vaatad. Kasvõi aastale 2023 mõeldes. Just seal tõstis Jumala Vaim üles sõna Pauluse kirjast filiplastele: Ärge muretsege ühtigi, vaid teie vajadused saagu kõiges Jumalale teatavaks tänuütlemisega palumises ja anumises. Ja Jumala rahu, mis on ülem kui kogu mõistmine, hoiab teie südamed ja mõtted Kristuses Jeesuses (Fl 4:6,7).
Inimestena kaotame südamerahu, kui tervikpilt on koost lagunemas. Ootamatu või isegi traagiline sündmus lööb uppi seni koos püsinud elu. See võib juhtuda me isiklikus elus või ka suures maailmas. Möödunud aastal lahvatanud sõda tegi seda miljonite ukrainlastega, kes kaotasid kodu, töö, lähedased. Paljud põgenesid kodumaalt. Inimese elu heal ajal nendest asjadest koosnebki. Me täname nende eest igaõhtustes palvetes ja kanname oma mure Jumala ette.
Apostel Pauluse kiri filiplastele on saadetud vanglast. Sellepärast ei ole need kergekaalulised soovitused. Äärmiselt tabav on kreekakeelne väljend muretsemise (merimnáō) kohta, mis väljendab terviku tükkideks lagunemist. Nagu puslepildi mahakukkumine. Elu koostlagunemine. Seevastu rahu (eirḗnē) tähistab terviklikuks sidumist. Eriti hästi teatakse seda heebreakeelse väljendina ‒ shalom.
Meie südamerahu ei olene tuleviku selgeltnägemisest, vaid Jeesuse lähedal olemisest.
Oma murega Jumala ette minnes tänuütlemisega palumises ja anumises oleme nagu lapsed, kes paluvad isal pusletükid pildiks taas kokku panna. Jumal näeb ju suurt pilti. Jeesus ütleb: Seda ma olen teile rääkinud, et teil oleks rahu minus. Maailmas ahistatakse teid, aga olge julged: mina olen maailma ära võitnud (Jh 16:33). Jüngritel oli raske hoomata Jumala plaani ja mõista enda osa toimuvas. Meie südamerahu ei olene tuleviku selgeltnägemisest, vaid Jeesuse lähedal olemisest. Jumala suutlikkuse usaldamisest oma plaani teostamisel. Isegi kui me ei hooma suurt pilti, teeme seda, mida Uus Testament nii selgelt iga uskliku kohustustest räägib (Lk 10:27; Ap 1:8; Mt 18:21jj; Ef 5:21jj; Hb 13:16 jpt). Teeme seda, millest teame, et see on Jumala tahtmine. Nii saab suur pilt meie pusletüki võrra terviklikum.
Paulus ütleb, et „Jumala rahu... hoiab“ ‒ ehk algtekstis kasutatud sõna tarvitati ka valvesõduri kohta. „Jumala rahu... hoiab“ ‒ ehk rahuvalvajana kaitseb teid Kristuses Jeesuses.
Võtame selle sõna oma südamesse ja ellu kaasa. Ärme otsi tuleviku seletajaid, vaid otsime Jumalat. Teda usaldades leiame rahu. Tema tahet ka väiksemates asjades igapäevaselt täites saab me elu terviklikumaks. Osaks Jumala suurest plaanist.