Otsing

2/2010 Allar Laugesaar, jurist, EKB Koguduste Liidu revisjonikomisjoni liige

Eesti liitumisel Euroopa Liiduga oli üheks pooltargumendiks välisinvestorite suurenev usaldus Eesti majanduse vastu. Täna kasutatakse sama argumenti euroga liitumise põhjendamiseks. Jättes kõrvale liitumiste majanduslikud mõjud, võib nõus olla sellega, et riigi usaldusväärsusele mõjub liitumine Euroopa Liiduga ja euroalaga kindlasti positiivselt.

Samas on selle usaldusväärsuse suurenemise hinnaks riigi iseseisvuse vähenemine. Euroopa Liidu poolt reguleeritud valdkondades on Euroopa Liidu reeglid kõrgemad mistahes Eesti seadustest.

Usaldusväärsuse, suveräänsuse ja ainupädevuse küsimused on asjakohased ka EKB Koguduste Liidu ja liikmeks olevate koguduste suhetes. Eripalgeliste kogudustena ühtses liidus olemine on rikkus, mida peaksime võimalikult arukalt ära kasutama. Samamoodi arukalt peaksime aga üles leidma need kohad, kus erinevused tuleks unustada ja ühtsetena, usaldusväärsematena ja paraku ka vähem iseseisvatena koostööd teha.

Käesolevas artiklis kutsun üles neile küsimustele vastuseid otsima pidades silmas liidu õiguslikke regulatsioone. Mõeldes liidu usaldusväärsuse ja koguduste iseseisvuse küsimustele soovitan lugeda näiteks liidu kodulehel oleva Eesti EKB Koguduste Liidu (edaspidi liidu) pastorite statuudi eelnõud (http://www.ekklesia.ee/index.php?s=1384). Statuudi eelnõu esitati arutamiseks aastakonverentsil 2009.

Koguduste iseseisvusest

Liidu kogudused on võrdlemisi iseseisvad. Liidu põhikirja § 19 kohaselt on liidu liikmetel (kogudustel) kohustus täita liidu põhikirja nõudeid, tasuda õigeks ajaks kokkulepitud liikmeannetus ja juhinduda liidu juhtivorganite otsustest. Ilmselt koguduste iseseisvuse ideest kantuna peavad kogudused liidu juhtivorganite otsustest ainult juhinduma. Mida tähendab juhindumine, sõltub juba iga koguduse enda arusaamadest ja tõlgendamise lennukusest. Selge on see, et tegemist ei ole konkreetse sõnastusega, mis välistaks liidu juhtorgani otsuse liiga vaba tõlgendamise. Leian, et sisuliselt on liidu juhtorganite otsused enamasti soovituslikud, mitte enamat.

Liidu ja koguduste pädevuste kattumise näitena kasutan pastorite statuudi eelnõud. Selle § 1 lõike 1 kohaselt kehtib statuut liidule, liidu pastoritele ja liidu kogudustele. Sellest tulenevalt peaks liidu liikmeskoguduste pastoritega seonduvad tegevused alates pastori kutsumisest ja ordineerimisest kuni tema ametitunnistuse kasutamiseni toimuma statuudi kohaselt. Ühtne regulatsioon tõstab märgatavalt liidu pastori staatuses olemise väärtust. Liidu pastoriks ei saaks ennast nimetada isik, kellele liit sellist õigust ei ole andnud. Paraku peab regulatsioon arvestama ka võimalusega, et teatud tingimustel võib olla vajalik isikult liidu pastorina esinemise õiguse äravõtmine. Sisuliselt tähendab liidu pastori nimetus liidupoolset "garantiikirja".

Probleem on aga selles, et koguduste põhikirjades võivad küsimused olla lahendatud hoopis teisiti. Põhimõtteliselt võib tekkida olukord, kus kogudusel on põhikirja kohaselt valitud pastor, kes liidu pastorite statuudi tähenduses pastor ei ole. Vastuolu korral lähtutakse ilmselt koguduse põhikirjast, sest esiteks on see kogudusele "lähem" ja "oma" ning teiseks tekitaks koguduse põhikirja rikkumine ka õiguslikult rohkem probleeme kui liidu mõne regulatsiooni rikkumine. Näiteks kui pastor on juhatuse liige, siis tema kohta kohturegistrisse kande tegemisel kontrollitakse otsuse vastavust koguduse põhikirjale, mitte aga liidu regulatsioonile.

Kui selliste vastuolude tekkimine ja nende lahendamine ei ole põhikirjaliselt reguleeritud, siis tekib segadus ja see vähendab lõppkokkuvõttes kogu liidu usaldusväärsust.

Reguleerimata on ka liidu ja koguduste pädevused õpetuslikes küsimustes. Liidu kodulehel on kõigile tutvumiseks üleval Joosep Tammo ja Peeter Roosimaa koostatud „Piibli õpetus Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidus". Liidu kogudustes on usueluline praktika ilmselt olulisem kui õpetus ja ehk seetõttu ei viita nimetatud dokumendile liidu põhikiri. Põhikirja § 2 sätestab, et koguduste usu ja tegevuse aluseks on Piibli Vana ja Uue Testamendi kanoonilised raamatud. Põhikirja kohaselt on liidu koguduste õpetuslik alus sisuliselt piiritlemata.

Seega ei ole liidul ega kogudustel võimalik midagi teha juhul, kui mõni liidu kogudus hakkab kuulutama õpetust, mille aluseks on küll Piibli Vana ja Uue Testamendi kanoonilised raamatud, kuid mis on selges vastuolus liidu koguduste senise praktikaga või viidatud põhimõtete kogumikuga.

Koguduste iseseisvuse küsimus on seotud ka sellega, millisena meid nähakse ühiskonnas. Liidu arengukavas aastani 2012 on üheks eesmärgiks liidu tegevuse hinnatus ühiskonnas ja hea kajastatus meedias. Leian, et liit oleks ühiskonnas sotsiaalpartnerina usaldusväärsem, kui liit saaks mõnes valdkonnas tegutseda ühtselt. Koguduste suur iseseisvus ei võimalda kolmandatel isikutel suhtuda liitu kui ühtsesse tervikusse. Samuti on probleemiks see, et paljudes valdkondades puudub liidul niiöelda enda tegevus ja kogu tegevus toimubki ainult koguduste kaudu.

Kuidas edasi?

Soovin rõhutada, et ma ei arva, et liidule suurema pädevuse andmine koguduseelu küsimustes tingimata vajalik peaks olema. Võimalik, et praegune liidu ja koguduste pädevuste jaotus on kõiki (ajaloolisi, majanduslikke jms) asjaolusid arvestades optimaalne ja mingeid muudatusi ei ole tarvis. Lisaks sisaldab pädevuste üleandmine liidule ka riske, mida tuleb ette näha ja maandada. On ka küsitav, kas liit üldse on valmis ja suuteline mingeid täiendavaid ülesandeid enda kandma võtma.

Ma ei arva, et liidule suurema pädevuse andmine koguduseelu küsimustes tingimata vajalik peaks olema.

Kokkuvõtteks leian, et minu hinnangul ei ole liidu ja koguduste pädevuste jaotus tänasel päeval päris selge ja läbimõeldud. Ühelt poolt oleme liiduna justkui ühtsed ja ühisel õpetuslikul alusel, teisalt aga pole see kuidagi reguleeritud ja kogudused võivad liidu kogudusena tegutseda ilma piiranguteta.

Eelkõige võiksid olla tänaseid olusid arvestades põhjalikult läbi mõeldud pädevuste küsimused. Tulemustest lähtuvalt on võimalik üle vaadata liidu ja koguduste põhikirjad. Põhimõtteliste küsimuste lahendamine aitaks ka mitu aastat tagasi moodustatud liidu põhikirjakomisjonil reaalset tegevust alustada. Loodetavasti pakub liidu aastakonverents ja sealne pastorite statuudi kavandi vastuvõtmine häid võimalusi arutelu jätkamiseks.

19_lego, Foto Allar Laugesaar: Üks ehitusplokk on ka tore asi, aga alles kokkuliidetuna moodustavad nad midagi enamat.

Uudised

Taevane Isa

26 Märts 2024

Linda Sool, Elva baptistikogudus Valan välja oma südame Su ette,Sinu ees ei ole varjul minu hing.Oma saladused usaldan Su kätte,teades – iialgi ei reeda Sina mind. Kui ma vahel vajan...

Oleviste kahe pastori ordineerimine

28 Detsember 2023
Oleviste kahe pastori ordineerimine

Detsember 2023  Kaks aastat tagasi, 1. advendipühapäeval seati Oleviste koguduses pastoriteks Teet Uuemõis (56) ja Rait Tõnnori (35), kelle kõrval seisavad ustavad abikaasad Külli ja Hanna-Emilia. Ordineerimine toimus samuti 1. advendil, 3. detsembril 2023. Jumalateenistusel jutlustasid EKB...

Rohi mure wastu

28 Detsember 2023

Detsember 2023Andres Tettermann, Teekäija asutaja 120 aastat tagasi Kui waikib ilma kära,Öö wõtab hõlma sind,Siis algab muremüraJa peletab su und.

2023-7-detsember

28 Detsember 2023
2023-7-detsember

SISUKORD EKB Liidu tööharude jõulutervitusedRainis tõusis sõltuvuste küüsist Jumala kuningriigi kuulutajaks! Mari-Vivian EllamJeesus alustab kuulutamist Mt 4:12–17Jõulud juhatavad teed päriskoju Ermo JürmaValtrik ja Marlen kutsuvad võõraid oma jõululauda Hele-Maria KangroJõulude fenomen...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Detsember 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Detsember 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

28 Detsember 2023
Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

Detsember 2023 Jaan Bärenson, Eesti Piibliseltsi peasekretär Eesti Piibliselts tähistas lõppeval aastal oma asutamise 210. aastapäeva.Piibliselts on kutsutud Jumala sõna tõlkima, tõlgendama, trükkima, ette lugema ja välja jagama. Paljude maade piibliseltsid...

EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

28 Detsember 2023
EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

Detsember 2023 Kaisa Tamme, EKB Liidu sekretär 1. 3D Kogudus ‒ Tallinna Piibli Kogudus2. Antsla EKB Kogudus ‒ Võru Baptisti Kogudus3. Avispea Vabakogudus ‒ Vormsi Rälby Baptistikogudus4. Eikla Priikogudus ‒ Viljandi...

Et lapsed teaksid jõulude tõelist tähendust

28 Detsember 2023

Detsember 2023Eliisa Ladva, LNK lastetöö Küünlaleegid heidavad akendele säravat valgushelki, ahjus küpseb jõulupraad ja kaminas praksub tuli – kogu kodu on täis jõuluhõngu, lapsed ja lapselapsed on peagi külla tulemas....

Jõulupalve

28 Detsember 2023

Detsember 2023 Jumal!Sina oled see, keda ma ootan;see, kes võid minu elu headuse teele pöörata.See, kes teed mind elavaks.see, kes sünnid mu südames uuesti ja nii võid teha jõulud minus...

Linke