2/2010 Peeter Roosimaa, EKB Liidu vanematekogu liige
"Jeesuse Kristuse evangeeliumi kuulutamise käsk kuulub tervele kogudusele. See ülesanne seisab eespool igasugust organisatoorset-institutsionaalset korraldust" (Pastorite statuudi eelnõu). Eesti EKB Koguduste Liidu ja selle koguduste organisatsioonilise korralduse eesmärk on olla Kristuse käsu täitmise teenistuses.
Meie vendluse rikkuseks on koguduste erinevad traditsioonid ja eripalgelisus. Kuigi põhimõtteliselt on kõik meie Liidu kogudused rohkem või vähem iseseisvad, vajavad nad üksteist. Ühistegevuse paremaks toimimiseks on kogudused osa oma iseseisvusest delegeerinud Liidule. Et meie tegevus hästi sujuks on oodatud korrastatud suhteid. Üheks korrastamist vajavaks valdkonnaks on pastori ametiga seonduv. Näiteks kogudused valivad ju endale ise pastori, kuid samas soovitaks, et koguduse pastor oleks tunnustatud ka teiste koguduste ja meie Liidu poolt üldiselt. Ka kaplaniteenistus on seotud pastori ametiga. Meie kaplanid on tegutsemas sõjaväes, politseis, vanglas jne. Pastoraalsel tööl on mitmed meie õppejõud.
Liidu vanematekogu nõupidamistel tõdeti vajadust kirja panna pastori ametiga seotud suuline pärimus, leppida kokku ebaselgetes küsimustes. Üsna palju vaidlusi oli selle üle, kes üldse on Liidu pastor. Kas siis kuuluvad ka kaplanid, seminari õppejõud? Millised nõuded kehtivad pastorite kohta, kes töötavad meie Liidu kogudustes ja allasutustes või vanematekogu kooskõlastusel väljaspool Liitu? Vanematekogus mõisteti, et oleks vaja dokumenti, mis ühtlustaks pastoristaatusest ja pastori ülesannetest ning õigustest arusaamist, aga ei eiraks ka erinevates kogudustes tavaks olevaid erisusi.
Komisjonitöö, vaimulike töötegijate piirkondlike nõupidamiste ja vanematekogu arutelude tulemusel sündis Eesti EKB Koguduste Liidu pastorite statuudi eelnõu.
See eelnõu koosneb preambulist, kus on kirjas pastori ametiga seotud piibellikud alused ja üldised põhimõtted ning sellele järgnevast viiest peatükist.
Esimeses peatükis Üldsätted näidatakse ära dokumendi kehtivusala, kellel on õigus pastorite tegevust korraldada ja millised on pastoriks kutsumise eeldused.
Teises peatükis Pastori ametisseseadmine ja ordinatsioon on kirjas, kuidas mõistetakse pastori ametisse seadmist ja millised on pastori ordinatsiooniga seotud põhimõtted.
Kolmas peatükk Liidu pastorite register sätestab pastori ametinimetused, pastorite registripidamise üldised põhimõtted, registri alaliigid, registrisse kandmise ja registrist kustutamise põhimõtted.
Neljas peatükk Pastori ja Liidu suhe toob esile, millised on pastori ja Liidu lojaalsussuhte põhimõtted, st milline on Liidu suhe pastorisse ja pastori suhe Liitu. Ühtlasi on nimetatud need teenimisvaldkonnad, kus Liidu pastorid osalevad.
Viiendas peatükis Lõppsätted on näidatud statuudi kehtivus, selle dokumendi vastuvõtmine ja rakendumine.
Möödunud aasta Liidu konverentsil tutvustati statuudi eelnõu ja kutsuti üles kuni möödunud aasta aprillis toimunud vaimulike töötegijate päevadeni veel omi ettepanekuid esitama, et käesoleva aasta konverentsil Liidu pastorite statuut vastu võtta.
„Liidu pastorite statuut tahab aidata nii pastoreid kui ka kogudusi ja Liitu elada Jumala juhtimist usaldades vastavalt oma kutsumusele" (Pastorite statuudi eelnõu).