Otsing

02/2012

Neljaks aastaks Eesti EKB Koguduste Liidu aastakonverentsil valitud kollektiivse juhtorgani, vanematekogu, 18-liikmeline koosseis pidas 7. veebruaril oma viimase koosoleku Nuutsakul. Kutsutud olid ka Liidu juhatuse liikmed. Ajakiri Teekäija tegi valiku seal kõlanud ütlustest.

26 van2012veebr

Viljar Liht (vanematekogu esimees): „Vanematekogu sellel koosseisul on olnud 23 koosolekut, neist 16 korralist. Kõige rohkem oleme kogunenud KUSis (4 korda). Viis liiget on osalenud kõikidel koosolekutel. Tänan kõiki! Oluline on küsida, kuhu Jeesus meid viib?"

Ermo Jürma: „Koosolekute protokollid võiksid valmida kiiremini. Tasub küsida, kas otsused jõuavad ka paberilt ellu? Ootan mõnes asjas võib-olla suuremat ühtsust, kui on reaalne."

Meego Remmel: „Meie kogudused on iseseisvad, aga kui on vaja, siis oleme andnud juhatusi. Alustades mõtlesin, et nelja aastaga teeme palju tööd ära, aga aeg läheb kiiremini, ja asjad kuhjuvad."

.

Tarmo Kähr: „Kuna pean ajalikku + vaimulikke ameteid siis tekib aja ja võimete piir. Raske on hinnata, kas vanematekogu lauale jõudnud Hiiumaa koguduste info on olnud piisav?"

Leho Paldre: „Mulle tundub, et liidu (juhtkonna) mõju ühiskonnas ja piiri taga on 4 aastaga aktiivsemaks muutunud, kogudustega on aga kontakt jäänud väiksemaks."

Eduard Kakko: „Kui noored karjased tõmbuvad tööst tagasi, siis tajun, et pean võtma vastutust, kuni tervist, mõistust ja jumalakartust on."

Enn Palmik: „Mul on hea meel liidu juhatuse üle: on uusi ideid ja mõtteid. Noorematel juhtidel oli võibolla raske endast vanemaid juhatada."

Meelis Kibuspuu: „Häda on selles, et olen jätkuvalt kõige noorem, ehkki olen juba 14 aastat juhatuses. Mida kiiremini arened, seda rohkem tekib ka probleeme. Praegu üle 50 inimese tööl."

Margus Kask: „Vanematekogu võiks jätkuvalt vaadata mitu sammu ette. Tasuks kaaluda, mil moel kaasata eri tööharusid, et tekiks ühisem jagamus. Kriitilistes olukordades tahetakse liidu seisukohta – aga kogudused ongi liit."

Eerik Rahkema: „Kui räägime Pühast Vaimust, siis peaks meeles pidama, et ta on pühaduse Vaim. Ka vaimude eristamise and oleks oluline. Meid on valitud eelkõige juhtorganiks. Me ei saa hinnata oma töö headust osaduse järgi. Meie valimine juhtorganitesse ei tekita meis kvaliteeti, see pigem ohustab meie kvaliteeti."

Margus Mäemets: „Riik on kreenis suurlinnade poole: ärge unustage maakogudusi! Koguduste lahkumine liidust on töötegijate kvalifikatsiooni küsimus."

Joosep Tammo: „Ma ise presidendina loobusin välisreisidest, sest kohalik töö vajab tähelepanu. Kui käisin maakogudust vaatamas, siis pärast võttis 2-3 päeva aega, et aru saada, mis seal juhtus. Kui ajagraafik on hästi tihe, siis järelduste tegemiseks ei jää aega.

Osadus on tähtis, sest me oleme eri ajaloo ja vanusega. Liit on demograafiliselt heas seisus (surijad vs ristitud). Arengud, mille suhtes olla tähelepanelik: „oma üksused" langevad sõbraliku tule alla."

Peeter Roosimaa: „Kombinatsioon „PV ja meie" on oluline, et ei oleks ainult „meie". Selleks on oluline tunda paremini Pühakirja. Sageli võetakse oma südame-tunnet Jeesuse tahteks. Jeesus aga ütleb: „Mida ma olen käskinud" – see on kirjas evangeeliumides.

Mure: nõukogude ajal pingutati, et vaimulikule tööle minejad oleks sooritanud miinimum¬eksamid (eranditega). Uues pastorite statuudis on reegliks, et vaimulikku haridust vaja ei ole. Järelikult pole ka KUSi olemasolu nii vajalik. See on minu mure."

Eenok Palm: „Põen Lehtse pärast: kas me oleks pidanud veel midagi tegema?! Kui on ainult „Jumal ütles", siis läheb asi rappa. Piirkonnas tänan lahenduste eest Laitses, Keilas, Paides. Usun, et ka Raplas ja Kehras tulevad Jumala lahendused."

Gunnar Kotiesen: „Lehtse teema on liidu jaoks tervikuna tervistav: näitab, et on võimalik välja astuda. Aga see näitab ka, kuhu selline valik viib: nad on väga kokku kuivanud. Negatiivset kogemust saab ehk positiivselt ära kasutada: me vajame üksteist."

Erki Tamm: „Tänane töö käib väga palju läbi võrgustike, mitte käskkirjade: palju koosolekuid, arutelusid. Probleem on täitevvõimekus. See õnnestub, kui on piisavalt palgatud inimesi, et organiseerida vabatahtlike tööd."

Uudised

2023-3-aprill

08 Mai 2023
2023-3-aprill

SISUKORD  7 hetke Soomemaalt Märt Saar Jeesuse nimi vabastas öistest luupainajatest Marcus Zujev Ülestõusmine täidab meid rõõmuga Ermo Jürma Helvi Piispea – Jumal ei anna oma au teisele! Ermo Jürma...

7 hetke Soomemaalt

08 Mai 2023
7 hetke Soomemaalt

Aprill 2023 Märt Saar, Sundomi misjonikoguduse pastor Kuuldavasti meie lõunanaabri Läti koolides enam ajalugu ei õpetata. Kahtlane värk. Seda olulisem on jäädvustada Eesti pikima ajalooga ajakirjas, mis toimub meie tänastel usuradadel....

Jeesuse nimi vabastas öistest luupainajatest

08 Mai 2023
Jeesuse nimi vabastas öistest luupainajatest

Aprill 2023 Marcus Zujev, Oleviste kogudus Anu Zujeva (29) on Toilast Tallinna tulnud juuksur, kes tuli oma kliendi kutsel kristlikke põhitõdesid tutvustavale Alfa-kursusele, kus koges Jumalat ja vabanes öistest luupainajatest. Järgnevalt...

Ülestõusmine täidab meid rõõmuga

08 Mai 2023
Ülestõusmine täidab meid rõõmuga

Aprill 2023 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja Ülestõusmishommikul tühja haua avastanud naistest öeldakse, et suure rõõmuga lahkudes jooksid nad kuulutama seda tema jüngritele (Mt 28:8). Kui Jeesus äkitselt ülejäänud jüngrite keskel seisis,...

Helvi Piispea – Jumal ei anna oma au teisele!

08 Mai 2023
Helvi Piispea – Jumal ei anna oma au teisele!

Aprill 2023 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja Kes Helvi Piispeaga tuttavaks saab, võib kuulda palju. Oma pikka eluteekonda on ta ka hoolikalt salvestanud. Tema korteri riiulitel on aukartust äratav hulk korrektselt vormistatud...

Ülestõusmispüha ei kuulu üksnes kristlastele

08 Mai 2023
Ülestõusmispüha ei kuulu üksnes kristlastele

Aprill 2023  Tänase päeva kohta öeldakse õhtustes uudistes, et kristlik maailm tähistas ülestõusmispühi. See vastab tõele. Need pühad ei kuulu üksnes kristlastele. Ülestõusmispühade aluseks olevad sündmused on vastuseks üldinimlikele küsimustele...

Minu misjon sõdivas maailmas

08 Mai 2023
Minu misjon sõdivas maailmas

Aprill 2023 Helle Liht, EBFi asepeasekretär, „Ühisosa“, 4.02.2023 Ma vahel ikka mõtlen sellele, et veel aasta tagasi veebruaris ei uskunud ma, et sõda tuleb meile nii lähedale. Vene vägede koondamisest Ukraina...

Rahu keset tormi – koguduste toimimine kriisiajal

08 Mai 2023
Rahu keset tormi – koguduste toimimine kriisiajal

Aprill 2023 Ermo Jürma, Teekäija toimetajaFotod: Erki Tamm, Ermo Jürma Talve viimastel päevadel toimusid veel üllatavalt paksus lumes suikuvas Nuutsaku puhkekeskuses vaimulike töötegijate õppe- ja osaduspäevad. Ukrainas juba üle aasta kõmisenud...

Immaanueli koguduse elu maailmasõdade ajal

08 Mai 2023
Immaanueli koguduse elu maailmasõdade ajal

Aprill 2023 Vanematekogu esimehe Joosep Tammo ettekanne vaimulike töötegijate päeval Nuutsakul 18. märtsil 2023. Alustan Pühakirja tekstiga, mida Osvald Tärk kasutas Tallinna vabanemise 2. aastapäeval, 29. augustil 1943. aastal. Too Jumalale...

Ära mässi end argistesse askeldustesse!

08 Mai 2023
Ära mässi end argistesse askeldustesse!

Aprill 2023 Margus Kask, Elva koguduse pastor Apostel Paulus andis Timoteosele korralduse: „Ära mässi end argistesse askeldustesse!“ Mõlemad mehed olid töistes suhetes jumalariigi põldudel juba pikka aega. Kui nad siis linnu...

Linke