Otsing

August 2022 21 missioonikandja
Indrek Luide, saate „Missioonikandja“ autor

Pereraadios 2003. aastal alanud „Missioonikandja“ stuudioks oli esmalt Viimsi Vabakoguduse lava. Koos Argo Buinevitšiga tehtud esimese saate teemaks sai „Koguduse loomulik kasv“.
Saatesarjad täienevad ja nii on viimasel kümnel aastal olnud igas kuus „teoloogiline“ saade, milles oleme käsitlenud Piibli keskseid tõdesid ja eluolu teemasid Pühakirja valgel.
Vähestes kogudustes toimuvad veel iganädalased piiblitunnid. Et ilmset lünka veidi leevendada, tegin Kõrgema Usuteadusliku Seminari juhtidele ettepaneku tulla mikrofoni ette koguduste tööd oluliselt mõjutavaid teemasid käsitlema. Kõigil ei ole ju võimalik teoloogilistes koolides õppida. Osale meist sobib paremini raadio (järel)kuulamine, paljud teevad seda ka autos sõites või kodus hilisõhtustel tundidel. Nimetan ise reede öösel vastu laupäeva toimuvaid saateid – „saade unetutele“.

Teemade leidmisel oleme püüdnud hoida kõrvad lahti ja kuulata, millest usurahvas räägib ja kui hästi mõistetakse Piibli põhitõdesid?

Esimene teoloogia-teemaline „Missioonikandja“ oli eetris 19. aprillil 2011 ja see on tänini jätkunud kuu viimase nädala saatena. Meie esimesed kümme teemat olid: pühaõhtusöömaaeg, ristimine, diakonid ja diakonissid, abielu, kogudus, Pühakiri, kümnis, paastumine, pühitsus, Püha Vaimu annid.
Peaaegu iga kord olid vestlusringis Peeter Roosimaa, Margus Kask (2/3 saadetest), Ermo Jürma, Peeter Tamm. Osalenud on veel Harli Jürgenson, Siim Nigulas ja Leho Paldre.
Teemade leidmisel olen püüdnud kõrvad lahti hoida ja kuulata, millest usurahvas räägib ja kuidas mõistetakse Piibli põhitõdesid? Kristlikus raadios oleme soovinud avada võimalikult täpset Pühakirjast lähtuvat tõlgendust ega ole rõhutanud konfessionaalseid külgi. Oma armsate traditsioonide keskel kasvame kõik, aga alati on mõistlik neid aeg-ajalt Pühakirja valgel üle vaadata. Piiblis öeldakse, et lõpuajal uurivad seda paljud ja äratundmine süveneb (Tn 12:4).


Paljud teemad on üles korjatud kirikukalendrist ja ühiskonnas esile kerkinud küsimustest. Kas kristlane peab sõdima, kui suur tähtsus on uskliku riietusel, mida tuleks teada tänapäeva maailmas moodi läinud tätoveeringute tegemisest jne.
Meie raamatupoed on täis eneseabiõpikuid, palju on ka ekstrasentse ja nõidumist. Kuidas peaksid kristlased neisse suhtuma, kui ka seal kasutatakse kristlikke termineid. Tänapäeval räägitakse sageli maailma lõpust, iga uus tehniline vidin loetakse metsalise märgiks jne. Vaja oleks laiemat teadmist, mida Piibel nende kohta ütleb. Alatasa on vaja kõnelda kristlaste elus olulistel teemadel, nagu palvetamine, Pühakirja uurimine, paastumine, kümnise maksmine jne.
Olen püüdnud saatejuhina ennast asetada kõhkleja ja teemast otsekui väheteadja rolli (olgugi, et olen ka ise KUSi lõpetanud). Üks saatekülaline on maininud, et vestluse alguses ei tea kunagi, kuhu me tunni aja pärast jõuame. Mu sooviks on olnud, et saate kuulajale ei antaks ainult absoluutseid vastuseid, vaid tal oleks võimalus ka kaasa mõelda.
Tagasisidena olen kuulnud, et nii teemapüstitused kui ka nende arendamine on olnud hästi jälgitavad ja nendele saadetele mõeldi kaasa.
Lindistused on tehtud Tartu Pereraadio suurepärases stuudios, koroona ajal kasutasime ka Zoomi keskkonda. Kõik saated on toimetatud Ilmar Sirkeli poolt, kes on üldjuhul valinud muusika.
Peaaegu kõigis saadetes olen teada andnud, et praegu on võimalik õppida Pühakirja ja ennast teoloogiliselt harida erinevates koolides (KUS, UI, EMKTS, piiblikoolid). Rõõm on teada, et teoloogilised õppeasutused on täitunud õppuritega.
Tänaseks on teoloogia sisuga saatesarja kogunenud 100 saadet. Pereraadio kodulehel saab peaaegu kõiki saateid järele kuulata. „Missioonikandja“ rubriigis tulevad meie saated esile aastate kaupa. Peagi lisan teemade loetellu ka saatekülaliste nimed. Alati on võimalik saatesse kirjutada ja pakkuda välja omapoolseid teemasid (need peaksid ka ristirahva enamikku huvitama). Samuti täname väärtusliku tagasiside eest!
Kui Jumal tervist ja vabadust kingib, soovin pärast suvepausi saatesarjaga edasi minna (tänaseks on „Missioonikandja“ salves kokku 722 saadet)!
Õnnistatud kuulamist!

Uudised

2022-5-august

31 August 2022
2022-5-august

SISUKORD Tuhanded noored ütlesid jah misjonile Katre KotiesenSõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks Miikael Johan Tamm Mis lood need on, mida te omavahel veeretate? Ermo Jürma Herman Mäemets – õpetaja ja karjane Margus...

Tuhanded noored ütlesid jah misjonile

31 August 2022
Tuhanded noored ütlesid jah misjonile

August 2022 Katre Kotiesen, Rakvere Karmeli kogudus 25. juunil toimus Oslos Telenor Arenal võimas kristlik noortekonverents „The Send“, kus osales ligikaudu 10 000 inimest üle maailma. Kolmandat korda (2019 USA-s 58...

Sõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks

31 August 2022
Sõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks

August 2022 Miikael Johan Tamm, projektijuht ja turundusassistent Kutsume kõiki huvilisi Sõbralt Sõbrale kauplustesse vabatahtlikeks! Sõbralt Sõbrale vabatahtlikud muudavad maailma oma väikeste ja suurte heategudega, pannes hoolimise ringlema. Veelgi olulisem –...

Mis lood need on, mida te omavahel veeretate?

31 August 2022
Mis lood need on, mida te omavahel veeretate?

August 2022 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja „Kas me jõuame varsti kohale?“ Väikelaste vanemad tunnevad seda lauset ja kui nad seda kuulevad, on teada, et nüüd läheb edasisõit raskemaks. Õnnelik on see,...

Herman Mäemets – õpetaja ja karjane

31 August 2022
Herman Mäemets – õpetaja ja karjane

August 2022 Margus Mäemets, Kuressaare Siioni koguduse pastor Herman Mäemets (88) on Ridala juurtega mees. Õppinud küll õpetajaks, aga teeninud terve elu pastorina. Õpetaja oskused ja pastori selge kutse on selles...

Läkitatud lahti laskma tulevikku

31 August 2022
Läkitatud lahti laskma tulevikku

August 2022 Erki Tamm, EKB Liidu presidendi jutlus Olevistes koguduste festivalil 2022 Nõnda nagu Isa on läkitanud minu, nõnda saadan ka mina teid (Jh 20:21).Minu isapoolne vanaisa Richard Tamm oli Oleviste...

Prohvet Hesekiel: vahimehe kohustus

31 August 2022
Prohvet Hesekiel: vahimehe kohustus

August 2022 Sander Tulk, Tartu Kolgata kogudus Hesekieli raamat on ilmselt üks raskemaid lugemisi Vanas Testamendis. Kõige enam seostatakse Hesekieliga raamatu alguse suurejoonelist nägemust, lugu surnuluudest raamatu lõpupool ja üleskutset olla...

Tagantjärele mõtteid festivalist

31 August 2022

August 2022Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor EKB koguduste festival „Kohal kogukonna heaks“ (Tallinnas 10.–12. juunil) toimus uudses formaadis. Erinevate põlvkondade kohalolek ja panus, sisukad jumalateenistused ja töötoad, kaasahaarav muusika...

EKB Liidu koguduste festival 2022

31 August 2022
EKB Liidu koguduste festival 2022

August 2022Ermo Jürma, Teekäija toimetaja EKB Liidu koguduste 1994. aastal taas alanud suvekonverentsid jäid kahel koroona-aastal vahele, osa harjuski ekraanidega. Tänavu saabus 10.–12. juunil toimunud festivalile „Kohal kogukonna heaks“ Tallinna...

Timo Lige „Väike missa“

31 August 2022
Timo Lige „Väike missa“

August 2022 Juhan Palm-Peipman, muusik Kolmainupüha esiettekanne Oleviste kirikus.Eesti üks viljakamaid ülistusmuusika loojaid on hakkama saanud ühe erilise ülesandega. Ta on kirjutanud teose nimega „Väike missa“, mis paljude inimeste jaoks ei...

Linke