Otsing

August 2022 21 missioonikandja
Indrek Luide, saate „Missioonikandja“ autor

Pereraadios 2003. aastal alanud „Missioonikandja“ stuudioks oli esmalt Viimsi Vabakoguduse lava. Koos Argo Buinevitšiga tehtud esimese saate teemaks sai „Koguduse loomulik kasv“.
Saatesarjad täienevad ja nii on viimasel kümnel aastal olnud igas kuus „teoloogiline“ saade, milles oleme käsitlenud Piibli keskseid tõdesid ja eluolu teemasid Pühakirja valgel.
Vähestes kogudustes toimuvad veel iganädalased piiblitunnid. Et ilmset lünka veidi leevendada, tegin Kõrgema Usuteadusliku Seminari juhtidele ettepaneku tulla mikrofoni ette koguduste tööd oluliselt mõjutavaid teemasid käsitlema. Kõigil ei ole ju võimalik teoloogilistes koolides õppida. Osale meist sobib paremini raadio (järel)kuulamine, paljud teevad seda ka autos sõites või kodus hilisõhtustel tundidel. Nimetan ise reede öösel vastu laupäeva toimuvaid saateid – „saade unetutele“.

Teemade leidmisel oleme püüdnud hoida kõrvad lahti ja kuulata, millest usurahvas räägib ja kui hästi mõistetakse Piibli põhitõdesid?

Esimene teoloogia-teemaline „Missioonikandja“ oli eetris 19. aprillil 2011 ja see on tänini jätkunud kuu viimase nädala saatena. Meie esimesed kümme teemat olid: pühaõhtusöömaaeg, ristimine, diakonid ja diakonissid, abielu, kogudus, Pühakiri, kümnis, paastumine, pühitsus, Püha Vaimu annid.
Peaaegu iga kord olid vestlusringis Peeter Roosimaa, Margus Kask (2/3 saadetest), Ermo Jürma, Peeter Tamm. Osalenud on veel Harli Jürgenson, Siim Nigulas ja Leho Paldre.
Teemade leidmisel olen püüdnud kõrvad lahti hoida ja kuulata, millest usurahvas räägib ja kuidas mõistetakse Piibli põhitõdesid? Kristlikus raadios oleme soovinud avada võimalikult täpset Pühakirjast lähtuvat tõlgendust ega ole rõhutanud konfessionaalseid külgi. Oma armsate traditsioonide keskel kasvame kõik, aga alati on mõistlik neid aeg-ajalt Pühakirja valgel üle vaadata. Piiblis öeldakse, et lõpuajal uurivad seda paljud ja äratundmine süveneb (Tn 12:4).


Paljud teemad on üles korjatud kirikukalendrist ja ühiskonnas esile kerkinud küsimustest. Kas kristlane peab sõdima, kui suur tähtsus on uskliku riietusel, mida tuleks teada tänapäeva maailmas moodi läinud tätoveeringute tegemisest jne.
Meie raamatupoed on täis eneseabiõpikuid, palju on ka ekstrasentse ja nõidumist. Kuidas peaksid kristlased neisse suhtuma, kui ka seal kasutatakse kristlikke termineid. Tänapäeval räägitakse sageli maailma lõpust, iga uus tehniline vidin loetakse metsalise märgiks jne. Vaja oleks laiemat teadmist, mida Piibel nende kohta ütleb. Alatasa on vaja kõnelda kristlaste elus olulistel teemadel, nagu palvetamine, Pühakirja uurimine, paastumine, kümnise maksmine jne.
Olen püüdnud saatejuhina ennast asetada kõhkleja ja teemast otsekui väheteadja rolli (olgugi, et olen ka ise KUSi lõpetanud). Üks saatekülaline on maininud, et vestluse alguses ei tea kunagi, kuhu me tunni aja pärast jõuame. Mu sooviks on olnud, et saate kuulajale ei antaks ainult absoluutseid vastuseid, vaid tal oleks võimalus ka kaasa mõelda.
Tagasisidena olen kuulnud, et nii teemapüstitused kui ka nende arendamine on olnud hästi jälgitavad ja nendele saadetele mõeldi kaasa.
Lindistused on tehtud Tartu Pereraadio suurepärases stuudios, koroona ajal kasutasime ka Zoomi keskkonda. Kõik saated on toimetatud Ilmar Sirkeli poolt, kes on üldjuhul valinud muusika.
Peaaegu kõigis saadetes olen teada andnud, et praegu on võimalik õppida Pühakirja ja ennast teoloogiliselt harida erinevates koolides (KUS, UI, EMKTS, piiblikoolid). Rõõm on teada, et teoloogilised õppeasutused on täitunud õppuritega.
Tänaseks on teoloogia sisuga saatesarja kogunenud 100 saadet. Pereraadio kodulehel saab peaaegu kõiki saateid järele kuulata. „Missioonikandja“ rubriigis tulevad meie saated esile aastate kaupa. Peagi lisan teemade loetellu ka saatekülaliste nimed. Alati on võimalik saatesse kirjutada ja pakkuda välja omapoolseid teemasid (need peaksid ka ristirahva enamikku huvitama). Samuti täname väärtusliku tagasiside eest!
Kui Jumal tervist ja vabadust kingib, soovin pärast suvepausi saatesarjaga edasi minna (tänaseks on „Missioonikandja“ salves kokku 722 saadet)!
Õnnistatud kuulamist!

Uudised

2023-3-aprill

08 Mai 2023
2023-3-aprill

SISUKORD  7 hetke Soomemaalt Märt Saar Jeesuse nimi vabastas öistest luupainajatest Marcus Zujev Ülestõusmine täidab meid rõõmuga Ermo Jürma Helvi Piispea – Jumal ei anna oma au teisele! Ermo Jürma...

7 hetke Soomemaalt

08 Mai 2023
7 hetke Soomemaalt

Aprill 2023 Märt Saar, Sundomi misjonikoguduse pastor Kuuldavasti meie lõunanaabri Läti koolides enam ajalugu ei õpetata. Kahtlane värk. Seda olulisem on jäädvustada Eesti pikima ajalooga ajakirjas, mis toimub meie tänastel usuradadel....

Jeesuse nimi vabastas öistest luupainajatest

08 Mai 2023
Jeesuse nimi vabastas öistest luupainajatest

Aprill 2023 Marcus Zujev, Oleviste kogudus Anu Zujeva (29) on Toilast Tallinna tulnud juuksur, kes tuli oma kliendi kutsel kristlikke põhitõdesid tutvustavale Alfa-kursusele, kus koges Jumalat ja vabanes öistest luupainajatest. Järgnevalt...

Ülestõusmine täidab meid rõõmuga

08 Mai 2023
Ülestõusmine täidab meid rõõmuga

Aprill 2023 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja Ülestõusmishommikul tühja haua avastanud naistest öeldakse, et suure rõõmuga lahkudes jooksid nad kuulutama seda tema jüngritele (Mt 28:8). Kui Jeesus äkitselt ülejäänud jüngrite keskel seisis,...

Helvi Piispea – Jumal ei anna oma au teisele!

08 Mai 2023
Helvi Piispea – Jumal ei anna oma au teisele!

Aprill 2023 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja Kes Helvi Piispeaga tuttavaks saab, võib kuulda palju. Oma pikka eluteekonda on ta ka hoolikalt salvestanud. Tema korteri riiulitel on aukartust äratav hulk korrektselt vormistatud...

Ülestõusmispüha ei kuulu üksnes kristlastele

08 Mai 2023
Ülestõusmispüha ei kuulu üksnes kristlastele

Aprill 2023  Tänase päeva kohta öeldakse õhtustes uudistes, et kristlik maailm tähistas ülestõusmispühi. See vastab tõele. Need pühad ei kuulu üksnes kristlastele. Ülestõusmispühade aluseks olevad sündmused on vastuseks üldinimlikele küsimustele...

Minu misjon sõdivas maailmas

08 Mai 2023
Minu misjon sõdivas maailmas

Aprill 2023 Helle Liht, EBFi asepeasekretär, „Ühisosa“, 4.02.2023 Ma vahel ikka mõtlen sellele, et veel aasta tagasi veebruaris ei uskunud ma, et sõda tuleb meile nii lähedale. Vene vägede koondamisest Ukraina...

Rahu keset tormi – koguduste toimimine kriisiajal

08 Mai 2023
Rahu keset tormi – koguduste toimimine kriisiajal

Aprill 2023 Ermo Jürma, Teekäija toimetajaFotod: Erki Tamm, Ermo Jürma Talve viimastel päevadel toimusid veel üllatavalt paksus lumes suikuvas Nuutsaku puhkekeskuses vaimulike töötegijate õppe- ja osaduspäevad. Ukrainas juba üle aasta kõmisenud...

Immaanueli koguduse elu maailmasõdade ajal

08 Mai 2023
Immaanueli koguduse elu maailmasõdade ajal

Aprill 2023 Vanematekogu esimehe Joosep Tammo ettekanne vaimulike töötegijate päeval Nuutsakul 18. märtsil 2023. Alustan Pühakirja tekstiga, mida Osvald Tärk kasutas Tallinna vabanemise 2. aastapäeval, 29. augustil 1943. aastal. Too Jumalale...

Ära mässi end argistesse askeldustesse!

08 Mai 2023
Ära mässi end argistesse askeldustesse!

Aprill 2023 Margus Kask, Elva koguduse pastor Apostel Paulus andis Timoteosele korralduse: „Ära mässi end argistesse askeldustesse!“ Mõlemad mehed olid töistes suhetes jumalariigi põldudel juba pikka aega. Kui nad siis linnu...

Linke