05/2018
Ermo Jürma, Teekäija peatoimetaja
Järgnevaid mõtteid ajendas sõnastama väike juubel – nimelt olen olnud juba kümme aastat Teekäija (tegev/pea)toimetaja.
Kuna ajakiri on EKB Liidu häälekandja, siis on raskesti hoomatav tervikpilt tänasest vendlusest saanud mulle palju detailirikkamaks – esile tulevad mitmed värvid ja pooltoonid. Selle ajaga olen õppinud nii iseennast kui meie ühist teenimiskeskkonda lähemalt tundma.
Olen õppinud nii iseennast kui meie ühist teenimiskeskkonda lähemalt tundma.
Suureks rõõmuks on „kirjaprohveteid“ Teekäija vaateväljas ikka leidunud. („Kirjaprohvetiteks“ nimetab teoloogiateadus prohveteid, kelle nimelised raamatud on Pühakirjas. Samas Vana Testamendi prohvetluse koondkuju Eelija seda ei ole.) Näiteks mullu oli toimetusel rõõm ka kahekümnest uuest sõnasepast ja paarist tosinast uuest fotograafist. Samas üllatab mind ikka veel sadade e-kirjade ja telefonikõnede hulk, mis iga numbri trükiküpseks saamisel tuleb „läbi kaevata“.
Vana apostel Johannes kirjutas, et ta „ei taha seda teha paberil“ (2Jh 1:12), vaid igatseb silmast-silma kohtumist. Ka tänased noored Timoteosed eelistavad paberkandja asemel uutmoodi multimeediat. Nii on kitsal teel käimine kohati pingeline, sest meie tellijate (ja tegijate) lugemislaual võistleb iga vaba hetke nimel kiiret liikuvat pilti näitav ja kogu maailma hetkega koju toov uus meedia oma tõdede paljususega.
Minu laual klaviatuuri kõrval on „Õigekeelsuse sõnaraamat 2013“ ja kuvari kiirmenüüdes keeleveeb.ee sünonüümisõnastik. Toimetaja töö suur mõte on püüda selle poole, et lugejad „kuuleks“ siin nende omas keeles Jumala suuri asju. Kuust kuusse imestan, kui taas on 28 lehekülge kaante vahele saanud.
Teekäija on tahtnud esitada Eesti inimeste kogemusi Jumala imelisest tööst nende elus ja kogudustes, nii on ka tõlkelood siin pigem harv erand. Kõige selle keskel olen tutvunud paljude inimestega, kellega ma muidu vaevalt oleksin kohtunud, ja arvan, et sellest on ka lugejad osa saanud.
Olen väga tänulik neile, kes on avanud oma (usu)elu kogemusi ja vaimulikku arusaama. Muidugi on igas kuus sellest suurest sümfooniast üles nopitud vaid üksikud teemad, hääled ja pildid. Kui keegi muusik tahab suurendada meie väljaande kõlajõudu, kunstiinimene panna tervikule juurde ilu, mõtleja täiendada sõnumi selgust, teoinimene tuua esile tähtsaid tegemisi, siis on meie Liidu häälekandja ülesandeks seda sõnastada ja salvestada.