Oktoober 2021
Ermo Jürma, Teekäija toimetaja
Me kõik oleme kuulnud mahlakaid loosungeid: Tugev nagu tammepuu!, Poisid ei nuta!, Ära ole mitte alasi, vaid haamer! Lööklaused, eriti mis on suunatud nn tugevamale soole, on tekitanud palju häda.
Kuidas kõlab nende kõrval piiblisalm: „Kuid tema ütles mulle: „Sulle piisab minu armust, sest nõtruses saab vägi täielikuks.““ (2Kr 12:9a).
Pole õige oma nõtruste üle aina kaevata, vaid sirutuda Püha Vaimu väe järele.
Seda kirjutab apostel Paulus. Üllatav! Tema enda elutöö oli hiiglaslik, tema õpetus oli jõuline. Aga siin kiitleb ta oma nõtrusest. Sellel harvakuuldaval väljendusel on oma kindel põhjus: Korintose kristlased olid tema esinemise, kõneviisi, ta apostliameti ja ülesastumise küsitavaks tunnistanud. Korintoses koges Paulus palju häda, südamevalu ja laimu. Kirja kolm viimast peatükki on südantpuudutav karje. Paulus üritab ennast kaitsta ja õigustada. Südameverega jutustab ta, kuidas Issand on teda kutsunud, mida kõike oli ta oma arvukate ülesannete juures kogenud. See kõlab, nagu ta vastased ütlevad, enda ülistamisena. Apostlil oli ka selleks põhjust küllaga.
Pauluse juhtmõtteks on aga teatavasti: „Kes tahab kiidelda, see kiidelgu Issanda üle!“ (1Kr 1:31). Enda kohta ütleb ta: „Nii ma siis kiitlen meelsamini oma nõtrusest“ (2Kr 12:9b).
Siin on saladus. Jumal pole valinud (üksnes) jõumehi ja superinimesi, vaid seda, mis on nõder. Ta vajab murtuid. Jeesus ise on siin eeskuju. Kuulekuses ja armastuses sai ta talleks, kes kandis maailma patu.
Paulus jutlustab sõnumit ristist kui Jumala väge. Ta kiitleb nõtrusest, mille juures temas elab Kristus. Pole õige oma nõtruste üle aina kaevata, vaid sirutuda Püha Vaimu väe järele.
Tõsi, terve eneseusaldus on ka hea asi, aga Jumala usaldamine on parem. See peab kauem vastu, mõjub sügavamalt. See on nii hea tee, et Paulus toetab kogu oma elu raskuskeskme Jumala usaldamisele.
Kogu minu elu nõtrus, mu alaväärsustunne, resignatsioon, mu kartused, mu väikene julgus ‒ kõik selle võib usaldada Jeesuse hoolde, et ta tuleks mu ellu oma Püha Vaimu väega. Jeesus tahab meis ja meie kaudu tegutseda. Me võime ka palju omast jõust teha, aga sel juhul on jõuvarud varsti ammendunud. Lubades aga Kristusel endis tegutseda, saame uut jõudu ning imestame üha, mida Jumal ka meie kaudu on tegemas.
Kui isa ise tegutseb, ongi parem, kui laps on nõder, sest nii tuleb isa kava paremini esile.