Detsember 2021
Ermo Jürma, Teekäija toimetaja
Igal aastal toovad jõulud meid Petlemma sõime ette ja lubavad kohtuda Jumalaga, kes tuli maailma lapsena. Nad juhatavad lapse juurde ka meis endas. Jõulukirik, -laulud ja -jutlus tunnistavad, kuidas Kõigekõrgem sai inimeseks, et avada meile taevavärav.
Jõuluõhtul on paljud kodus ja need tunnid on kaunimad, kui kohal on lapsed. Jõulud kõnetavad meis vahetult seda külge, mille suured inimesed kergesti unustavad, mida olelusvõitluses „endale lubada ei saa“.
Jõulud tahavad teha meid uudishimulikuks, viia inimsõbraliku Jumalaga lähemasse kontakti.
On hea, kui tunnustame ja laseme õitseda last iseendas. Aga paljude hinges peitub veel neljaaastase trots ja vahel viieaastase surmtõsidus. Me võime kõike seda, mis meie hälli on asetatud, unustada, maha suruda või sellega hoolikalt ümber käia.
Kui me jaatame oma sisemist last, iseennast, kes me lapsena olime, saab ka täiskasvanu meis tervemaks. Selline lapsemeel on seotud Jumala kogemusega. Kui Jeesus ütleb, et saage kui lapsed, soovib ta meile ehtsat osadust taevase Isaga, nagu lastel on ürgne usaldus oma vanemate vastu.
Meditsiinis teatakse: mida täielikum on diagnoos, seda edukam on ravi. Samuti on autoremondiga. Jõululapse särasilmad tahavad soojendada ja tervendada last meis.
Saagem lasteks koos nende rõõmsa huvi ja avatusega. Jõulud tahavad teha meid uudishimulikuks, viia inimsõbraliku Jumalaga lähemasse kontakti. Petlemma karjastest loeme: „...nad läksid rutates ja leidsid Maarja ja Joosepi ja lapsukese, kes magas sõimes“ (Lk 2:16).
40 aastat tagasi Buckowi Seminaris usuteadust õppides sain osta kolm kasseti J. S. Bachi „Jõuluoratooriumi“. Selle kuueosalise suurvormi (komponeeritud kuueks jumalateenistuseks: 1. jõulupühast kuni kolmekuningani) evangelisti retsitatiivid esitavad Luuka ja Matteuse jõuluevangeeliumite teksti lõikude kaupa. Teos ei kiirusta, solistid, tertsetid ja neljahäälne Leipzigi Thomaskoor töötavad kogu sõnumi läbi, sümfooniaorkestri täiskoosseis (keel-, puhk- ja löökpillid) küllastab kogu ruumi. Esimesel aastal kuulasin seda kolm korda. See aitas mul Piibli teksti pähe õppida ja sõnumi südamesse salvetada ning ka saksa keele paremini suhu. Nii toimisin ka järgnevatel aastatel.
Kaks ja pool tundi suurt muusikat võib olla palju lapsele, kuid me kasvame suuremaks, nagu kasvas Jeesuski. Esmakohtumine Jeesusega ja seal kuuldu tuleb aga meelde jätta ja läbi töötada. Vaid nii kujunevad meist Jeesuse järelkäijad, kelle päralt on Jumala riik.