Otsing

6/2011 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja

Taevas on jälle avatud – mõne nädala eest teatas sellise pealkirjaga ajaleheartikkel Euroopa lennuruumi taasavamisest pärast järjekordset Islandi vulkaani tuhapilve hajumist. Paljud lennukid võisid jälle tõusta ja maanduda. Tuhanded reisijad ei pidanud enam ootama ega maismaa- või mereteid valima.

.

Minu korteriaknast välja vaadates paistab taeval sageli mitme reisilennuki valge jälg – ikka mõtlen, et kust nad tulevad ja kuhu siirduvad?

Mitmes maailma paigas on aga taevas suletud, tintmust ja mitte üksnes halva ilma, vaid ka sõja, häda, kannatuste ja surma tõttu.

Kevadine Kristuse taevaminemist meeldetuletav püha on selja taga. See püha on täis universumi ja õndsusloo avarust. Jeesuse taevaminekuga on inimkond esindatud Jumala Isa paremal käel. Inimsuse rikkumatu ja püha osa on haaratud Kolmainu Jumala saladusse.

Vaade tähistaevasse kuulub inimese kaunimate elamuste hulka, ja seda juba aegade algusest.

Muistne maailmapilt tundis kolme korrust: allilma, maad ja taevast. Kuuluvus nendesse piirkondadesse oli üsna selgelt kirjeldatud.

Allilma kuulus surnuteriik, deemonid, kurjad vaimud ning ka ettekujutus põrgust. Paljude inimese ees arvati seisvat kord teekond allilma.

Maa on inimese elupaik – igapäevase olelusvõitluse, eneseteostamise, otsingute, lootuse ja armastuse, aga ka kannatuse maa.

Taevas ja tähtede maailm oli ja on paljudes kultuurides vormitud ettekujutusest, et seal elavad jumalad. Vaade tähistaevasse – selgel augustikuu ööl – kuulub inimese kaunimate elamuste hulka, ja seda juba aegade algusest.

Enne satelliitnavigatsiooni leiutamist oli tähe nägemine meremeestele elu ja surma küsimus.

Terve kosmos, Linnutee, taevakehade konstellatsioonid paeluvad meid ja on samas kättesaamatu tegelikkus.

Jeesus lahkus taevasse ega ole enam „ihulikult" nähtav. Jüngrid kogesid tol kordumatul päeval, et on olemas veel teine tegelikkus, hoopis uus dimensioon, mis pole meie silmale, mõistusele ega ettekujutusvõimele lõpuni haaratav.

Evangelist kirjeldab „ja pilv varjas ta nende silme eest." (Ap 1:9) Mõistel "pilv" ei ole Piiblis tähendus mitte vaid taeva pilvede mõttes. „Pilv" on Pühakirjas üks tähis, märk, üks kirjeldus „Jumala varjatud kohalolust" – pilvesammas kõrberännakul, templi pühitsemisel jne. Meis elab ootus, et kui Jeesus tuleb tagasi, siis kaovad meie ja tema vahelt kõik pilved, s.t me kogeme ja näeme teda siis endi keskel.

Taevaminemispühaga algas „läkitusaeg". Jüngrid saadeti kogu maailma, kõigi rahvaste ja rahvusgruppide juurde: „Minge siis, tehke jüngriteks kõik rahvad, ristides neid Isa ja Poja ja Püha Vaimu nimesse ja õpetades neid pidama kõike, mida mina olen teil käskinud! Ja vaata, mina olen iga päev teie juures ajastu lõpuni" (Mt 28:20)

Jeesus jättis tõotuse, mis kehtib tänini sulle ja mulle: „Kus kaks või kolm on minu nimel koos, seal olen mina nende keskel." (Mt 18:20) See on ka kui pitseering, et „taevas on avatud!"

Vaadakem ikka üles, sinna, kuhu me teame Jeesuse läinud olevat. Vaatamata elu teatud hämarusele ja ka suletud taevaruumidele on nii mõnigi osa „taevast" juba meie keskel ja see on õnnestav ning julgustav ülesanne, näidata segaduses olevatele inimestele avatud taevast.

Uudised

Oleviste kahe pastori ordineerimine

28 Detsember 2023
Oleviste kahe pastori ordineerimine

Detsember 2023  Kaks aastat tagasi, 1. advendipühapäeval seati Oleviste koguduses pastoriteks Teet Uuemõis (56) ja Rait Tõnnori (35), kelle kõrval seisavad ustavad abikaasad Külli ja Hanna-Emilia. Ordineerimine toimus samuti 1. advendil, 3. detsembril 2023. Jumalateenistusel jutlustasid EKB...

Rohi mure wastu

28 Detsember 2023

Detsember 2023Andres Tettermann, Teekäija asutaja 120 aastat tagasi Kui waikib ilma kära,Öö wõtab hõlma sind,Siis algab muremüraJa peletab su und.

2023-7-detsember

28 Detsember 2023
2023-7-detsember

SISUKORD EKB Liidu tööharude jõulutervitusedRainis tõusis sõltuvuste küüsist Jumala kuningriigi kuulutajaks! Mari-Vivian EllamJeesus alustab kuulutamist Mt 4:12–17Jõulud juhatavad teed päriskoju Ermo JürmaValtrik ja Marlen kutsuvad võõraid oma jõululauda Hele-Maria KangroJõulude fenomen...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Detsember 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Detsember 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

28 Detsember 2023
Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

Detsember 2023 Jaan Bärenson, Eesti Piibliseltsi peasekretär Eesti Piibliselts tähistas lõppeval aastal oma asutamise 210. aastapäeva.Piibliselts on kutsutud Jumala sõna tõlkima, tõlgendama, trükkima, ette lugema ja välja jagama. Paljude maade piibliseltsid...

EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

28 Detsember 2023
EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

Detsember 2023 Kaisa Tamme, EKB Liidu sekretär 1. 3D Kogudus ‒ Tallinna Piibli Kogudus2. Antsla EKB Kogudus ‒ Võru Baptisti Kogudus3. Avispea Vabakogudus ‒ Vormsi Rälby Baptistikogudus4. Eikla Priikogudus ‒ Viljandi...

Et lapsed teaksid jõulude tõelist tähendust

28 Detsember 2023

Detsember 2023Eliisa Ladva, LNK lastetöö Küünlaleegid heidavad akendele säravat valgushelki, ahjus küpseb jõulupraad ja kaminas praksub tuli – kogu kodu on täis jõuluhõngu, lapsed ja lapselapsed on peagi külla tulemas....

Jõulupalve

28 Detsember 2023

Detsember 2023 Jumal!Sina oled see, keda ma ootan;see, kes võid minu elu headuse teele pöörata.See, kes teed mind elavaks.see, kes sünnid mu südames uuesti ja nii võid teha jõulud minus...

Eesti Kirikute Nõukogu jõululäkitus 2023

28 Detsember 2023
Eesti Kirikute Nõukogu jõululäkitus 2023

Detsember 2023  Armsad kaasmaalased!„Ja Sõna sai lihaks ja elas meie keskel“ (Jh 1:14). Taas rõõmutseme selle üle, et Jumal on Armastus ja armastab meid. Lausa nii palju, et Ta on...

Linke