07-08/2012 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja
Omalaadses kalendriraamatus "Elupuu – juutide tarkusesõnad aasta igaks päevaks" on Franz Rosenzweigi arutlus: "Armasta seepärast Issandat, oma Jumalat, ja pea alati, mida tuleb pidada, ta määrusi, seadlusi ja käske!" (5Ms 11:1).
Kas armastus võib olla käsk? Kas pole siis armastus saatus ja tundeliigutus ja kui see on vaba, siis vaid vabatahtlik kingitus? Aga käsk? Armastus ei saa olla käsk, keegi kolmas ei saa teid käskida ega sundida. Keegi kolmas ei saa, aga Ainus saab – seal on kirjutatud Ainus suure algustähega. Armastuse käsk saab tulla ainult selle suust, kes ise armastab. Jumal ütleb: armastage mind! Tema suust ei kõla see võõrastavalt, vaid see on nagu armastuse hääl. See käsk on Jumala armastuse kokkuvõtvaks väljenduseks.
Alates lapsepõlvest oleme (elu)koolides korduvalt õppinud, et „käsk on suuline või kirjalik korraldus millegi vastuvaidlematuks täitmiseks". Eesti keele sõnaraamatud koondavad levinud sõnapaare: „ülema, komandöri, õpetaja, vanemate, valitseja, keisri, kroonu käsk" ning „karm, vali, kuri, kõva käsk".
Käsukorras püütakse käigus hoida kogu elu, nii vigaseid olukordi parandada, kui uusi asju esile kutsuda. Selleks on loodud seadusandlikud ja täitevvõimu organid, koostatud loendamatud ees- ja põhikirjad jne. Kohtu süüpingis pole seaduseparagrahvi mittetundmine vabandatav põhjus.
Siinai mäel anti iisraeli rahvale 10 käsku, juudi kirjatundjad arendasid välja 613 käsust koosneva süsteemi, milles oli 365 keeldu ja 248 kohustust.
Ilma imperatiivita ei kujuta me siin maailmas elu ette.
Teine sama vitaalne püüe on vabadusiha iga väikese ja suure inimese hinges. Meile kuulutatakse isiku- ja valikuvabadust. Neid püüavad garanteerida ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioon ja võrdõiguslikkuse volinikud, (kollektiiv)lepingud ja avalik info.
Nii Vanas kui Uues Testamendis on Seadus ja evangeelium Jumala endailmutuse momendid. Ilmne on seal ka päästelooline edasiminek Seaduselt evangeeliumile. Armastus on keskne sõna, mis kirjeldab, kes Jumal on ja kes inimene peaks olema.
Lustakas, kuid sügava tähendusega vaatepilt on, kus pruutpaar peab ilma käte abita sööma üht nööri otsas kiikuvat õuna. Hammustades ei saa noored omavahel rääkida, vaid peavad suutma lugeda ja arvestada teineteise mõtteidki.
Londoni olümpiamängud näitasid, et on spordialasid (nt tennise paarismäng), kus vaid oskus oma partneriga täiuslikult arvestada viib võidule.
On (spordi)alasid, kus vaid oskus oma partneriga täiuslikult arvestada viib võidule.
Jeesuse ema ütles kord: "Mida iganes tema teile ütleb, seda tehke!" (Jh 2:5). Olles sellised Ainsa teenijad, saadab meid suur õnnistus.