01/2013 Erki Tamm, Teekäija peatoimetaja
Pärast jõule sirvisin koduses raamatukogus olevaid Teekäijaid. Vanim neist aastast 1908. Põnev lugemine. Omamoodi äratundmis(kahju)rõõmu pakkusid toimetaja pingutused ajakirja väljaandmisel.
1917. aasta esimene number ilmus alles juulikuus, sest katkestuse põhjustas valitsuse surve. Sama aasta juunis toimunud Rummu-Valkla konverentsil loodi Teekäija väljaandmise jätkamiseks „Eesti Baptisti Kirjanduse Selts". Senine ajakirja omanik, vastutav toimetaja ja väljaandja Andres Tetermann oli valmis koguni töö maha panema: „Teekäija asi läks järk-järgult nii keeruliseks, et ühe inimese jõud enam ei suutnud teda liikuma panna." Lisaks ajakirja toetamisele sai seltsi liikme ülesandeks Teekäija „laialilaotamise eest hoolt kanda".
Teekäija roll toonases Eestis oli kaalukas. 1904. aastal alustati 400 tellijaga, 1917. aastaks jõuti 1000 lähedale (täna on meid ca 700). Ajakiri toetas suhteliselt noort usuliikumist nii õpetusliku identiteedi kujundamisel kui ühise inforuumi loomisel.
Usud sa Teekäija jätkamise vajalikkusse? Siis tule appi!
Kuigi uudised jõuavad täna raadio ja interneti vahendusel kohale ammu enne ajakirja, aitab Teekäija sündmustel püsivamalt pildile jääda. Teekäija on ka üks keskkond, kus arutleda ja analüüsida ühiskonna- ja inimelu kristlikust vaatenurgast. Erinevalt sajanditagusest ajakirjast oodatakse aga õpetuslugude asemel rohkem elavaid näiteid inimeste elust. Kriitilised ollakse silmakirjaliku ilustamise suhtes. Pildid peavad aga ilusad olema – enamus lugejaid alustavad Teekäijat hoopis vaatamisest.
Arutelud ajakirjanduse internetti kolimisest on ka Teekäija argipäev. Uus põlvkond saab Teekäija sõnumeid lugeda kodulehelt www.teek.ee. Sarnaselt mu pensionärist emale armastavad paljud ajakirja lugeda nagu Tetermanni ajal. Lähiajal ei kao ka see võimalus.
2012. aastal jäime Teekäija väljaandmisel 1000€ miinusesse. Oleme arutanud kulude vähendamise nimel senise 11 asemel 6 numbri väljaandmist aastas. Minu arvates oleks see paberväljaande surma algus, millest oleks väga kahju.
Usud sa Teekäija jätkamise vajalikkusse? Siis tule appi! Leiame koos vähemalt 100 uut tellijat. Või ühine Teekäija fondi toetajatega, kes eelmisel aastal panustasid ajakirja arengusse 1047 eurot.„Jagatud koorem on kerge," kirjutas Tetermann. "Tuhandenaelane koorem võib ühe tugeva mehe surnuks rõhuda, aga tuhande nõrga mehe taskus ei ole seda tundagi. Sellepärast, Jumala nimel edasi, ühel nõul ja jõul!" (Teekäija nr 1, 1917)