04/2014
Ülle Käärik, Tõnu R. Kallas
Õpetajad on olulised suunanäitajad meie elus. Mõni neist on ka erakordselt särav isiksus. Ja just selline oli tädi Milda, kes õpetas Jumala tarkusi.
Jumal kutsus teda jätkama Andres Tetermanni ja Harald Viktor Dahli poolt alustatud pühapäevakoolitööd Kalamaja koguduses. Milda südamlik silmavaade, käepigistus, nõuanne, julgustus ja õpetus on aidanud kujundada mitmete noorte elumõistmist ja arusaamu, näidanud suunda eluteel.
Mirlande (Milda) Laks sündis 8. mail 1914. Ta oli vanemate ainus laps, kellel oli õnnelik lapsepõlv. Kuid tema kodus ei räägitud midagi Jumalast. Kui Milda oli 7-aastane, kutsus üks mängukaaslane tüdruku Kalamajja pühapäevakooli. See oli esimene samm usuteel. Milda hakkas laulma lastekooris ja õppis kitarrimängu.
Jumala lapseks sai Milda 1927. aasta kevadel pärast õhtust teenistust. Koor jäi veel laulma. Milda tundis, et ei saa ka ära minna. Ta istus rõdul ja kuulas: „Miks seisad sa pimedas õues, kui valgus ja rõõm on seal sees?" Tüdruk hakkas korraga nutma. Palvesõnad tulid nagu iseenesest huultele. Ta ei tahtnud enam seista „pimedas õues". Ja siis tuli üks pühapäevakoolitädi läbi pimeda kirikusaali otse Milda juurde.
Ta võttis tüdruku käekõrvale ja viis valgustatud poodiumile. Milda eest palvetati. Ta tundis, et rõõm tuli südamesse. Tol ajal käidi pühapäevakoolis kuni 13. eluaastani. Siis kingiti Piibel ja arvati noorte hulka. Reedeõhtuti toimusid noortekoosolekud. Populaarsed olid teeõhtud, kus esitati keelpillimuusikat, soololaule ja duette.
15-aastaselt sai Mildast Kalamaja koguduse liige. Nüüd anti talle ka pühapäevakooliklass. Milda liitus kogudustevahelise usklike keskkooliõpilaste ringiga. Kokku tuldi igal pühapäeval kell kaheksa erinevates
palvemajades, kus teenis kohalik jutlustaja. Pool kümme kiirustati kodupalvelasse hommikusele teenistusele.
Pärast keskkooli asus Milda õppima Pedagoogiumi (Tallinna Õpetajate Seminar). Oma pikaajalist õpetajatööd alustas ta Usklike Haridusseltsi Alg- ja Täienduskoolis. Järgnes kolm aastat Riisipere lastekodus ja koolis. Pärast sõda õpetas Milda Tallinna 20. Keskkoolis ja 8. Mittetäielikus Keskkoolis.
1960. aastal Milda Laks vallandati. Tagatipuks võeti ära ka õpetajakutse, sest ta keeldus pidamast lastevanematele loengut ateistlikust tööst perekonnas ja näidistunnis „Usu pimestav mõju" rääkis õpetaja Laks ebausust.
Järgnevad aastad olid täielikult pühendatud lastetööle. Mildalt on saanud oma esimese süstemaatilise piibliõpetuse mitu põlvkonda nii Kalju koguduses kui ka väljaspool.
Punavõimude poolt õpetajaametisse kõlbmatuks tunnistatud Mildal oli erakordne lastetöö talent. Tagatubadesse ja sünnipäevaseltskondade varju surutud tädi Mildal oli alati kaasas pildirull piiblilugudega ja paeluvad jutud, mille keskpunktiks ikka Jeesus.
Veel 78-aastasena juhendas Milda teismeliste rühma. Aastate jooksul on ta koostanud aukartustäratava koguse õppematerjale.
1969. aastal kohtus Robert Võsu Moskvas Laste Evangeelse Ühenduse (CEF®/LEÜ) misjonäri Gus Materoga, keda Soomes kutsuti onu Kustiks. Seejärel külastas onu Kusti Eestit. Nüüd hakati tooma LEÜ lastetöömaterjale, mida Milda innukalt tõlkis. Ta joonistas ümber flanellpilte, lisades neile ka omakoostatud materjale. Kõik see leidis kasutamist paljudes kogudustes.
1990. aastal andis tädi Milda lastetöö juhatamise üle Ülle Käärikule, kelle onu Kusti saatis 1991. aastal LEÜ Euroopa keskusesse kolmekuulistele kursustele. Kui Ülle kodumaale naasis, oli Eesti juba iseseisev. Ees ootas lai tööpõld, sest Kalju koguduses oli siis 18 lasterühma 300 lapsega ja Eestis ootasid piibliõpetust tuhanded.
Praegu tegutseb LEÜ juba 187 riigis. Ühenduse koostatud materjale on eesti keeles saadaval vähemalt kuueks aastaks.
Oleviste kirikus toimus 5. aprillil Milda Laksi 100. sünniaastapäevale pühendatud Lapsed Eestis Ühenduse kevadseminar. Kunstnik Aapo Pukk esitles portreemaali Tädi Milda ja näitusel olid 13.01.1994 koju kutsutud Milda-tädi koostatud lastetöömaterjalid.