03/2016
Erki Tamm, Tallinna Kalju koguduse pastor
Jalgpallitrenni läks Kuldar Kaljuste (35) 10-aastaselt ja 28. eluaastani mängis FC Kuressaares. Eelmisel suvel tuli ta Peugeot'i rannajalgpalli võistkonnaga esmakordselt Eesti meistriks. Jalgpallist on saanud Kuldari jaoks töö veel teisel moel – ta on organisatsiooni KOMA misjonär, jalgpallikeeles „Jeesust tunnistav mees”.
Paljude jaoks on jalkatöö misjonärid isakujuks.
Jalkamisjoni tagasihoidlik, kuid julge ja otsustav, algus jääb 2010. aasta suvesse. Kuus noort meest sõitsid ringi mööda Läänemaa väikeseid asulaid ning püüdsid luua suhteid kohalike noorte kuttidega. Veedeti koos aega, mängiti palli, nauditi õhtusööki. Meeskond püüdis mõista, kuidas noored mõtlevad, mida vajavad. See oli paras seiklus oma lõbusate juhtumiste ning ka mõne närvekõditava seigaga.
Tore on näha, mis sellest on tänaseks saanud. Läänemaale tekkis juba 2011. aastal esimene regulaarne jalkatöö – FC Lääne-Nigula. Eesmärk ei ole olnud korraldada vägevaid üritusi, mis meelt lahutades tõmbaks korraks tähelepanu. Peamine on isiklik ja lähedane jüngerlus noorte meestega, kellest suur osa on probleemsetest, katkistest peredest. Paljude jaoks on jalkatöö misjonärid isakujudeks ja suurteks eeskujudeks. Selle töö kaudu on esile tõusnud mitmed noored juhid nii Läänemaal kui mujal Eestis.
2014. aastaks oli rajatud juba viis jalgpallitööd. Need moodustavad omaette kogukonnad, mis toimivad koguduste juures noortetöö osana. Lisaks Lääne-Nigulale on tänaseks oma kogukond Kurtnas, Nõmmel, Märjamaal ning Paldiskis. Alustamas on Türi tubli meeskond. On nähtud palju head vilja, elud muutuvad sõnumi kaudu Jeesusest ning see sõnum levib arusaadavalt noorte meeste jaoks just jalgpallikeeles.
Jeesuse-kesksed kogukonnad
Kaljuste perekond on osa kogudusest, mis rajati hiljuti Kalamajas. Läkitajaks oli Tartu Risttee kogudus. Siiski on Kalamaja osaduskond emakogudusest pisut erinev. Pühapäeviti kogunetakse kodudes. Elatakse igapäevast jüngerlikult lihtsat elu, uskudes, et Jumal kõnetab inimest tema loomulikus elukeskkonnas. Traditsiooniline kogudus, mis on toekas ja tubli omal viisil, jääb sageli võõraks neile, kel puudub varasem kokkupuude kirikuga. Kiriku lävepakk jääb neile kõrgeks. Selliseid inimesi on tänapäeval aina rohkem ning nii Eestis kui Euroopas on ainuõige samm taasavastada lihtne jüngerlik eluviis ning vastav koguduslik vorm.
Kiriku lävepakk jääb neile kõrgeks.
Tänaseks on Kalamaja kogudus kasvanud kolme toimiva väikegrupini. Nägemus on, et need oleksid elutervelt paljunevad Jeesuse-kesksed kogukonnad. Kindlasti ei ole plaanis piirduda Kalamaja linnaosaga, kuid seal kogeti mitme perekonnaga ühist Jumala kutsumist. Paljud uued inimesed on endale siin vaimuliku kodu leidnud. Osadel on ka varasem kokkupuude kristlusega, kuid on ka neid, kes teevad Jeesusega päris esimesi samme.
Kaljuste kolmapäev
„Suurepärase abielu vaenlane on lihtsalt hea suhe,” nii leiab Kuldar, rääkides Margaretiga koos oldud kümnest aastast. Kuigi nad armastavad oma lapsi väga, meeldib neile aega veeta kahekesi. Siis saavad nad läbi rääkida paljud asjad. Aga midagi lõbusat peab ka juhtuma. Kuldar ütleb, et tal on Margaretiga lihtsalt lahe olla.
Suurepärase abielu vaenlane on lihtsalt hea suhe.
Armastamine ja andestamine on hea abielu õnnestumise võti. Kuldari arvates on see võimalik, kui hoida Jeesust oma elu keskmes. Ilma tema eeskujuta on see väga raske. Ometi ei arva Kuldar, et nad oleksid täiuslikud. „Meie mõlemad (eriti mina) oleme teinud palju vigu ja vajame palju Jumala armu ja teineteiselt andestust.“
Aktiivse inimesena kippusid Kuldari õhtud täituma erinevate koosolekute ja kohtumistega. Seepärast otsustasid nad Margaretiga võtta igal nädalal ühe päeva ainult oma pere jaoks. Päevale mõeldi isegi nimi välja: „Kaljuste kolmapäev”. Sel päeval teevad nad midagi koos – käiakse kuskil, vaadatakse filmi või mängitakse lauamänge. Ja muidugi valmistatakse koos eriline õhtusöök.