Otsing

11/2016 08 aino henno

Aino Henno on kirjutanud tuhatkond luuletust, tõlkinud üle 40 vaimuliku raamatu ja koostanud mitmeid elulugusid. 25. novembril täitub tal 95 eluaastat. Kirjutada ta enam palju ei jaksa, aga palvetöö on ikka ta südamel. Igal päeval kannab ta nimepidi Jumala ette oma suure suguvõsa liikmed ja kõik muud palvesoovid, mis temani jõuavad. Aino on Tallinna metodisti koguduse liige. Oma tädiga vestles Avo Rosenvald.

Räägi oma lapsepõlvest. Kas juba siis ilmnes luulehuvi?

Luuletamiskalduvus võib pärineda emalt. Kui olin kolmeaastane, pani ta mind luuletust lugema ühele tädile. See tädi oli kuulus laulja ja professor Aino Tamm. Lugesin: „...miks sa nutad, lillekene, nupud sul täis pisalaid...” (r-tähte ei osanud veel). Aino Tamm kuulas pisarsilmil.

Mõnikord kuulsin, kuidas ema teises toas luges paatosega vene keeles vene suurte poeetide loomingut.
16aastaselt alustasin luuletamisega. Ema ütles: „Luuletama hakkavad need, kes muuga hakkama ei saa.” Ilmselt oli see öeldud pedagoogilise kaalutlusega, et ma upsakaks ei läheks.

Milline oli Sinu usuline kasvatus?

Sain tol ajal tavalise luterliku kasvatuse. 7aastasena käisin mingi aja hoidjatädiga vabakoguduse koosolekutel ja need meeldisid mulle. Ühel koosolekul sain erilise Jumala Vaimu puudutuse, millest ma kellelegi ei rääkinud. 16aastaselt läksin enesestmõistetavalt leeri. Ent kui hiljem tõeliselt päästetud sain, olid vanemad tõsiselt ehmunud.

Kuidas toimus Jumala juurde tulek?

Esimene olulisem sündmus sellel teel juhtus koolis. Kirjutasin kirjandi rändajast kõrbes, kes oli suures janus. Ta leidis marju, mida ta teadis mürgised olevat, aga sõi neid siiski janu pärast. Ta ei teadnud, et lähedal oli puhta veega allikas. See kirjand loeti klassis ette. Selle peale kutsusid kaks klassikaaslast mind usklike hulka. Hiljem sain teada, et nad käisid salaja kahekesi koolimaja keldris palvetamas. Läksin kutse peale nendega kaasa ja käisin mingi aeg Tallinna Jõe tänava evangeeliumi kristlaste palvemajas. Ent pidi juhtuma veel mitmeid sündmusi ja valulisi otsinguid, enne kui jõudsin päästmise vastuvõtmiseni. Vend Johannes Laks palvetas minuga oma bürooruumis ja selle palve ajal langes äkki kõik koorem südamelt ning ma võisin hakata kogu hingest Jumalat kiitma pääste eest.

Jumal kinkiski elu, aga lisas mitte 3, vaid 66 aastat!

Sinu ainukest seni ilmunud luulekogu „Hõbepasun” (1997) lugedes märkan, et väga palju luuletusi pärineb aastast 1951. Miks?

See on kõige tähtsam osa minu elus. Olin läinud Jumalast eemale. Olin abiellunud, kolmas laps oli sündimas. Siis oli aasta 1950. Jäin raskelt lahtisesse kopsutiisikusse. Kopsus oli juba kavern, veresete 105. Arstid olid nõutud, teadmata, kuidas nii kaugele arenenud tiisikust ravida. Pöördusin ahastuses Jumala poole: „Sulge Sina see kavern!” Ja ime sündis. Järgmise kontrolli ajal oli kavern iseenesest täiesti kadunud! Andsin Jumalale tõotuse: kui Jumal kingib mulle veel 3 eluaastat, tahan selle kingitud elu pühendada täiesti Jumalale. Jumal kinkiski elu, aga lisas mitte 3, vaid 66 aastat! See kingitud elu täitis mind nii suure rõõmuga, et pidin seda välja elama luules.

Pärast seda sain aru: mina pean tegelema lastega ja kõik ülejäänud aeg kuulugu Jumalale.

Miks Sa ei ole peaaegu üldse käinud palgatööl?

See ongi seotud pühendumisega jumalariigile. Mõistsin, et Jumal võttis minu tõotust tõsiselt. Kord, kui läksin „päriselt” tööle, jäin kohe haigeks. Pärast seda sain aru: ma pean tegelema lastega ja kõik ülejäänud aeg kuulugu Jumalale. Jumal on ka imeliselt aidanud: kuigi abikaasa oli suure pere ainuke toitja ja meil oli väga kitsaid aegu, ei pidanud me siiski kunagi nälga tundma. Suviti olime maal venna pere juures ja siis tuli süüa teha 12 inimesele iga päev. Kõik need 12 kutsusid mind Memmeks. 09 henno kokkutulek

Sa oled tõlkinud üle 40 kristliku sisuga raamatu inglise ja saksa keelest. Kuidas sai see töö alguse ja kuidas see kulges?

Algas asi nii, et tuttavad usklikud tõid mulle lugeda häid võõrkeelseid vaimulikke raamatuid. Lugesin neid, aga tahtsin, et abikaasa ka neist osa saaks. Nii alustasin tõlkimist. Lugeda said muidugi ka teised ja nii hakkas see töö üha laienema.
Minu tõlkimistööd õhutas tagant pastor Arpad Arder. Tema õnnistas mu sulge ja julgustas kõigiti.

Saksa keelest tõlkimine oli kergem. Koolis oli mul nii nõudlik tsaariaegne õpetaja, et kaks esimest ülikooliaastat võisin selle arvel liugu lasta. Alles kolmandal kursusel ütles õppejõud, et nüüd tuleb jälle õppima hakata. Olin kaks ja pool aastat õppinud sõja ajal arstiteadust, aga seejärel saksa keelt. Ülikool jäi küll lõpetamata, aga õpitu võimaldas tõlkida.

Inglise keelega oli raskem. Olin küll ühe aasta käinud Inglise kolledžis, kuid lõpetasin selle eksternina. Nii tuli tõlkimisel alguses kasutada väga palju sõnaraamatuid.

Raamatud levisid tol ajal muidugi ainult masinkirjas. Korraga sai trükkida kuus eksemplari ja siis tuli lasta erategijal käsitsi köita.
Tuntumad minu tõlgitud raamatutest on C. S. Lewise „Lihtsalt kristlus”, Erich Saueri „Maailma lunastuse koit” ja „Ristilöödu võit”, Rick Joyneri „Lõikus”.

Millist kirjatööd oled veel teinud?

Jumal andis mulle ka ülesande talletada elulugusid ja tunnistusi. Elulugude aluseks on päevikud, märkmed ja intervjuud. Nendest olulisim on mu vend Valduri oma, mis ilmus raamatuna pealkirja all „Võidu hind”. Olen ka enda ja lähedaste elust püüdnud kirja panna kõike, kus näen Jumala kätt.

Millised on Sinu viie lapse kasvatamise kogemused?

Algusest saadik tuleb teha kõike Jumala sõna alusel. Väga tähtis on palve laste vajaduste pärast. Õhtuti panin käed laste peale, neid õnnistades ja palvetades.

Meie juures elas palju aastaid väga sügavalt usklik tädi Hilda. Tema oskas väga hästi lauluga lapsi magama panna. Eriti hästi mõjus üks pikk laul „Tallekiituse lauludest”.
Tiit oli meil hea rahulik laps: mängis üksi käpuli põrandal, kuni jäi sealsamas magama.

Vanima poja Ennuga tuli ehk kõige rohkem vaeva näha. Temal juhtus ikka igasuguseid pahandusi. Mõnikord ütles ta kolmandale lapsele Kalevile: „Võta see asi enda peale, siis ma räägin sulle huvitava jutu.” Ja Kalev nõustus, sest Enn oli tõesti hea jutuvestja.
Kui ei saanud teisiti ja tuli karistada, siis jäi see ikka papa hooleks. Nii oli meil seadustandev ja täidesaatev võim lahus.

Sinu kodus on koos käinud palju erinevaid osadusgruppe. Räägi neist lähemalt.

Neid gruppe on tõesti olnud palju. Suguvõsa on juba nii suur, et neist üksi saab erinevaid osadusgruppe. Mul on juba ka kaks lapselapselapselast. Olen ikka kutsunud kokku usklikke ja uskmatuid sugulasi, et viimased näeksid ja kogeksid kristliku elu väärtusi. Eriti väärtuslikud on suguvõsa kokkutulekud, mis on toimunud juba üle paarikümne aasta.

Teiste usklike osadusgrupid on vaheldunud ja uuendunud. Ikka ja jälle leidub uusi usklikke, kes väga soovivad liituda. Seal me ei ole niipalju usuelu üle arutlenud, kui tunnistanud ja palvetanud.

Milline on Sinu usuline kreedo?

Jumalal on palju rohkem anda, kui me oskame paluda. Tervendamise ja vabastamise imed on nii lähedal. Vajadusel tuleb kohe öelda: „Ma tänan, et see on Kolgatal tühistatud.”

Mida soovitad uutele kristlikele põlvkondadele?

Tehke kõike koos Jumalaga! Jumala nimi on kõikvõimas. Olgu Jeesus teie elu keskus! Leidke üles ja võtke vastu need varjatud varandused, mis on Jumalal teie jaoks olemas!

Mõtetest saavad

Mõtetest sageli saavad sõnad,
mõtetest mõnikord saavad teod.
Mõnedest mõtetest sünnivad sõjad,
mõned on kangelastegude eod.

Mõtteist on lähtunud õnnistusojad,
neist on ka saanud mürgilätted,
aga vaid ainsas – Jumala Pojas
said nad ülima astme kätte.

Isa otsusel Jumala Talleks
andis end täiuse kandja ise,
et ta võiks verised patud valgeks
pesta ja lunastaks inimese.

Mõtete piirjoon on laiuselt tõkketa,
sügavuselt ja kõrguselt suur,
aga me Jumala armastuslõkketa
pole tal Elu pinnases juurt.

Aino Henno, 1977

Uudised

2021-8-detsember

17 Detsember 2021
2021-8-detsember

SISUKORD  EKB Liidu tööharude jõulutervitusedMuusikaline jõulumõtisklus Liina Rahuoja Jumal kohtub meiega lapses Ermo Jürma Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud Daire Tiigivee Inglite kuulutus Petlemma väljal Teet Uuemõis 35...

Muusikaline jõulumõtisklus

17 Detsember 2021
Muusikaline jõulumõtisklus

Detsember 2021 Liina Rahuoja, Oleviste kogudus Kuigi kõik muu võib tunduda pinnapealne ja eemaletõukav, on isegi väikseim ülesanne muusikas nii haarav ja viib meid linnast, maalt, maast ja kõigest maisest nii...

Jumal kohtub meiega lapses

17 Detsember 2021
Jumal kohtub meiega lapses

Detsember 2021 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja Igal aastal toovad jõulud meid Petlemma sõime ette ja lubavad kohtuda Jumalaga, kes tuli maailma lapsena. Nad juhatavad lapse juurde ka meis endas. Jõulukirik, -laulud...

Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud

17 Detsember 2021
Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud

Detsember 2021 Daire Tiigivee, Tartu Kolgata kogudus Ehkki Ines Kerikmäe tundub esmapilgul pigem vaoshoitud, on ta oma väljenduslaadilt emotsionaalne ning räägib oma elust ja lähedastest ülivõrdeliste sõnadega. Kes Inest lähedalt tunnevad,...

Inglite kuulutus Petlemma väljal

17 Detsember 2021
Inglite kuulutus Petlemma väljal

Detsember 2021 Teet Uuemõis, Oleviste koguduse pastor Aga ingel ütles neile: „Ärge kartke! Sest vaata, ma kuulutan teile suurt rõõmu, mis saab osaks kogu rahvale“ (Lk 2:10).Kui Jeesuslapse sünd ja inglite...

35 aastaga lahenenud jõululugu

17 Detsember 2021
35 aastaga lahenenud jõululugu

Detsember 2021 Hans-Joachim Berg, NDR See algas jõuluõhtul 1940, kuid oleks võinud juhtuda ka mõnel teisel päeval. Vastus saabus aga 35 aastat hiljem.Hans-Joachim Berg jutustab, et 1940. aasta jõuludel oli ta...

Hingehoidjana hooldekodus

17 Detsember 2021
Hingehoidjana hooldekodus

Detsember 2021 Innar Kruglov, hingehoidja Sotsiaalministeeriumi pilootprojekti raames on viimase pooleteise aasta jooksul Eesti suuremates hooldekodudes tegutsenud hingehoidjad. Ka minul avanes võimalus selles töös oma panus anda ja töötada Hellenurmes ‒...

PP-festival 2021 – usukindel ka veebis?!

17 Detsember 2021
PP-festival 2021 – usukindel ka veebis?!

Detsember 2021 Kreete Kristiine Kotiesen, Rakvere Karmeli kogudus Piiblipäevad „Usu Läbi“ toimusid 29.–30. oktoobril ‒ juba 43. korda. Selle aasta teema valiti, et virgutada kristlasnoori olema julged ja usukindlad selles, kelleks...

Nii on alati olnud?

17 Detsember 2021
Nii on alati olnud?

Detsember 2021 Toivo Pilli, kirikuloolaneEttekanne konverentsil „Väike kogudus ja suur maailm“, 2. oktoobril 2021, Tallinnas „Ärge tuletage meelde endisi asju ja ärge pange tähele, mis muiste on sündinud. Vaata, mina teen...

Impulsse Kolgata koguduse laagritest

17 Detsember 2021
Impulsse Kolgata koguduse laagritest

Detsember 2021 Tõnu Lehtsaar, Kolgata koguduse diakon Hiljuti jõudis vaatajateni Ermo Ripsi kaheosaline film "Mälestusi Kolgata koguduse laagritest". Film on kõigile kättesaadav Youtube’is. Filmi põhisisuks on ülevaade koguduse laagritest kolmekümne aasta...

Linke