Otsing

12/2009 Toivo Tänavsuu, Oleviste kogudus

„Jumal ei ole ju öelnud, et tundke hirmu ja kahelge kõiges. Ta ütles: järgnege mulle ja mina varustan!" Nii räägib Oleviste koguduse liige Liis Korts. Ta rändas seitse aastat justkui kõrbes, kuni Jumal kinkis talle korraga kõik, millest ta aastaid oli unistanud.

Liis on vägev tunnistus vaimulikust kasvamisest. Sellest, millise võiduni viib iga päev oma risti kandmine, meeleparandus ning Jumala usaldamine.

.

Paar aastat tagasi näis Liis elavat igati lahedat elu. Vedas Oleviste koguduse projekte, töötas kõrgel positsioonil Swedbankis, võis endale kõike lubada. Oli iseenda peremees ega pidanud kellegagi isiklikku elu jagama.

Aga Jumalal oli tema jaoks midagi fantastilist varuks. Täna elab Liis Lätis, töötab Billy Grahami Evangeelse Assotsiatsiooni heaks, aidates korraldada 2010. aastal Riias toimuvat Lootuse Festivali. Tuleval kevadel sõuab Liis abieluranda ning asub festivali järel koos oma kihlatu Viljam Borissenkoga elama Laitsesse Lootuse Külla.

Jeesus ütles: "Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile!" (Lk 9:62) Liisi arvates pole see tähtis, et ta tuli Swedbankist ära väiksema palga peale. Tähtsam on see, kus ta süda praegu on.

Lihtsalt Liis, mitte pankur Liis

„Olen alati tahtnud olla lihtsalt Liis, mitte hansapankur Liis. Ja see, et olen pangas töötanud või teinud kodututele natuke pai, ei tähenda midagi. Tähtis on see, millist elu me iga päev elame. Mõni päev astume sentimeetri, mõni päev kilomeetri – aga on oluline, et me Jumalaga koos edasi läheksime!"

Aeg-ajalt kuuleme rõõmustavaid uudiseid, et üks või teine inimene sai päästetud. Liis sai päästetud 2001. aastal. Ent see on tema arvates alles kõige algus. Ja teinekord väga raske algus.

Sest just nagu piibliaegadel, närivad meid tänapäevalgi kahtlused ja kõhklused. Karjased olid näinud Jeesust, meie Päästjat, sõimes. Nad käisid ja rääkisid inimestele temast, kuid paljud kahtlesid ja imestasid. Hiljem käis Jeesus ringi ja tervendas. Ning variserid muudkui torkisid, et miks ta üht või teist teeb ning mis vägi tal üldse on. Selja taga andsid nad Jeesuse kohta hinnanguid, millest paljudel kujunesid eelarvamused.

Arvati, et ma läksin hulluks

Liis teadis mitu aastat ette, et peab pangast lahkuma. „Inimesed arvasid, et läksin hulluks. Isegi mõned kristlased ütlesid, et mis sa jamad, sul nii normaalne palk. Aga mul oli südames rahu, et pean ära tulema. Sellist rahu maailm ei anna," räägib Liis.

Mõningate suurte otsustega lihtsalt on nii, et tead kindlalt, need tuleb ära teha. Nii teadis Liis näiteks paar kuud enne, kui Viljam talle abieluettepaneku tegi, et temast saab mehele kaasa kogu eluks. „Mis ei tähenda, et ma ei kahelnud," ütleb Liis. „Hilines viis minutit – äkki ta ei armasta mind? Samuti oli Jeesusega, kelle kohta öeldi, et ta on ju see Joosepi poeg..."

Liisi arvates tahab Jumal, et me muutuksime kogu aeg, iga päev. Sellest, mis oli eile, täna enam ei piisa. See on nagu redelist üles ronimine, kus igal pulgal saad täiuslikumaks, koged aina selgemalt Jumala armu ja juhtimist oma elus ning õpid teda järjest rohkem usaldama.

Paar aastat tagasi igatses Liis pangast lahkuda. Ka Jumal näitas talle, et ta hoiab liigselt kinni positsioonist ja rahast. Ja kui ta ühel hetkel vanas töökohas ukse enda järel lõplikult kinni pani, tekkis küsimus, kuidas nüüd hakkama saada.

Kogu aeg kahtluseuss põues

Liis: „Kogu aeg andis Jumal mulle tunnustähti. Aga mina kahtlesin ja küsisin, et kus see konks siin nüüd ikkagi on?"

Kolides Riiga puges kahtluseuss taas põue – kuidas võõral maal väiksema palgaga ja keelt mitte osates hakkama saada? Kui Riias sai elu sisse seatud, kerkis uus küsimus: kuidas pulmad korraldatud saab? Kogu aeg üks mure ja kahtlus teise otsa!

Kord ütles Jeesus Siimonale, et ta läheks ja püüaks kala. Aga Siimon vastas: „Õpetaja, me oleme terve öö vaeva näinud ega ole midagi saanud! Aga sinu sõna peale lasen ma võrgud vette." (Lk 5:5) Nad said nii suure saagi, et võrgud rebenesid. Ja kui nad olid paadid kaldale toonud, jätsid nad kõik maha ja järgnesid Jeesusele.

Liis leiab, et oma elu Jumalale pühendades on oluline ausus ja siirus mitte ainult inimeste, vaid eelkõige iseenda ja Jumala vastu. Samuti pidev meeleparandus – puhastumine.

„Me peame iga päev koos Jumalaga vastu astuma oma hirmudele ja elule. Aga see teeb meid temast sõltuvaks, mis ongi ju eesmärk," ütleb Liis.

Viis leiba ja kaks kala toidavad ka tänapäeval

Võib tunduda, et 5000 inimese söötmine viie leiva ja kahe kalaga sai toimuda kunagi väga ammu – tänapäeval on hoopis teised ajad. Aga ei, Jumal varustab ka tänapäeval.

Liis: „Mul on koos oma kihlatuga rahaliselt praegu oluliselt kitsam kui enne. Aga Jumal õnnistab. Kui on vaja jalanõusid, ütleb keegi, et ostis uued, aga olid talle väikesed. Vajad triikrauda ning keegi tuleb ja ütleb, et tal on kaks. See tundub müstiline, kuid kas täna keegi meist tegelikult kannatab puudust?"

Ühte tähtsustab Liis veel – rutiini. Sama loomulik, et me sööme, magame ja peseme hambaid, on see, et me hoolitseme oma füüsilise tervise eest ning loeme Piiblit. Liis loeb seda igal hommikul ja peab palvevihikut, kus saab Loojaga justkui kahekõnet pidada.

Vaevas lätlased otsivad lootust

Kuid juba on neid, kes festivali tervitavad. Läti tuntumaid raadioajakirjanikke Aidis Tomsons ning Püha Matteuse Baptistikiriku pastor Peteris Eisans ütlevad, et Läti ühiskond januneb lootuse järele. Sisuliselt pankrotistunud ja vaid Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) armule toetuv majandus on buumijärgsetes rusudes: tööpuudus ületab 20 protsenti, kindlustusrahad saavad paljudel töötuks jäänutel sel talvel otsa, iga viies eluasemelaen on võlas, tuleval aastal tõusevad maksud ja langevad palgad, hinnanguliselt 6000 riialast on otseses nälgimisohus.

Ka Läti kogudused vajavad hädasti vaimset ärkamist. Olgugi, et Läti rahvuslik ringhääling edastab igal pühapäeval erinevatest kirikutest jumalateenistuste otseülekandeid ja kristlasi on statistika järgi palju rohkem kui Eestis, ei tea Tomsons ühtegi lätlast, kes oleks tulnud raskuste keskel otsima lootust jumalakojast.

Selle põhjuseks peab ta asjaolu, et Lätis sekkub kirik aktiivselt poliitikasse. Ta leiab, et kirikul on küll head eesmärgid, kuid tihti kukuvad asjad välja nii-öelda ärapanemisena. Nii on tekkinud stereotüüp, nagu poleks kristlased siirad.

Riia peapiiskop Janis Vanags on öelnud, et riigis võib küll olla sadu tuhandeid kristlasi, kuid suur osa neist ei ela oma usku välja. Nad võivad olla midagi Jumalast kuulnud, kuid armastuse sõnumi põhituum on neist mööda läinud.

Läti kristlasi ühendav ja evangeelset sõnumit kuulutav Lootuse festival toimub tuleval aastal 5.-7. novembril kuulsal Riga Arenal, kuhu tõenäoliselt sõidab kohale ka sadu eestlasi. Liisi ülesanne on hoolitseda festivali kommunikatsiooni eest – ta suhtleb nii reklaamifirmade kui ka ajakirjandusega. See suur töö on seal veel päris alguses – nii on Liisi tänavune jõulukuu Riia linnas eriliselt kiire.

Uudised

2022-3-aprill

08 Mai 2022
2022-3-aprill

SISUKORD  Viru vangla kutsub tööleEluringikeskus pidas sarikapidu Laura Maide Kui sa sööd ja su kõht saab täis Margus Kask Kes on tark ja arusaaja? Ermo Jürma Helle Liht – eesmineja...

Misjonireis Ukraina-Slovakkia piirile

08 Mai 2022
Misjonireis Ukraina-Slovakkia piirile

Aprill 2022 Maria Metsamaa, KUSi tudeng Oma ülempreesterlikus palves ütleb Jeesus: Nii nagu sina läkitasid minu maailma, läkitan ka mina nemad maailma (Jh 17:18). 13.–19. märtsil juhtis Jumal meid kuueliikmelise tiimiga...

EKB Liidu muusikapäev

08 Mai 2022
EKB Liidu muusikapäev

Aprill 2022 Taimi Kopli, Haapsalu baptistikogudus Kui Jumal lubab ja me elame – saame kokku EKB Liidu koguduste muusikutega 7. mail Tallinnas keskuse ruumides, Koskla 18, kell 10.00–16.30.Laulul ja muusikal on...

Soome kohus tühistas endise siseministri homofoobia süüdistuse

08 Mai 2022

Aprill 2022 Soome kohus leidis, et homoseksuaalsust taunivate ja Pühakirja tsiteerivate kirjutiste ning postituste tõttu sotsiaalmeedias vihakõnes süüdistatatud endine siseminister Päivi Räsänen ei ole süüdi. „Oleksin olnud šokeeritud, kui otsus...

Aga paberkandjal Teekäijat loen huviga

08 Mai 2022

Aprill 2022 Möödunud aasta lõpust jäi meelde üks vestlus infotarbimisest. Doktorikraadini jõudnud toimekas vend ütles, et kuna kutsetöö nõuab temalt piisavalt palju arvutitunde, ei vaata ta isegi oma koguduse veebikanaleid,...

Jeesus, Sa tuled varsti

08 Mai 2022

Aprill 2022Aime Järv, Tartu Salemi kogudus Ma tunnen veel vaid üht igatsusepiina,mil tuled Sa mind enda juurde viima.Seal igavesti kummardun Su jalge ette maha,kõik maiselt murelik jään'd kaugel seljataha. Sa...

Õpetaja kirjutas

08 Mai 2022

Aprill 2022Ülle Uibo-Lanto, Tartu Salemi kogudus, 2001 kõik see aeg Õpetaja rääkis mõistukõnedes õpilased kuulasid suuremat suurem osa ei mõist küll mõni sai hapra selguse üksik kes asetas kuuldu kui...

Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskus panustab vaimsesse tervisesse

08 Mai 2022
Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskus panustab vaimsesse tervisesse

Aprill 2022 Merle Kotiesen, Sõbralt Sõbrale turundusjuhtFotod: Ave Aviste Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskus tegutseb uues asukohas, aadressil Lai 23, Tartu. Kristlastest pereterapeut ja kaplan Maire Latvala ning psühholoog ja pereterapeut Karita Kibuspuu...

Evangeeliumiga linnalikus keskkonnas

08 Mai 2022
Evangeeliumiga linnalikus keskkonnas

Aprill 2022 Joosep Tammo, EKB Liidu vanematekogu esimees Te peate olema minu tunnistajad Jeruusalemmas ja kogu Juuda- ja Samaariamaal ning ilmamaa äärteni (Ap 1:8).Mina olen üles kasvanud möödunud sajandi viiekümnendate aastate...

Kuidas Ukraina tuli minu juurde

08 Mai 2022
Kuidas Ukraina tuli minu juurde

Aprill 2022 Hele-Maria Kangro, 3D kogudus Ma ei ole kunagi Ukrainas käinud, aga tänavu tuli Ukraina minu juurde.Esiti paistis, et minu põlvkonnal ei õnnestugi Eestisse saabunud ukrainlastega suhelda, sest vabatahtlikelt nõuti...

Linke