Otsing

12/2009 Toivo Tänavsuu, Oleviste kogudus

„Jumal ei ole ju öelnud, et tundke hirmu ja kahelge kõiges. Ta ütles: järgnege mulle ja mina varustan!" Nii räägib Oleviste koguduse liige Liis Korts. Ta rändas seitse aastat justkui kõrbes, kuni Jumal kinkis talle korraga kõik, millest ta aastaid oli unistanud.

Liis on vägev tunnistus vaimulikust kasvamisest. Sellest, millise võiduni viib iga päev oma risti kandmine, meeleparandus ning Jumala usaldamine.

.

Paar aastat tagasi näis Liis elavat igati lahedat elu. Vedas Oleviste koguduse projekte, töötas kõrgel positsioonil Swedbankis, võis endale kõike lubada. Oli iseenda peremees ega pidanud kellegagi isiklikku elu jagama.

Aga Jumalal oli tema jaoks midagi fantastilist varuks. Täna elab Liis Lätis, töötab Billy Grahami Evangeelse Assotsiatsiooni heaks, aidates korraldada 2010. aastal Riias toimuvat Lootuse Festivali. Tuleval kevadel sõuab Liis abieluranda ning asub festivali järel koos oma kihlatu Viljam Borissenkoga elama Laitsesse Lootuse Külla.

Jeesus ütles: "Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile!" (Lk 9:62) Liisi arvates pole see tähtis, et ta tuli Swedbankist ära väiksema palga peale. Tähtsam on see, kus ta süda praegu on.

Lihtsalt Liis, mitte pankur Liis

„Olen alati tahtnud olla lihtsalt Liis, mitte hansapankur Liis. Ja see, et olen pangas töötanud või teinud kodututele natuke pai, ei tähenda midagi. Tähtis on see, millist elu me iga päev elame. Mõni päev astume sentimeetri, mõni päev kilomeetri – aga on oluline, et me Jumalaga koos edasi läheksime!"

Aeg-ajalt kuuleme rõõmustavaid uudiseid, et üks või teine inimene sai päästetud. Liis sai päästetud 2001. aastal. Ent see on tema arvates alles kõige algus. Ja teinekord väga raske algus.

Sest just nagu piibliaegadel, närivad meid tänapäevalgi kahtlused ja kõhklused. Karjased olid näinud Jeesust, meie Päästjat, sõimes. Nad käisid ja rääkisid inimestele temast, kuid paljud kahtlesid ja imestasid. Hiljem käis Jeesus ringi ja tervendas. Ning variserid muudkui torkisid, et miks ta üht või teist teeb ning mis vägi tal üldse on. Selja taga andsid nad Jeesuse kohta hinnanguid, millest paljudel kujunesid eelarvamused.

Arvati, et ma läksin hulluks

Liis teadis mitu aastat ette, et peab pangast lahkuma. „Inimesed arvasid, et läksin hulluks. Isegi mõned kristlased ütlesid, et mis sa jamad, sul nii normaalne palk. Aga mul oli südames rahu, et pean ära tulema. Sellist rahu maailm ei anna," räägib Liis.

Mõningate suurte otsustega lihtsalt on nii, et tead kindlalt, need tuleb ära teha. Nii teadis Liis näiteks paar kuud enne, kui Viljam talle abieluettepaneku tegi, et temast saab mehele kaasa kogu eluks. „Mis ei tähenda, et ma ei kahelnud," ütleb Liis. „Hilines viis minutit – äkki ta ei armasta mind? Samuti oli Jeesusega, kelle kohta öeldi, et ta on ju see Joosepi poeg..."

Liisi arvates tahab Jumal, et me muutuksime kogu aeg, iga päev. Sellest, mis oli eile, täna enam ei piisa. See on nagu redelist üles ronimine, kus igal pulgal saad täiuslikumaks, koged aina selgemalt Jumala armu ja juhtimist oma elus ning õpid teda järjest rohkem usaldama.

Paar aastat tagasi igatses Liis pangast lahkuda. Ka Jumal näitas talle, et ta hoiab liigselt kinni positsioonist ja rahast. Ja kui ta ühel hetkel vanas töökohas ukse enda järel lõplikult kinni pani, tekkis küsimus, kuidas nüüd hakkama saada.

Kogu aeg kahtluseuss põues

Liis: „Kogu aeg andis Jumal mulle tunnustähti. Aga mina kahtlesin ja küsisin, et kus see konks siin nüüd ikkagi on?"

Kolides Riiga puges kahtluseuss taas põue – kuidas võõral maal väiksema palgaga ja keelt mitte osates hakkama saada? Kui Riias sai elu sisse seatud, kerkis uus küsimus: kuidas pulmad korraldatud saab? Kogu aeg üks mure ja kahtlus teise otsa!

Kord ütles Jeesus Siimonale, et ta läheks ja püüaks kala. Aga Siimon vastas: „Õpetaja, me oleme terve öö vaeva näinud ega ole midagi saanud! Aga sinu sõna peale lasen ma võrgud vette." (Lk 5:5) Nad said nii suure saagi, et võrgud rebenesid. Ja kui nad olid paadid kaldale toonud, jätsid nad kõik maha ja järgnesid Jeesusele.

Liis leiab, et oma elu Jumalale pühendades on oluline ausus ja siirus mitte ainult inimeste, vaid eelkõige iseenda ja Jumala vastu. Samuti pidev meeleparandus – puhastumine.

„Me peame iga päev koos Jumalaga vastu astuma oma hirmudele ja elule. Aga see teeb meid temast sõltuvaks, mis ongi ju eesmärk," ütleb Liis.

Viis leiba ja kaks kala toidavad ka tänapäeval

Võib tunduda, et 5000 inimese söötmine viie leiva ja kahe kalaga sai toimuda kunagi väga ammu – tänapäeval on hoopis teised ajad. Aga ei, Jumal varustab ka tänapäeval.

Liis: „Mul on koos oma kihlatuga rahaliselt praegu oluliselt kitsam kui enne. Aga Jumal õnnistab. Kui on vaja jalanõusid, ütleb keegi, et ostis uued, aga olid talle väikesed. Vajad triikrauda ning keegi tuleb ja ütleb, et tal on kaks. See tundub müstiline, kuid kas täna keegi meist tegelikult kannatab puudust?"

Ühte tähtsustab Liis veel – rutiini. Sama loomulik, et me sööme, magame ja peseme hambaid, on see, et me hoolitseme oma füüsilise tervise eest ning loeme Piiblit. Liis loeb seda igal hommikul ja peab palvevihikut, kus saab Loojaga justkui kahekõnet pidada.

Vaevas lätlased otsivad lootust

Kuid juba on neid, kes festivali tervitavad. Läti tuntumaid raadioajakirjanikke Aidis Tomsons ning Püha Matteuse Baptistikiriku pastor Peteris Eisans ütlevad, et Läti ühiskond januneb lootuse järele. Sisuliselt pankrotistunud ja vaid Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) armule toetuv majandus on buumijärgsetes rusudes: tööpuudus ületab 20 protsenti, kindlustusrahad saavad paljudel töötuks jäänutel sel talvel otsa, iga viies eluasemelaen on võlas, tuleval aastal tõusevad maksud ja langevad palgad, hinnanguliselt 6000 riialast on otseses nälgimisohus.

Ka Läti kogudused vajavad hädasti vaimset ärkamist. Olgugi, et Läti rahvuslik ringhääling edastab igal pühapäeval erinevatest kirikutest jumalateenistuste otseülekandeid ja kristlasi on statistika järgi palju rohkem kui Eestis, ei tea Tomsons ühtegi lätlast, kes oleks tulnud raskuste keskel otsima lootust jumalakojast.

Selle põhjuseks peab ta asjaolu, et Lätis sekkub kirik aktiivselt poliitikasse. Ta leiab, et kirikul on küll head eesmärgid, kuid tihti kukuvad asjad välja nii-öelda ärapanemisena. Nii on tekkinud stereotüüp, nagu poleks kristlased siirad.

Riia peapiiskop Janis Vanags on öelnud, et riigis võib küll olla sadu tuhandeid kristlasi, kuid suur osa neist ei ela oma usku välja. Nad võivad olla midagi Jumalast kuulnud, kuid armastuse sõnumi põhituum on neist mööda läinud.

Läti kristlasi ühendav ja evangeelset sõnumit kuulutav Lootuse festival toimub tuleval aastal 5.-7. novembril kuulsal Riga Arenal, kuhu tõenäoliselt sõidab kohale ka sadu eestlasi. Liisi ülesanne on hoolitseda festivali kommunikatsiooni eest – ta suhtleb nii reklaamifirmade kui ka ajakirjandusega. See suur töö on seal veel päris alguses – nii on Liisi tänavune jõulukuu Riia linnas eriliselt kiire.

Uudised

Mida sa tahad, et ma sulle teeksin?

05 November 2023
Mida sa tahad, et ma sulle teeksin?

Oktoober 2023 Rait Tõnnori, Oleviste koguduse pastor Ja Jeerikost välja minnes läks Jeesusega kaasa suur rahvahulk. Ja vaata, kaks pimedat istus tee ääres. Kui nad kuulsid, et Jeesus möödub, kisendasid nad:...

2023-6-oktoober

05 November 2023
2023-6-oktoober

SISUKORD  Tervikliku Tervenemise Teenistus Veikko Võsu Viljandi ja Valkla koguduste ühisteenistused Ave Saarva Eesti Metodisti Kirik lahkus Ühinenud Metodisti Kirikust Robert Tšerenkov Pöördumise järel tuleb edasi minna Ermo Jürma Vaike...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

05 November 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Oktoober 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

05 November 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Oktoober 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Ühiskoolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“

05 November 2023
Ühiskoolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“

Oktoober 2023 Johanna Rosenvald, Tartu Kolgata kogudus, tekst ja fotod Meie kaasaja ühed suured väljakutsed on ärevus ja sõltuvused, aina enam ka just nutisõltuvus. Kiirete muutuste ja murettekitavate sündmuste aegadel on...

Usu jõud

05 November 2023

Oktoober 2023 Usk annab mulle rahu hingeja pühib palgelt silmavee.Usk võtab ära mure, pingening rõõmsaks teeb mu südame. Usk, lootus, armastus on vägi,mis naeratuse näole toob.Saan neist ma ikka hingeabi,mis...

In memoriam Aamo-Haarand-Meego Remmel

05 November 2023
In memoriam Aamo-Haarand-Meego Remmel

Oktoober 2023 20.12.1936–20.09.2023 Septembri viimasel päeval saadeti Oleviste kirikust viimsele teekonnale ja sängitati Tallinna Metsakalmistu mulda pastor Aamo Remmeli põrm.Aamo-Haarand-Meego sündis 1936. aasta 20. detsembril Pärnus koos kaksikõe Siiri-Eo-Kalliga ema elu...

Margo Meri on Tõrva uus pastor

05 November 2023
Margo Meri on Tõrva uus pastor

Oktoober 2023 Erki Tamm, EKB Liidu president Tõrva Immanueli Koguduses oli 1. oktoobril rõõmus päev – palusime õnnistust uuele pastorile Margo Merile, kes koos abikaasa Leaga asuvad kogudust teenima. Keilast...

Ordineeriti Leisi koguduse pastor Janek Järveots

05 November 2023
Ordineeriti Leisi koguduse pastor Janek Järveots

Oktoober 2023 Erki Tamm, EKB Liidu president Keset väga tormist lõikustänupüha palusime Saaremaal ordineerimispalve Janek Järveotsa üle, kes töötab karjasena Leisi baptistikoguduses ja kogukonnas ning samuti kaitseliidu kaplanina. Juba aastal 2017,...

Keila kogudus uue pastori Hans-Kristen Sapasega

05 November 2023
Keila kogudus uue pastori Hans-Kristen Sapasega

Oktoober 2023 Merit Lassmann, Loksa baptistikogudus „Kõik, kõik on uus septembrikuus,“ öeldakse Olivia Saare tuntukssaanud luulereas. Eriti hästi sobis see Keila baptistikoguduse konteksti 24. septembril – ümmargune aastanumber 120 juhatas sisse...

Linke