Otsing

11/2008 Leho Paldre, Tartu Kolgata koguduse pastor

Evangelist Billy Graham 90

Billy Graham on elav legend. 7. novembril 90seks saanud evangelist Graham on jutlustanud silmast silma rohkematele kui üksi teine inimene. Kõikidel koosolekutel kokku on vastanud kutsele „Võtke vastu Jeesus Kristus kui isiklik Päästja" 2,8 miljonit inimest. Raudse eesriide ajal, 1984. a septembris, külastas ta Tallinnat ja jutlustas Oleviste kirikus.

USAs tuntakse Billy Grahamit ka presidentide pastorina. Ta on olnud vaimulikuks nõustajaks USA presidentidele alates Harry Trumanist 1950. aastal. Richard Nixon pakkus Billy Grahamile suursaadiku kohta Iisraelis. Lahesõja eelõhtul oli Graham see, kellega koos Bushid palvetasid. 20. saj imetletuimate isikute nimekirjas hääletasid ameeriklased Billy Grahami seitsmendaks.

.

Jutlustas noorena kui kuulipildujast

Billy (ametlikult William Franklin) Grahami enda pöördumislugu oli lihtne. 1934. aastal kogunes Grahamite kodutallu 30 meest palvele. Kui Billy koolist koju jõudis ja nägi meestehulka, siis kommenteeris ta oma sõbrale: „Need on mingid fanaatikud, kes lihtsalt kasutavad mu isa ruume." Vaid paar kuud hiljem elas Billy läbi pöördumiskogemuse ühel suurel evangeelsel koosolekul. „Mul polnud pisaraid, mul polnud mingeid tundeid, ma ei kuulnud müristamist ega näinud välku," kirjeldab ta. „Aga ma tegin otsuse Kristuse kasuks. Nii lihtne see oligi. Ja nii kindel."

2,8 miljonit inimest on vastanud Grahami kutsele: "Võtke vastu Jeesus Kristus kui isiklik Päästja!"

Edasi ei läinud kõik nii lihtsalt. Oli hetk, mil ta visati koguduse noorterühmast välja, kuna teda peeti „maailmalikuks". Jutlustamine sai siiski varakult ta kutsumuseks. Ta jutlused olid väga veenvad ja värvikad. Taevast kirjeldas ta kord nii: „Me istume seal lõkete ääres ja peame rõõmsat pidu, inglid teenivad meid ja me sõidame ringi kuldsetel tänavatel kollaste Cadillacidega." Aastakümnetega on Grahami taeva-nägemus teisenenud: „Piibli järgi me teenime taevas Jumalat. Me ei istu lõkke ümber ega lase end teenida."

Sõjajärgsetel aastatel jutlustas Graham põhiliselt „Noored Missiooniga" üritustel, kus mängisid valjud ansamblid, tehti hobuste-etteasteid, tulevärki jms. Graham jutlustas kiiresti kui kuulipildujast. Kriitikud kutsusid seda põlglikult „kristlikuks estraadiks".

Lihtne ja jõuline piibliusk

Algusest peale on Graham esitanud evangeeliumi, mis on ühelt poolt lihtne ja selge, teiselt poolt aga täis tuld ja jõudu. Inimene on patune ja vajab lunastust Jeesuse Kristuse kaudu. See kutse on kõlanud väikestes ja suurtes kantslites. Grahami jaoks pole kutse pöördumisele aga saanud rutiiniks. Ajakirja Time reporterile on ta kirjeldanud, et sel hetkel, kui ta annab edasi pöördumiskutse „väljub minust mingi füüsiline energia ja ma tunnen end tohutult nõrgana."

Ta on olnud vaimulikuks nõustajaks kõikidele USA presidentidele alates Trumanist 1950. aastal.

1930-40ndatel oli Grahami lähedaseks sõbraks ja „Noored Missiooniga" kaasevangelistiks Charles Templeton, kes hiljem teoloogiliste õpingute käigus võttis omaks liberaalsed vaated Piiblile ja tunnistas end lõpuks avalikult agnostikuks. Mitmel korral kutsus Templeton ka Grahamit üles loobuma lihtsast usust Piiblisse, mis olevat intellektuaalne enesetapp. „Inimesed ei usu enam sellesse, et Piibel on inspireeritud niiviisi, nagu sina seda usud. Su usk on liiga lihtne," heitis ta Grahamile ette. Ka Graham õppis usuteadust (Wheaton kolledžis) ja pidi tunnistama sõbra paremust teoloogilistes vaidlustes. Ta ees oli valik, kuidas Piiblit uskuda.

Ühel hilisõhtusel jalutuskäigul Graham palvetas. Ta ei saanud aru kõigest, mis Piiblis on. Aga ta otsustas uskuda seda, mis on Piiblis, jutlustada seda ilma vabandusteta: „Ma olen kogenud, et kui ma ütlen: „Jumal ütleb..." ja „Piibel ütleb..." siis sellel on tulemused."

Ka teised on heitnud Grahamile ette liigset lihtsust, mis ei vasta inimelude keerukusele. Aga mitte keegi neist pole seadnud kahtluse alla Grahami usku ja motiivide puhtust. Templeton on kirjutanud oma mälestustes: „Ma olen Grahamist väga erineval arvamusel kristluse suhtes... Aga temas ei ole valskust: ta usub, mida ta usub, vastupandamatu süütusega. Ta on ainus massievangelist, keda ma usaldaksin." Tuntud religioonivastane intellektuaal Christopher Hitchens nimetades teda „enesekeskseks" ja „ülbeks", kes ei usu sõnakestki sellest, mida ta jutlustab, vaid teeb vaid head äri. Seepeale pidas isegi tuntumaid uurivaid ajakirju Time vajalikuks avaldada artikli Grahami kaitseks.

Tõsi, kriitikat on Graham pälvinud ka fundamentalistide poolt, eriti tema koostöö tõttu katoliiklaste, anglikaanide ja teistega. „Fundamentalism on ilus sõna," ütles Graham 75aastaselt ajakirjale Time, „aga see on hakanud oma elu elama ja sellega on mindud äärmustesse." Fundamentalistide vaenulikkus on teda vaevanud rohkem kui liberaalide kriitika: „Ma tundsin, et mu oma vennad on mu vastu pööranud."

Puhtus raha ja seksiküsimustes

Billy Graham teadvustas juba oma teenimistöö alguses, et mitmed jutlustajad on lõpetanud raha- või seksiskandaalides. Selle eest on Graham püüdnud end teadlikult kaitsta. Ka lähedus võimudele on kiusatusteks võimalusi andnud, ent Graham on jäänud puhtaks.

On teemasid, milles Graham on eksinud ja seda ka tunnistanud. 1972. a osales ta president Nixoni nõunikuna arutelus, milles heideti ette „juutide ülemvalitsust USA meedias". Kui vestluste lindistused avalikustati 30 aastat hiljem, tõlgendati Grahami sõnu anti-semiitlikult ja Graham on nende pärast avalikult vabandanud.

50ndatel hoiatas Graham kuratliku Nõukogude Liidu eest ja kutsus ehmunud kuulajaid otsima varjupaika usust. 80ndatel liitus Graham siiski rahuliikumisega ja sai sellega palju kriitikuid, k.a oma naise Ruthi. Tulemuseks oli aga, et Graham sai jutlustada Ida-Euroopas. Hiljem tunnistas Ruth: „Jeesus ütles, et minge kõike maailma ja kuulutage evangeeliumi, mitte ainult kapitalistlikku maailma. Minu kriitika oli tollal täiesti vale."

1948. a andis Graham tõotuse mitte kunagi olla üksinda samas toas naisterahvaga, v.a oma naisega. Kui näiteks Hilary Clinton kutsus teda enda juurde lõunasöögile pärast ühte suurkoosolekut, vastas Graham: „Ma ei einesta kaunite naistega üks-ühele." Küll aga kohtusid nad hotelli restoranis ja vestlesid mitu tundi.

Temas ei ole valskust: ta usub, mida ta usub, vastupandamatu süütusega.

Raha-asjades oli Graham nõue, et tema suurkoosolekute raha-aruanded oleksid auditeeritud ja avaldatud kohalikus lehes peale koosolekute lõppu. 1950. a rajas ta Billy Grahami Evangeelse Assotsiatsiooni (BGEA), mis on maksnud talle kindlat palka. See on samas suurusjärgus linnakoguduse pastori palgaga ega sõltu evangeelsete koosolekute sissetulekutest. Ta keeldus miljoni-dollarilisest isiklikust telesaatest ja Hollywoodi pakkumistest. Ta on elanud majanduslikult rahulikku elu, tema kodu on oma keskkonnas tagasihoidlik. Talle isiklikult kingitud majad on ta kristlikuks heategevuseks edasi andnud. Ta pole kunagi rajanud Billy Grahami Kogudust, vaid on jäänud Lõuna Baptisti jutlustajaks.

Billy Grahami Raamatukogu-muuseum

90aastase Billy Grahami jõud pole lõppenud, ehkki viimased 15 aastat on ta kannatanud Parkinsoni tõve all. Praegu lõpetab ta raamatut vananemisest. Tema teenimistööst jutustab sünnikoha läheduses asuv Billy Grahami Raamatukogu, tänapäevane multimeedia-muuseum: „Vaimulik kingitus kõigile". Selle avamisest võtsid osa kolm ekspresidenti: Bill Clinton, Jimmi Carter ja George H.W. Bush. Seal saab näha ja lugeda tema eluga seotud isikutest ja sündmustest. Möödunud suvel mattis Billy Graham oma abikaasa Ruthi, kellele Raamatukogus on pühendatud terve galerii.

Aktiivset tööd evangelistina jätkab ta poeg Franklin, kes on ka BGEA juht. Paljud on kokku puutunud selle allorganisatsiooniga Samaarlase Kukkur, mille kaudu on Eesti lastenigi jõudnud jõulupakid ameerika kristlastelt. Franklin Graham jutlustab Lootuse festivalil Tallinnas Saku Suurhallis 29.-31. mail 2009.

 

TSITAATE BILLY GRAHAMILT

* Julgus on nakkav. Kui julge mees võtab seisukoha, siis tugevdab see sageli ka teiste selgroogu.

* Anna mulle viis minutit aega süveneda isiku tšekiraamatusse ja ma ütlen sulle, kus on tema süda.

* Ma tahan lihtsalt teha lobitööd Jumala heaks.

* Kui meil oleks rohkem põrgut kantslis, siis oleks meil vähem põrgut kirikupingis.

* Igav on ainult neil, kes tahavad, et kõik nende eest ära tehtaks.

* Loe Piiblit. Tööta visalt ja ausalt. Ja ära kurda.

* Ma olen lugenud Piibli viimast lehekülge. Lõpuks läheb kõik hästi.

Uudised

2023-2-veebruar

07 Märts 2023
2023-2-veebruar

SISUKORD  Sõbralt Sõbrale meeskond rõõmustab Jumalas Merle Kotiesen Paranda meelt juba täna! Mihkel Nõlvak Igatsus olla ehtne Ermo Jürma Hanna Kaptein – naine täis usku ja armastust Mari-Vivian Ellam Orus...

Kõige andekam on Jeesus

07 Märts 2023
Kõige andekam on Jeesus

Veebruar 2023 Kaarel B. Väljamäe, Allika koguduse pastor Tema on see, kes on pannud mõned apostleiks ja mõned prohveteiks ja mõned evangelistideks, mõned karjaseiks ja õpetajaiks, et pühi inimesi valmistada abistamistööle...

Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

07 Märts 2023
Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

Veebruar 2023 Ülo Kikas, Hiiumaa osakonna juhataja Samaaria Eesti Misjon alustas Jumala kutsel tööd augustis 1991. Soome vendade Krister Lindbergi ja Rynar Nylundi initsiatiivil asutati koos Jüri ja Toomas Nõlvakuga (tolleaegse...

Mõtisklus rahust muusikas

07 Märts 2023
Mõtisklus rahust muusikas

Veebruar 2023 Marek Talts, Viljandi baptistikogudus Lõuna-Eesti palvushommikusöögi keskmes olid suhted, mis ühendavad erinevate elualade juhte üldinimlikus ja üleinimlikus tähenduses. Kujutan neid suhteid horisontaalsel ja vertikaalsel teljel, millest lähtuvalt avasin mõtteid...

Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

07 Märts 2023
Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

Veebruar 2023 Hele-Maria Kangro, Mooste kogudus Liidu ainus kogudus Põlvamaal sai endale noore pastori.Veebruari esimesel pühapäeval oli Mooste koguduses meeleolukas pidupäev. Palvela saal oli puupüsti rahvast täis, nende seas üle kümne...

„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

07 Märts 2023
„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

Veebruar 2023 Meego Remmel, 3D koguduse õpetuspastor Sõnad „Tartu rahu oli õiglane rahu“ kõlasid Tartu linnapea Urmas Klaasi Lõuna-Eesti palvushommikusöögi tervituskõnes. Küünlapäeva eel vahetult enne Tartu rahu aastapäeva toimunud kokkusaamine leidis...

Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

07 Märts 2023
Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

Veebruar 2023 Joosep Tammo, EKB Liidu vanematekogu esimees Käesoleval kuul tähistame Eesti Vabariigi 105. ja Eesti baptismi 139. aastapäeva. Pidasin 2018. aasta veebruaris Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris ettekande „Quo vadis, vaba kogudus?“Selle...

Viis isamaalist fuugat

07 Märts 2023
Viis isamaalist fuugat

Veebruar 2023 Marten Meibaum, 3D kogudus Fuuga on muusikaline mõtisklus, kus valitud meloodiat (nt neli esimest takti mõnest isamaalisest laulust) kindlate reeglite järgi esitatakse, arendatakse ja illustreeritakse. Fuuga võib olla nii...

Diakonite ülesannetest vabakogudustes

07 Märts 2023
Diakonite ülesannetest vabakogudustes

Veebruar 2023 Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor Diakon on kristlikus koguduses kaastööline ja teenija. Diakonite ülesanded on eri kirikutes erinevad. Mõnes kirikus ordineeritakse diakonid teenimistöösse ja edaspidi võidakse neid seada...

Ristija Johannese meeleparandusristimine

07 Märts 2023
Ristija Johannese meeleparandusristimine

Veebruar 2023 Peeter Roosimaa, Uue Testamendi õppejõud See on midagi imelist, mida Jeesus ütles Ristija Johannese kohta: Tõesti, ma ütlen teile, naisest sündinute seast ei ole tõusnud suuremat Ristija Johannesest (Mt...

Linke