Otsing

12/2012
Kersti Kuusk, Oleviste koguduse muusikajuht

Taimi Koplit tuntakse staažika viiulipedagoogi, suurepärase orkestrandi ja klaverisaatjana. Novembrikuus tähistas nooruslik nelja tütre ema ja hoolitsev abikaasa oma 50. sünnipäeva.

06 koplid ja willsidKui sul on sõber, kellega koos on üksjagu soola ära söödud... siis ei loe kaugus, kohtumissagedus ega suhtlemistihedus – ta on lihtsalt olemas! Oleme Taimiga Jumala lastena tõelised õed, ühel lainel nii musitseerides, õpetades, kogudusetöös kui ka köögis. Täna elame teineteisest 100 km kaugusel, näeme teineteist pigem harva ja meid ei ühenda enam töö samas koguduses. Aga ma saan Taimile alati loota. Kuhu Taimi käe külge paneb, seal on kvaliteet garanteeritud. Meie koostöö on endiselt hästi toimiv ja „vettpidav".

.


Kohtasin Keila tüdruk Taimi Kruuslat esimest korda Virtsus, Haapsalu koguduse noortelaagris. Oli aasta 1975, olime 13-aastased. Meile oli nagu otsaette kirjutatud: sõbrannad kogu eluks. Taimi ema oli just liitunud Haapsalu Baptistikogudusega ja me saime pühapäeviti regulaarselt kokku. Paljuski tänu tema sagedasele utsitamisele mõistsime, mida tähendab kogudusetöö. Tasapisi õppisime Jumalat teenima oma piskuga: Taimi viiuli-, mina algelise klaverimänguga. Muusikaõpingute ajal Tallinnas meie ühised tegemised sagenesid.
Ühel koguduse suvisel ekskursioonil soovis koorijuht Urve Nõlvak (Pihlak), et meie Taimiga looksime noortekoori. Alustasimegi kuulekalt. Juhtisime seda 15 aastat. Suureks abiks olid meile Sven Nõmmisto, kes oli noortele motiveeriv juht, ja Mehis Metsala, kellega koos musitseerisime kammeransamblite kõikvõimalikes vormides. Innukalt avastasime vaimuliku muusika sügavusi ja arutasime noortetöö võimalusi, vahel kuni hommikuni. Mõne aasta pärast lisandus kammerkoor.
Jätkasime muusikaõpinguid Tallinna Konservatooriumis juba kursusekaaslastena. Koos istusime loengutes, õppisime eksamiteks, sõitsime nädalavahetustel Haapsallu. Sõbrannadena omasime nüüd mitut kodu. Minu isa nimetas Taimit „tütrekeseks". Keila kodu sai mulle sagedaseks pelgupaigaks, kus hommikusöögilauast saime lisaks soojale toidule kaasa õpetlikke nõuandeid ja piiblilugemisi. Praktiliselt tegime kõike koos, jagasime kõike.
Elu tähtsaimad sündmused sattusid meil samuti väga lähestikku. Abiellusime nädalase vahega 1983. aasta suvel. Suhtlemine perede ja laste vahel kestab tänaseni.

Tundlik heade mõjutuste suhtes 08 kersti taimi1980
Taimil oli väiksena oma lauluraamat Laulud Talle Kiituseks. Sellest õppis ta lugema, sellest lauldi nii kodus kui palvemajas. Paljud ilusad viisid jäid mällu. Suur huvi muusika vastu viis Taimi 6-aastaselt Tallinna Muusikakeskkooli viiulit õppima. Ta võis pilli taga istuda tunde. Mõne aja pärast mängis ta vaimulikke laule viiulil ja klaveril kuulmise järgi. Nende laulude sisu, piiblijuttude ja ühiste palvuste mõjul andis Taimi 9-aastasena oma elu Jumalale ning sai mõned aastad hiljem ristitud. Pastor Gustav Nõlvak pani 13-aastase tüdruku Haapsalu koguduse õhtustel jumalateenistustel üldlaule saatma. Varsti mängis Taimi Keila koguduse keelpillikvartetis viiulit ja 16-aastaselt sai alguse kvartetimäng Olevistes Allar Kaasiku juhendamisel.
Viiuliõpetajad Tiiu Peäske Tallinna Muusikakeskkoolis ja Jüri Gerretz Tallinna Konservatooriumis olid Taimiga kannatlikud, kuid arvasid, et aeg, mille ta kulutab kirikus, proovides ja rongisõitudel, võiks kuuluda hoopis viiuli harjutamisele.

Tiiu Peäske, Taimi õpetaja:
Harva tuleb ette selliseid inimesi – muusikalised anded, õpetajatöö, kaunis pereelu, lugupidamine endast vanema põlvkonna suhtes, kodust kaasa saadud kindlameelsus ja ausus, soe naeratus... Meenub, kuidas Taimi mängis G.B. Viotti viiulikontserti, mida paljud mängivad ja õpetajatel tavaliselt igav kuulata on. Taimi mäng jäi kõigile kauaks meelde. Tema esinemised ja eksamid mõjusid nagu kontserdid.

Vastupidav muutustes
Taimist sai Kalle Kopli abikaasa. Konservatooriumi õpingute ajal sündisid tütred Eva ja Hanna. Kooli ees Suvorovi (praegusel Kaarli) puiesteel oli pidevalt näha sinist Moskvitš 412, kus Kalle kannatlikult Taimit ootas. See tegi võimalikuks rinnalapse juurest viiulitundidesse jõudmise. Kord tuli õpetaja Jüri Gerretz isegi Keilasse koju Taimile tundi andma. Abikaasa, ema ja õe Tiiu toel ning julgustusel suutis ta vapralt kooli lõpetada. Taimi mõtleb sellele kui Jumala soosingule.
Taimile anti teada, et usklikuna ta ilmselt õpetajatööd ei saa. Ometi üsna varsti suunati ta tööle Haapsalu Muusikakooli! See oli Jumala juhtimine, mis viis perekond Kopli Haapsallu.
1988. aastast algas Taimi elus suur reisimiste aeg. Moskva EKB Koguduse kammerkoori ja orkestriga tegi ta kaasa kontsertreisid Inglismaale ja Ameerikasse, millele eelnesid sagedased proovid Moskvas. 1989. aastal lisandus erakordselt tihe Gloria koori ja orkestri kontserttegevus Eestis ja Euroopas. Suurt panustamist nõudsid ka Haapsalu koguduse kammerkoori kontserdid, muuhulgas Finlandiatalos, Helsingi Ülikoolis, mitmetes Soome rootsikeelsetes kogudustes. Sel ajal tekkinud kontaktid aitasid kaasa Samaaria Eesti Misjoni rajamisele. Tagasi vaadates näeme selles kõiges Jumala suurt pilti, mis on nagu puzzle – tükkhaaval kokku juhitud.
Kui reisimiste aeg läbi sai, pühendus Taimi laste kasvatamisele. 90ndatel sündisid Sarah ja Rebeka. „Meie nelja tütre kasvamine on olnud kõige raskem ja kõige õnnelikum osa elust. Nende rõõmud ja valud käivad ju alati läbi vanemate südame. Olen väga tänulik läheduse ja usalduse eest, mis meie vahel on," mõtiskleb Taimi.08 isad pojad

Õpetaja ja interpreet
Õpetajatöö muusikakoolis on Taimi jaoks siiani suur väljakutse ja õnnistus. Ta oskab oma õpilastele erilisel moel läheneda. Ta palvetab, kui ees on tund mõne taltsutamatu õpilasega, et Jumal täidaks klassiruumi rahuga. Jumala abiga tekib klapp ja nad saavad hästi hakkama. Mõnikord ongi see rohkem muusikateraapia. Viiuli õpetamine on Taimi jaoks pigem rõõmus ja huvitav hobi kui töö. Taimi õpilased on olnud ka ta tütred Sarah ja Rebeka. Õpilane Kristjan Nõlvak leiab, et Taimi viiulimängus peegeldub see, kes ta inimesena on: siiras, ilma teeskluseta. „Harva kuuleb sellise tooniga viiuldajat, see on väljendusrikas ja läbitunnetatud. Tema mäng kõnetab mind alati!" ütleb Kristjan.

Ingrid Arro, kolleeg Haapsalu Muusikakoolist:
Taimi on aus oma mõtetes ja väljaütlemistes. Ta ettepanekud on läbimõeldud, tema soov on alati leida parimaid lahendusi nii õpilastega seoses kui koolielus. Vaatamata sellele, et tal kipuvad suuna näitamisel vasak ja parem pool segi minema, oleme autoga koos sõites siiski alati sihtpunkti jõudnud.

Jüri Ilves, kolleeg, ansamblipartner:
Meie teineteisemõistmine ja partneritunnetus on pika koosmängu vältel jõudnud tasemeni, kus tihtipeale pole muusika ühiseks lahtimõtestamiseks sõnu tarvis. Iga proov ja kontsert üks rõõmus sündmus.

Peep Tõldsepp, puldinaaber Haapsalu Linnaorkestris:
Taimi on suurepärane kontsertmeister, kohusetruu, korralik, erakordselt musikaalne. Taimi andis ilme suvefestivalide kontsertidel tervele linnaorkestrile. Ta võiks olla kasvõi ERSO kontsertmeister! Kahju, et perekonna ja muude kohustuste tõttu ei ole võimalik esineda rohkem.

07 klaveri tagaUstav kogudusetöös
Paneb imestama, et Taimi ei ole võtnud kordagi nii-öelda aega maha. Ta ei ole ära väsinud kogudusetööst, kandes vastutust muusika-, koori- ja meesansambli juhina. Ansambel "Isad ja Pojad" sündis ajendatuna pastor Jüri Nõlvaku ja Taimi äia Vello Kopli imehästi kokkusobivatest häältest. Esimesel laulmisel avastati, et ollakse ju isad ja pojad. Koos on muusikat ja vaimulikku sõnumit viidud paljudesse kogudustesse. Taimi leiab, et koguduse keskel on kõige oodatum lihtne vaimulik laul – Jumala Sõna laulud.

Hoolas vaikse ajaga
Taimi armastab teha märkmeid jutlustest, piiblitundidest, kirjutada üles mõtteid oma palvekambris. Ta soovitab: märkmik ja pliiats olgu alati Piibli vahel! Oma tütardele saadab ta mõtteid ja soove grupimeilina. Vanem õde Tiiu Moring meenutab Taimi suurt lugemiskirge. „Lapsena, kui olime maal, ronis Taimi õunapuu otsa, et seal okste ja lehtede varjus lugeda segamatult mõnda lemmikraamatut. Taimil ei jää kunagi nõuannetest puudu. Kus on kõik selle juured? Igal hommikul Piiblisse süvenemine, hoolsus vaikse ajaga. Tunnetan, et ta on Jumalale väga lähedal!" räägib Tiiu.

Mina ja mu pere, meie teenime Issandat
Taimi on väga tänulik oma pere eest. Kalle on Haapsalu koguduse juhatuse esimehena andnud oma aja ja südame Jumala riigi ülesannetesse. Ka kõik nende tütred on aktiivselt koguduse töös, on see siis Haapsalu, Tartu Risttee või Atlanta kogudus.
Abikaasa Kalle: „Perelt on Taimi saanud kõige suuremat tuge. Oma perega on lihtsam ka koguduses muusikat teha. Ega ülearu isiklikku elu pole olnud. Vahel on Taimi pühapäeva lõunaks täitsa läbi. Näen, et ta füüsiliselt ei jaksa. Suurem osa tööst ei paista ju välja. Oleks siis ainult muusika, aga ta on mootor ka muudes valdkondades, on see siis akende pesemine, laagrite korraldamine või toitlustamine."
Tütar Sarah: „Oma emale mõeldes meenuvad kohe aastad, mil ta mulle iga päev pidi meelde tuletama kirjakohta Pauluse kirjast filiplastele: "Ärge muretsege ühtigi, vaid teie vajadused saagu kõiges Jumalale teatavaks tänuütlemisega palumises ja anumises." Ta korrutas seda mulle püsivalt iga päev. Ja see püsivus õpetas mind usaldama Jumalat!"

Taimit võib näha ka
• tõlkimas saksa jutlustajat
• pakkumas lõunat koguduse külalistele
• osalemas koguduse juhatuse töös
• esindamas Tabiita Misjonit Saksa osapoolele
• rõõmustamas viiuliga hooldekodu elanikke
• hoolitsemas oma voodihaige tädi eest
• istumas õmblusmasina taga, meisterdamas tütardele pidulikke kleite
• tube ümber tõstmas vähemalt kord aastas
• seltsiks Kallele mehelike tööde juures
• hoidmas tütretütar Oliviet
• võimlemas Pilatese trennis

Kui küsin Taimilt, mis on olnud erilisemad hetked muusikas ja vaimulikus teenimises, vastab ta: „See, mis on tehtud Jumalale ja mis on tehtud koos teistega. Jumalale tehtu on värviline, see hingab ja lõhnab... Mul on tunne, et Jumal on mind oma lapsena terve elu hellitanud. Õppides teda päev-päevalt enam tundma Piibli, eluolukordade ja palvevastuste kaudu hakkab mul tekkima mingi aimdus, milline on see Jumal, kes mind armastab. Minu jaoks kõige olulisem on hoida oma süda puhas. Kui Jeesusel on palju ruumi Püha Vaimu kaudu minu sees, siis on elu ilus!"09 taimi viiuliga


Pillimäng algab häälestamisest. See on puhta mängu eeltingimus. A kõrgus peab olema sama, mis teistel pillidel, olgu selleks klaver või sümfooniaorkester. Teised keeled tuleb häälestada õigesse vahekorda A-ga. See pilt räägib mulle Jumalast. Tema on A, kelle järgi saavad inimesed oma südame häälde panna, et elada puhast ja õiget elu, et omada häid vahekordi kaasinimestega. Alguses häälestas mu viiulit õpetaja, kuid mõne aja pärast pidin hakkama seda ise tegema. Väiksena palvetas minuga ema, ühel päeval palusin ise, et Jeesus elaks minu südames. Kuid viiul ei seisa hääles. Teda tuleb iga päev ikka ja jälle häälde panna. Sama on meie südamega.
Nooditundmine algab üksikute nootide õppimisest kuni partituuri lugemiseni välja. Minu piiblitundmine algas ka üksikutest kuldsalmidest. Ema saatis mind tihti teele salmiga "otsige esmalt Jumala riiki ja tema õigust, siis seda kõike antakse teile pealegi!" (Mt 6:33) Koguduse piiblitunnid on aidanud mul mõista Jumala Sõna ilu, tarkust ja lihtsat seost igapäevaeluga. Nii nagu muusikat võib kuulda noodile üksnes peale vaadates, hakkavad ka Piibli kirjakohad minu sees helisema. Just igapäevane piiblilugemine ja palvetamine on kujunenud minu jaoks päeva kõrghetkedeks.
Hea viiulimängu eelduseks on hea kuulmine. Algul sa kuuled, et viiul teeb lihtsalt häält, siis hakkad eristama puhtaid ja musti noote ja lõpuks oled võimeline kuulma väga paljusid erinevaid kõlavarjundeid. Elades koos Jumalaga õpime teda tundma ja tema häält kuulama.

09 toomas n6lvak-1Toomas Nõlvak, Haapsalu koguduse juhatuse aseesimees

Taimi andis oma elu juba noorelt Jumala vormida. Oma muusikalise talendiga on ta hästi kaubelnud ja toonud esile Jumala au, pühaduse, puhtuse, ilu, harmoonia läbi viiuli- ja klaverimängu, koorijuhtimise. Kogudusele on olnud see suur õnnistus. Olen imetlenud Taimi oskust motiveerida ja innustada teisi olukordades, kus tuleb oma nõtrused ja puudused unustada ja usus välja minna. Tahan öelda meie meesansambli poolt talle suure tänu. Taimi kõrval on tubli abikaasa Kalle ja neli tütart ning Taimi võib öelda, et mina ja mu pere, me teenime Jumalat. See külv, mida Taimi on teinud, on head vilja kandmas nii koguduses kui ka oma pere keskel, tööl ja paljude sõprade südametes.

Uudised

2023-2-veebruar

07 Märts 2023
2023-2-veebruar

SISUKORD  Sõbralt Sõbrale meeskond rõõmustab Jumalas Merle Kotiesen Paranda meelt juba täna! Mihkel Nõlvak Igatsus olla ehtne Ermo Jürma Hanna Kaptein – naine täis usku ja armastust Mari-Vivian Ellam Orus...

Kõige andekam on Jeesus

07 Märts 2023
Kõige andekam on Jeesus

Veebruar 2023 Kaarel B. Väljamäe, Allika koguduse pastor Tema on see, kes on pannud mõned apostleiks ja mõned prohveteiks ja mõned evangelistideks, mõned karjaseiks ja õpetajaiks, et pühi inimesi valmistada abistamistööle...

Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

07 Märts 2023
Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

Veebruar 2023 Ülo Kikas, Hiiumaa osakonna juhataja Samaaria Eesti Misjon alustas Jumala kutsel tööd augustis 1991. Soome vendade Krister Lindbergi ja Rynar Nylundi initsiatiivil asutati koos Jüri ja Toomas Nõlvakuga (tolleaegse...

Mõtisklus rahust muusikas

07 Märts 2023
Mõtisklus rahust muusikas

Veebruar 2023 Marek Talts, Viljandi baptistikogudus Lõuna-Eesti palvushommikusöögi keskmes olid suhted, mis ühendavad erinevate elualade juhte üldinimlikus ja üleinimlikus tähenduses. Kujutan neid suhteid horisontaalsel ja vertikaalsel teljel, millest lähtuvalt avasin mõtteid...

Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

07 Märts 2023
Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

Veebruar 2023 Hele-Maria Kangro, Mooste kogudus Liidu ainus kogudus Põlvamaal sai endale noore pastori.Veebruari esimesel pühapäeval oli Mooste koguduses meeleolukas pidupäev. Palvela saal oli puupüsti rahvast täis, nende seas üle kümne...

„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

07 Märts 2023
„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

Veebruar 2023 Meego Remmel, 3D koguduse õpetuspastor Sõnad „Tartu rahu oli õiglane rahu“ kõlasid Tartu linnapea Urmas Klaasi Lõuna-Eesti palvushommikusöögi tervituskõnes. Küünlapäeva eel vahetult enne Tartu rahu aastapäeva toimunud kokkusaamine leidis...

Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

07 Märts 2023
Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

Veebruar 2023 Joosep Tammo, EKB Liidu vanematekogu esimees Käesoleval kuul tähistame Eesti Vabariigi 105. ja Eesti baptismi 139. aastapäeva. Pidasin 2018. aasta veebruaris Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris ettekande „Quo vadis, vaba kogudus?“Selle...

Viis isamaalist fuugat

07 Märts 2023
Viis isamaalist fuugat

Veebruar 2023 Marten Meibaum, 3D kogudus Fuuga on muusikaline mõtisklus, kus valitud meloodiat (nt neli esimest takti mõnest isamaalisest laulust) kindlate reeglite järgi esitatakse, arendatakse ja illustreeritakse. Fuuga võib olla nii...

Diakonite ülesannetest vabakogudustes

07 Märts 2023
Diakonite ülesannetest vabakogudustes

Veebruar 2023 Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor Diakon on kristlikus koguduses kaastööline ja teenija. Diakonite ülesanded on eri kirikutes erinevad. Mõnes kirikus ordineeritakse diakonid teenimistöösse ja edaspidi võidakse neid seada...

Ristija Johannese meeleparandusristimine

07 Märts 2023
Ristija Johannese meeleparandusristimine

Veebruar 2023 Peeter Roosimaa, Uue Testamendi õppejõud See on midagi imelist, mida Jeesus ütles Ristija Johannese kohta: Tõesti, ma ütlen teile, naisest sündinute seast ei ole tõusnud suuremat Ristija Johannesest (Mt...

Linke