Otsing

11/2016 10 peepsaar
Peep Saar, Tartu Risttee koguduse pastor

Elu tormab meist mööda ja aeg-ajalt avastame üllatusega, et käes on uus nädal, kuu või aasta. Head kavatsused, plaanid ja unistused jäävad tihti täitmata – tahtsin küll ju seda teha, sinna minna, selliseks saada, kuid aeg on kuidagi märkamatult käest libisenud. Kuidas oleks võimalik maksimeerida aja kasutamist ja selles toimuvaid muudatusi? Teha rohkem, saavutada enam, olla suuremaks õnnistuseks? Küll on hea teada, et väike muutus võib tuua kaasa suure läbimurde!

Väike muutus võib tuua kaasa suure läbimurde.

Pudelikaelad meie elus

Kui sa oleksid mingi pudel, siis milline? Mahla-, õlle-, piima-, siirupi-, hapukurgi-, limonaadipudel? Pudeleid on väga erinevat sorti ja tüüpi. Kõik nad on mõeldud mingi vedeliku hoidmiseks. Ja kõigil pudelitel on üks ühine tunnus – neil on kael. Vedeliku väljavoolamise hulga ja kiiruse määrab pudelikaela läbimõõt.
Pudelikael on insenerimaailmas mõiste, kus üksainus element või ressurss paneb piirangu kogu süsteemi mahutavusele või toimimisele maksimaalse lae. Isegi kui pudeli mahtuvus ja välimus võimaldaks rohkemat ja enamat, siis pudelikael paneb paika ülemise piiri. Sa võid teha väljaspool pudelikaela suuri muutusi, kuid nende loodud läbimurded on väikesed või olematud.
Näiteid pudelikaelast on meie ümber palju: suletud teelõik suurlinna liikluses, bürokraatlik süsteem, pastorikeskne kogudus. Huvitaval kombel on ka meie elus palju probleeme, kuid üks või kaks pudelikaela. Pudelikaela eemaldamine toob kaasa ebaproportsionaalselt suure muutuse, võrreldes antud panusega. Väike muutus toob suure läbimurde.

Meie elus võivad pudelikaelad olla väga erinevatel tasanditel:
1. Keha: füüsiline (näiteks ebakindlus armi pärast näos), käitumuslik (tõusmise pärast kell kümme iga päev) tasand.
2. Hing: teadmiste ja tundeelu tasand.
3. Vaim: vaimulik, olemuslik tasand.
Pindmised pudelikaelad on lihtsamini nähtavad; mida sügavamale minna, seda raskem on neid märgata.

Samuti võivad meie elus olla erinevad barjäärid, mis ei lase tegeleda pudelikaeladega ja kogeda suurt läbimurret:
1) hirm (näiteks teiste arvamuse, muutuse, ebaõnnestumise ees);
2) laiskus ja distsiplineerimatus (muutus nõuab tööd ja panustamist);
3) rahulolu ja rutiin (kõik on ju praegu OK, võib aga minna halvemaks);
4) skeptitsism (niikuinii ei muutu midagi, kulub ainult aega, vaeva, raha);
5) kaaslaste ja kogukonna puudumine (ei jaksa üksi);
6) ohvrimentaliteet (teised on süüdi, mis ma ise muutun);
7) eesmärkide ja unistuste puudumine (kui ei tea kuhu lähed, on kõik sihtpunktid sama head);
8) perfektsionism (kui ei saavuta täiuslikkust, siis ma parem ei püüagi).

Meie head teod iseenesest pole iial olnud ega saa olema piisavaks garantiiks, mis tagaksid meile igavese elu Jumalaga.

Pudelikael noore rikkuri elus

Vaatame ühte näidet sellest, kuidas Jeesus aitas leida ja tegelda pudelikaelaga ühe noore mehe elus. „Ja keegi ülem küsis Jeesuselt: „Hea Õpetaja, mida tehes ma päriksin igavese elu?” Jeesus ütles talle: „Miks sa nimetad mind heaks? Ei ole hea keegi muu kui üks – Jumal. Käske sa tead: ära riku abielu, ära tapa, ära varasta, ära anna valetunnistust, austa oma isa ja ema!” Aga tema ütles: „Seda kõike olen ma pidanud noorest põlvest saadik.” Seda kuuldes ütles Jeesus talle: „Üks asi on sul veel vajaka: müü ära kõik, mis sul on, ja jaga vaestele, ja sul on siis aare taevas, ning tule, järgne mulle!” Aga seda kuuldes jäi ta päris kurvaks, sest ta oli väga rikas” (Lk 18:18–23).

Mida me võime õppida sellest loost pudelikaelade leidmise kohta oma elus?

1. Eesmärgi olulisus. Sellel noorel mehel oli siht silme ees – ta tahtis pärida igavest elu. Enese läbikatsumine algab sellest, et sa tead, kuhu sa tahad välja jõuda.
2. Noormees võrdles ennast teistega – „Hea Õpetaja”. Enese läbikatsumine toimub eelkõige kontekstis, milleks on teised inimesed – kas ma olen parem või viletsam kui see, kes mu kõrval. Jeesuse vastus on, et on vaid üks, kes on hea.
3. Noormees tahtis teada, mida head ta peaks tegema (Mt 19:16). Meie head teod iseenesest pole iial olnud ega saa olema piisavaks garantiiks, mis tagaksid meile igavese elu Jumalaga!

4. Jeesus pani ta taustsüsteemi paika – keegi pole hea peale Jumala! Selle asemel et ennast teistega võrrelda, peaksime ennast võrdlema hoopis taustsüsteemiga, mis lähtub Jumala sõnast. Mitte see, kuhu mina tahan jõuda ja millised on teised mu kõrval, vaid kuhu Jumal tahab, et mu elu jõuaks ning kuidas mu elu peegeldab Jumala sõnas olevaid standardeid ja väärtuseid, on see, mis loeb.
5. Erinevad tasandid meie elus on läbi põimunud. Mehel olid esmatasandi vajadused rahuldatud (ta oli rikas). Pudelikaelana nägi ta vaimset külge (pärida igavene elu). Jeesus kontrollis vaimuliku vajaduse täitmiseks aga hoopis tema käitumist (Kas käske pead?). Sellest tuli aga välja, et ta oli emotsionaalselt seotud raha külge.
6. Rikka mehe jaoks oli hea asi – varandus – saanud ülimuslikuks. Ebajumala lihtne definitsioon on: miski on Jumalast olulisemaks muutunud. Seda just elu igapäevases praktikas – kes või mis saab sinult suurima osa su ajast, rahast, mõtteist, unistustest.
7. Jeesus armastas meest väga. Ta nägi ja teadis tema südame olukorda, kuid ei rõhunud teda maha must-valgelt 10 käsu tsiteerimisega: „Mina olen Issand, sinu Jumal... Sul ei tohi olla muid jumalaid minu palge kõrval! Sa ei tohi neid kummardada ega neid teenida!” Selle asemel valis Jeesus ülesehitava lähenemise: „Üht asja on sul veel vaja“, „kui sa tahad olla täiuslik“. Jeesus nägi muda alla mattunud meistriteost.
8. Pudelikaela murdmine ei tule lihtsalt. Antud juhul oli väljakutseks – müüa ära, mis sul on! Väike muutus võib tuua suure muutuse. Kuid kindlasti ei pruugi väike tähendada kerget.
9. Kogukonna olulisus. Rikas mees tuli ja läks üksinduses, ta ümber polnud kogukonda, kes aitaks muutumises kaasa. Üksi on raske muutuda. Sul on vaja kogu abi, mis võimalik, inimesi, kes sind toetavad, julgustavad!

Pudelikaela leidmine oma elus
Soovitan sulle radikaalset küsimise meetodit – küsi üks küsimus kolmest kohast:
1. Küsi endalt – tihti teame me ka ise – mis hoiab meid tagasi.
2. Küsi teistelt – teinekord me tõesti ei tea ega mõista – mis peaks meie elus muutuma. Siis tuleb küsida – nagu rikas mees – kelleltki teiselt. Küsi oma sõpradelt. Kõige parem – küsi oma abikaasalt. Tal on sulle nimekiri 10st asjast, mis peaksid muutuma. Võta neist esimene.
3. Küsi Jumalalt.

Kuidas minna edasi?
Kui oled avastanud enda pudelikaela ja tahad asuda muutuse teele, siis tea, et:
1. Saatana vägi ja taktika on reaalsed ja mõjutavad meid.
Saatanal on OK, kui oleme rikkad (võib-olla ta isegi „õnnistab“ sind selles püüdluses).
Tal on isegi OK, kui käitume korralikult. Ta teab väga hästi, et ega meie head teod ei päästa meid!
Aga ta ei taha, et meie vaimulikud olukorrad ja vajadused oleks rahuldatud ning me oleksime oma taevase Isaga ühenduses. Saatan pole passiivne, vaid muretseb eelkõige kõige sügavama kihi pärast sinu elus. Paulus kutsub meid üles ennast läbi katsuma: „Katsuge iseendid läbi, kas te olete usus! Pange end proovile! Või te ei tunne endast, et Jeesus Kristus on teie sees?“ (2Kr 13:5).
2. Jumala armastus ja vägi on reaalsed ja sinu jaoks saadaval.
Meie Jumal on mõlemat – armastav ja vägev. Küll on hea, et ta pole ainult üks neist. Ta tahab sulle parimat – ja ta on vägev sind aitama sellel teekonnal!

Minu väljakutse sulle on lihtne: võta üks pudelikael oma elus ja tegele sellega Jumala väes ja armastuses järgmiste päevade jooksul. Sest küll on hea teada, et väike muutus võib tuua kaasa suure läbimurde! Väike ei tähenda tingimata kerget! Küll on hea siis teada, et sa pole sellel teekonna üksi – Jumal tuleb koos sinuga!

Uudised

2021-3-aprill

07 Mai 2021
2021-3-aprill

SISUKORD ÄNGIST SAI LOOTUS Tõnu R. KallasVäikesed tegemised suure armastusega Ave Aviste„Tee pilt – kodus vaatame!“ Ermo JürmaCrick ja Mindy Porier – suurest Ameerikast väikesesse Eestisse Kerli ValkSuur reede pakub lepitust...

Seminar piilus koguduseelu akendest sisse

07 Mai 2021
Seminar piilus koguduseelu akendest sisse

Aprill 2021 Einike Pilli, KUSi rektor Mulle meeldib õhtuhämaruses ringi jalutada ja veel ette tõmbamata kardinatega tubadesse vaadata. Nii põnev on vaadata, kuidas toad on sisustatud ja mida inimesed neis teevad....

Ühendkuningriigi kohus tunnistas kristlaste õigusi

07 Mai 2021
Ühendkuningriigi kohus tunnistas kristlaste õigusi

Aprill 2021 Peeter Võsu, Oleviste kogudus Franklin Graham sai Inglismaa kohtus võidu vaidluses kristlike seisukohtade avaliku väljendamise teemal. Blackpooli maakond ja maakonna bussifirma võtsid 2018. aastal Franklin Grahami evangeelse ürituse reklaamid...

„Väike vaimuraamat“ käsitleb karismaatilist usupraktikat

07 Mai 2021
„Väike vaimuraamat“ käsitleb karismaatilist usupraktikat

Aprill 2021 Heigo Ritsbek, Anglokatoliku Kiriku patriarh Kuna pean ka ennast karismaatikuks, pakkus mulle suurt huvi lugeda professor dr Tõnu Lehtsaare monograafiat „Väike vaimuraamat“ (Allika, 2021). Eesti ilmselt parima kristliku psühholoogina...

Gruusia baptistiliidu kogudused laiendavad tööd

07 Mai 2021
Gruusia baptistiliidu kogudused laiendavad tööd

Aprill 2021 Kahe liidu juhid, Erki Tamm ja Gia Kandelaki, on juba aastaid head sõbrad ning 24. märtsil kohtumine oli vaid üks paljudest. Gruusia baptistiliidu juhi Gia Kandelaki sõnul on kogudused...

Whittieri partnerkogudusel valmis uus kirikuhoone

07 Mai 2021
Whittieri partnerkogudusel valmis uus kirikuhoone

Aprill 2021 Fotod: John RileyGunnar Kotiesen, Rakvere Karmeli koguduse pastor „Olen veendunud selles, et see, kes teis on alustanud head tööd, lõpetab selle enne Kristuse Jeesuse päeva“ (Fl 1:6). Peaaegu viiskümmend...

Tänukiri pastor Jüri Puusaagile

07 Mai 2021
Tänukiri pastor Jüri Puusaagile

Aprill 2021 EKB Liidu president Erki Tamme FB lehel on kirjas: „Meie plaan oli Sind, hea vend Jüri Puusaag, tänada ja õnnitleda möödunud aastal – Sinu suurel juubelil ja pastoritöö lõpetamisel...

Surnumere kallastelt leiti Piibli käsikirjade uusi osi

07 Mai 2021
Surnumere kallastelt leiti Piibli käsikirjade uusi osi

Aprill 2021 „The Times of Israel“ materjalide põhjal Jaan BärensonEnam kui 70 aastat tagasi leitud Kumrani käsikirjad said lisa.Arheoloogilistel kaevamistel avastati paljude muude leidude hulgas Piibli käsikirjade osi, nt Nahumi ja...

Myanmar vajab meie eestpalveid

07 Mai 2021
Myanmar vajab meie eestpalveid

Aprill 2021 Helle Liht, EBFi asepeasekretär Myanmar (endise nimega Birma) on paljurahvuseline riik üle 100 erineva etnilise rühmaga. See on budistlik maa, kus elab üle 3 miljoni kristlase (6% elanikkonnast). Enamik...

Anabaptismi juubel läheneb

07 Mai 2021
Anabaptismi juubel läheneb

Aprill 2021 Toivo Pilli, Kirikuajaloo õppejõud Mõne aasta pärast tähistatakse 500 aasta möödumist anabaptistliku liikumise algusest. Mida tõi endaga kaasa nn reformatsiooni kolmas laine, mis sai alguse Šveitsist Zwingli järgijate hulgast,...

Linke