Otsing

11/2016 10 peepsaar
Peep Saar, Tartu Risttee koguduse pastor

Elu tormab meist mööda ja aeg-ajalt avastame üllatusega, et käes on uus nädal, kuu või aasta. Head kavatsused, plaanid ja unistused jäävad tihti täitmata – tahtsin küll ju seda teha, sinna minna, selliseks saada, kuid aeg on kuidagi märkamatult käest libisenud. Kuidas oleks võimalik maksimeerida aja kasutamist ja selles toimuvaid muudatusi? Teha rohkem, saavutada enam, olla suuremaks õnnistuseks? Küll on hea teada, et väike muutus võib tuua kaasa suure läbimurde!

Väike muutus võib tuua kaasa suure läbimurde.

Pudelikaelad meie elus

Kui sa oleksid mingi pudel, siis milline? Mahla-, õlle-, piima-, siirupi-, hapukurgi-, limonaadipudel? Pudeleid on väga erinevat sorti ja tüüpi. Kõik nad on mõeldud mingi vedeliku hoidmiseks. Ja kõigil pudelitel on üks ühine tunnus – neil on kael. Vedeliku väljavoolamise hulga ja kiiruse määrab pudelikaela läbimõõt.
Pudelikael on insenerimaailmas mõiste, kus üksainus element või ressurss paneb piirangu kogu süsteemi mahutavusele või toimimisele maksimaalse lae. Isegi kui pudeli mahtuvus ja välimus võimaldaks rohkemat ja enamat, siis pudelikael paneb paika ülemise piiri. Sa võid teha väljaspool pudelikaela suuri muutusi, kuid nende loodud läbimurded on väikesed või olematud.
Näiteid pudelikaelast on meie ümber palju: suletud teelõik suurlinna liikluses, bürokraatlik süsteem, pastorikeskne kogudus. Huvitaval kombel on ka meie elus palju probleeme, kuid üks või kaks pudelikaela. Pudelikaela eemaldamine toob kaasa ebaproportsionaalselt suure muutuse, võrreldes antud panusega. Väike muutus toob suure läbimurde.

Meie elus võivad pudelikaelad olla väga erinevatel tasanditel:
1. Keha: füüsiline (näiteks ebakindlus armi pärast näos), käitumuslik (tõusmise pärast kell kümme iga päev) tasand.
2. Hing: teadmiste ja tundeelu tasand.
3. Vaim: vaimulik, olemuslik tasand.
Pindmised pudelikaelad on lihtsamini nähtavad; mida sügavamale minna, seda raskem on neid märgata.

Samuti võivad meie elus olla erinevad barjäärid, mis ei lase tegeleda pudelikaeladega ja kogeda suurt läbimurret:
1) hirm (näiteks teiste arvamuse, muutuse, ebaõnnestumise ees);
2) laiskus ja distsiplineerimatus (muutus nõuab tööd ja panustamist);
3) rahulolu ja rutiin (kõik on ju praegu OK, võib aga minna halvemaks);
4) skeptitsism (niikuinii ei muutu midagi, kulub ainult aega, vaeva, raha);
5) kaaslaste ja kogukonna puudumine (ei jaksa üksi);
6) ohvrimentaliteet (teised on süüdi, mis ma ise muutun);
7) eesmärkide ja unistuste puudumine (kui ei tea kuhu lähed, on kõik sihtpunktid sama head);
8) perfektsionism (kui ei saavuta täiuslikkust, siis ma parem ei püüagi).

Meie head teod iseenesest pole iial olnud ega saa olema piisavaks garantiiks, mis tagaksid meile igavese elu Jumalaga.

Pudelikael noore rikkuri elus

Vaatame ühte näidet sellest, kuidas Jeesus aitas leida ja tegelda pudelikaelaga ühe noore mehe elus. „Ja keegi ülem küsis Jeesuselt: „Hea Õpetaja, mida tehes ma päriksin igavese elu?” Jeesus ütles talle: „Miks sa nimetad mind heaks? Ei ole hea keegi muu kui üks – Jumal. Käske sa tead: ära riku abielu, ära tapa, ära varasta, ära anna valetunnistust, austa oma isa ja ema!” Aga tema ütles: „Seda kõike olen ma pidanud noorest põlvest saadik.” Seda kuuldes ütles Jeesus talle: „Üks asi on sul veel vajaka: müü ära kõik, mis sul on, ja jaga vaestele, ja sul on siis aare taevas, ning tule, järgne mulle!” Aga seda kuuldes jäi ta päris kurvaks, sest ta oli väga rikas” (Lk 18:18–23).

Mida me võime õppida sellest loost pudelikaelade leidmise kohta oma elus?

1. Eesmärgi olulisus. Sellel noorel mehel oli siht silme ees – ta tahtis pärida igavest elu. Enese läbikatsumine algab sellest, et sa tead, kuhu sa tahad välja jõuda.
2. Noormees võrdles ennast teistega – „Hea Õpetaja”. Enese läbikatsumine toimub eelkõige kontekstis, milleks on teised inimesed – kas ma olen parem või viletsam kui see, kes mu kõrval. Jeesuse vastus on, et on vaid üks, kes on hea.
3. Noormees tahtis teada, mida head ta peaks tegema (Mt 19:16). Meie head teod iseenesest pole iial olnud ega saa olema piisavaks garantiiks, mis tagaksid meile igavese elu Jumalaga!

4. Jeesus pani ta taustsüsteemi paika – keegi pole hea peale Jumala! Selle asemel et ennast teistega võrrelda, peaksime ennast võrdlema hoopis taustsüsteemiga, mis lähtub Jumala sõnast. Mitte see, kuhu mina tahan jõuda ja millised on teised mu kõrval, vaid kuhu Jumal tahab, et mu elu jõuaks ning kuidas mu elu peegeldab Jumala sõnas olevaid standardeid ja väärtuseid, on see, mis loeb.
5. Erinevad tasandid meie elus on läbi põimunud. Mehel olid esmatasandi vajadused rahuldatud (ta oli rikas). Pudelikaelana nägi ta vaimset külge (pärida igavene elu). Jeesus kontrollis vaimuliku vajaduse täitmiseks aga hoopis tema käitumist (Kas käske pead?). Sellest tuli aga välja, et ta oli emotsionaalselt seotud raha külge.
6. Rikka mehe jaoks oli hea asi – varandus – saanud ülimuslikuks. Ebajumala lihtne definitsioon on: miski on Jumalast olulisemaks muutunud. Seda just elu igapäevases praktikas – kes või mis saab sinult suurima osa su ajast, rahast, mõtteist, unistustest.
7. Jeesus armastas meest väga. Ta nägi ja teadis tema südame olukorda, kuid ei rõhunud teda maha must-valgelt 10 käsu tsiteerimisega: „Mina olen Issand, sinu Jumal... Sul ei tohi olla muid jumalaid minu palge kõrval! Sa ei tohi neid kummardada ega neid teenida!” Selle asemel valis Jeesus ülesehitava lähenemise: „Üht asja on sul veel vaja“, „kui sa tahad olla täiuslik“. Jeesus nägi muda alla mattunud meistriteost.
8. Pudelikaela murdmine ei tule lihtsalt. Antud juhul oli väljakutseks – müüa ära, mis sul on! Väike muutus võib tuua suure muutuse. Kuid kindlasti ei pruugi väike tähendada kerget.
9. Kogukonna olulisus. Rikas mees tuli ja läks üksinduses, ta ümber polnud kogukonda, kes aitaks muutumises kaasa. Üksi on raske muutuda. Sul on vaja kogu abi, mis võimalik, inimesi, kes sind toetavad, julgustavad!

Pudelikaela leidmine oma elus
Soovitan sulle radikaalset küsimise meetodit – küsi üks küsimus kolmest kohast:
1. Küsi endalt – tihti teame me ka ise – mis hoiab meid tagasi.
2. Küsi teistelt – teinekord me tõesti ei tea ega mõista – mis peaks meie elus muutuma. Siis tuleb küsida – nagu rikas mees – kelleltki teiselt. Küsi oma sõpradelt. Kõige parem – küsi oma abikaasalt. Tal on sulle nimekiri 10st asjast, mis peaksid muutuma. Võta neist esimene.
3. Küsi Jumalalt.

Kuidas minna edasi?
Kui oled avastanud enda pudelikaela ja tahad asuda muutuse teele, siis tea, et:
1. Saatana vägi ja taktika on reaalsed ja mõjutavad meid.
Saatanal on OK, kui oleme rikkad (võib-olla ta isegi „õnnistab“ sind selles püüdluses).
Tal on isegi OK, kui käitume korralikult. Ta teab väga hästi, et ega meie head teod ei päästa meid!
Aga ta ei taha, et meie vaimulikud olukorrad ja vajadused oleks rahuldatud ning me oleksime oma taevase Isaga ühenduses. Saatan pole passiivne, vaid muretseb eelkõige kõige sügavama kihi pärast sinu elus. Paulus kutsub meid üles ennast läbi katsuma: „Katsuge iseendid läbi, kas te olete usus! Pange end proovile! Või te ei tunne endast, et Jeesus Kristus on teie sees?“ (2Kr 13:5).
2. Jumala armastus ja vägi on reaalsed ja sinu jaoks saadaval.
Meie Jumal on mõlemat – armastav ja vägev. Küll on hea, et ta pole ainult üks neist. Ta tahab sulle parimat – ja ta on vägev sind aitama sellel teekonnal!

Minu väljakutse sulle on lihtne: võta üks pudelikael oma elus ja tegele sellega Jumala väes ja armastuses järgmiste päevade jooksul. Sest küll on hea teada, et väike muutus võib tuua kaasa suure läbimurde! Väike ei tähenda tingimata kerget! Küll on hea siis teada, et sa pole sellel teekonna üksi – Jumal tuleb koos sinuga!

Uudised

Mida sa tahad, et ma sulle teeksin?

05 November 2023
Mida sa tahad, et ma sulle teeksin?

Oktoober 2023 Rait Tõnnori, Oleviste koguduse pastor Ja Jeerikost välja minnes läks Jeesusega kaasa suur rahvahulk. Ja vaata, kaks pimedat istus tee ääres. Kui nad kuulsid, et Jeesus möödub, kisendasid nad:...

2023-6-oktoober

05 November 2023
2023-6-oktoober

SISUKORD  Tervikliku Tervenemise Teenistus Veikko Võsu Viljandi ja Valkla koguduste ühisteenistused Ave Saarva Eesti Metodisti Kirik lahkus Ühinenud Metodisti Kirikust Robert Tšerenkov Pöördumise järel tuleb edasi minna Ermo Jürma Vaike...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

05 November 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Oktoober 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

05 November 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Oktoober 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Ühiskoolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“

05 November 2023
Ühiskoolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“

Oktoober 2023 Johanna Rosenvald, Tartu Kolgata kogudus, tekst ja fotod Meie kaasaja ühed suured väljakutsed on ärevus ja sõltuvused, aina enam ka just nutisõltuvus. Kiirete muutuste ja murettekitavate sündmuste aegadel on...

Usu jõud

05 November 2023

Oktoober 2023 Usk annab mulle rahu hingeja pühib palgelt silmavee.Usk võtab ära mure, pingening rõõmsaks teeb mu südame. Usk, lootus, armastus on vägi,mis naeratuse näole toob.Saan neist ma ikka hingeabi,mis...

In memoriam Aamo-Haarand-Meego Remmel

05 November 2023
In memoriam Aamo-Haarand-Meego Remmel

Oktoober 2023 20.12.1936–20.09.2023 Septembri viimasel päeval saadeti Oleviste kirikust viimsele teekonnale ja sängitati Tallinna Metsakalmistu mulda pastor Aamo Remmeli põrm.Aamo-Haarand-Meego sündis 1936. aasta 20. detsembril Pärnus koos kaksikõe Siiri-Eo-Kalliga ema elu...

Margo Meri on Tõrva uus pastor

05 November 2023
Margo Meri on Tõrva uus pastor

Oktoober 2023 Erki Tamm, EKB Liidu president Tõrva Immanueli Koguduses oli 1. oktoobril rõõmus päev – palusime õnnistust uuele pastorile Margo Merile, kes koos abikaasa Leaga asuvad kogudust teenima. Keilast...

Ordineeriti Leisi koguduse pastor Janek Järveots

05 November 2023
Ordineeriti Leisi koguduse pastor Janek Järveots

Oktoober 2023 Erki Tamm, EKB Liidu president Keset väga tormist lõikustänupüha palusime Saaremaal ordineerimispalve Janek Järveotsa üle, kes töötab karjasena Leisi baptistikoguduses ja kogukonnas ning samuti kaitseliidu kaplanina. Juba aastal 2017,...

Keila kogudus uue pastori Hans-Kristen Sapasega

05 November 2023
Keila kogudus uue pastori Hans-Kristen Sapasega

Oktoober 2023 Merit Lassmann, Loksa baptistikogudus „Kõik, kõik on uus septembrikuus,“ öeldakse Olivia Saare tuntukssaanud luulereas. Eriti hästi sobis see Keila baptistikoguduse konteksti 24. septembril – ümmargune aastanumber 120 juhatas sisse...

Linke