Aprill 2023
Margus Kask, Elva koguduse pastor
Apostel Paulus andis Timoteosele korralduse: „Ära mässi end argistesse askeldustesse!“ Mõlemad mehed olid töistes suhetes jumalariigi põldudel juba pikka aega. Kui nad siis linnu mööda käisid, andsid nad kogudustele täitmiseks need korraldused, mis apostlid ja vanemad Jeruusalemmas olid otsustanud (Ap 16:4). Apostlite kontsiili korralduste kohta saame lugeda Ap 15:23–29.
Paulus esitab kolm reeglit: töötegija ei seo end kõrvaliste toimetustega, ta lähtub töötamisel korrast ja kord näeb ette töötegija varustatuse.
Timoteos osutus Pauluse jaoks kõlblikuks kaastööliseks. Nende suhet kokkuvõtlikult kirjeldades võiks öelda, et Paulus „jüngerdas“ Timoteost. Timoteos õppis Pauluse meeskonnas olles nägema koguduste ja inimeste vajadusi. Ta pani tähele, kuidas Paulus lahendas ettetulevaid küsimusi, ja suutis oskuslikult disainida koguduste juhtimisstruktuure ning nende kestlikku toimlemist. Timoteos sai väga hea koolituse. Ühtlasi jättis Paulus talle ülesandeks anda omandatud vaimulik pärimus edasi ustavate inimeste hoolde, kes edaspidi sobivad õpetama ka teisi (2Tm 2:2).
Pauluse jaoks on tähtis kõnelda töötegija ametist. Pastoraalkirjadest (1Tm, 2Tm, Tt) leiame põhjalikud juhised töötegijatele ja kogudustele. Timoteos pidi ka need edasi andma. Üheks töötegijatele määratud korralduseks oli mitte mässida ennast argistesse askeldustesse. Ükski, kes on sõjateenistuses, ei seo end argielu askeldustega, kui ta tahab jääda meelepäraseks sellele, kes ta on sõduriks kutsunud. Ja kui keegi võistleb, ei saa ta ometi võidupärga, kui ta ei võistle korrakohaselt. Tööd rügav põllumees peab esimesena saama osa viljast (2Tm 2:4–6). Siin on töötegija kohta kolm võrdlust: sõdur, atleet ja põllumees. Nende põhjal esitab Paulus kolm olulist reeglit: töötegija ei seo end kõrvaliste toimetustega, ta lähtub töötamisel korrast ja kord näeb ette töötegija varustatuse.