Aprill 2022
Rebeka Mia Raihhelgauz, Tallinna Betaania kogudus
Fotod: Kadi Tingas
„Ühisosa – Точка пересечения“ oli EKB Liidu ajaloo esimene eesti- ja venekeelne noortekonverents, mis toimus 16. aprillil Rakvere Karmeli Koguduses. Mina istusin registreerimislauas ja mu käed värisesid, sest ei suutnud uskuda, et see kõik tõesti toimub. Inimesed saabusid üksteise järel, kuni kohal oli meid 90. Saal kihas vestlustest ja ootusärevusest kõige üle, mis hakkas siin toimuma.
Idee korraldada sellist konverentsi sündis peaaegu aasta tagasi, kui Einike Pilli palus noorte juhtide arenguprogrammis FUTUURUM unistada: „Kui sina oleksid EKB Liidu juhatuses, milliseid muutusi sooviksid sina tuua koguduste ühistöösse? Miks ja kuidas neid muutusi saavutada?“ Meie meeskonna vastus oli: peab vähendama barjääri eesti- ja venekeelsete koguduste vahel! Miks? Sest mõlema kogukonna ühtsuse korral on kergem viia evangeelium kõigile Eestimaa elanikele. Kuidas? Esmalt tuleks eesti- ja venekeelseid noori omavahel tutvustada, luua kontakte, vahetada koguduste vahel infot, korraldada kakskeelseid üritusi, näiteks konverentse. Aga toona oli see lihtsalt meeletu unistus. Ma ei oleks kunagi arvanud, et vaid aasta hiljem hakkabki see sündima ja mina saan osaleda selle elluviimises.
Konverentsi vältel kõlas nii lavalt kui ka grupiaruteludest ikka jälle küsimus: miks me seda varem ei ole teinud? Miks ei ole me varem korraldanud vene- ja eestikeelseid ühiskonverentse, üritusi, laagreid, projekte? Sellele küsimusele kõlasid ka mitmed vastused. Vaieldamatult on olnud probleeme ja takistusi, mille tõttu ei ole piisavat ühisosa veel leitud. Konverentsi vanemad kõnelejad, Meego Remmel ja Erki Tamm, rääkisid, et eelmise põlvkonna okupatsioonivalu ei olnud veel vaibunud. Nüüd on kolmkümmend aastat möödunud ja kontekst on muutunud. Üles on kasvanud uus põlvkond, kes vajab ja otsib ühisosa ja on osanud teha selleks ka esimesi samme.
Tundub, et eestikeelsetel kogudustel on visioon ja vahendid, venekeelsel kogukonnal aga keel.