Arhiiviallikad aitavad mõista usulugu
Oktoober 2022
Toivo Pilli, KUSi kirikuloo õppejõud
Me seisame eelmiste põlvkondade õlgadel. Me võtame nende pärandist teekonnale kaasa seda, mis annab meile jõudu, ja mõnikord sedagi, mis meid takistab. Seda pärandit tuleb tunda. Seda tuleb jätkuvalt mõtestada. Mis on õnnistuseks? Mida tahame muuta? Ajaloolise mõõtmeta on meie identiteet kilomeetrilaiune, aga sentimeetrisügavune. Selles pinnases suured puud ei kasva.
Sügava pinnase jaoks on tarvis ajaloomälu alles hoida ja pidevalt värskendada. See on kirikuloolaste ülesanne. Kuid sedasama väärikat missiooni täidavad needki, kes peavad oma koguduse kroonikat, jutustavad usuelu kogemusi, panevad kirja eluloo või koguvad selgitustega varustatud fotosid. Pinnas on sügavam, kui tunneme oma eelkäijate tugevusi ja nõrkusi, veendumusi ja tegusid. See aitab meilgi suunda seada.
Ajaloolise mõõtmeta on meie identiteet kilomeetrilaiune, aga sentimeetrisügavune.
EKB Liidu arhiiv säilitab dokumente ja mälestuslikku materjali EKB koguduste ja usutegelaste kohta. Arhiiv asub Tartus Salemi koguduse ruumides.
Arhiivides ei ole tavaliselt trükitud raamatuid, kuid EKB Liidu arhiivis hoitakse näiteks Johannes Lipstokile kuulunud raamatukogu. Teadlikult on kogutud nõukogude ajal masinakirjaliselt paljundatud teoseid. Eelkõige on arhiiv dokumentide, kirjavahetuse, päevikute, elulugude, protokollide, nootide, heli- ja videosalvestiste ning fotode hoidmise paik.