Jaanuar 2023
Hele-Maria Kangro, 3D Kogudus
Kui neli aastat tagasi tundus, et YouTube’i kanalit vajab ainult 3D Kogudus ja teenistuste ülekanded olid Pereraadio pärusmaa, siis nüüdseks on pilt märkimisväärselt muutunud. 24 Liidu kogudust teeb igal pühapäeval teenistusest otseülekande, lisaks kümmekond kogudust, kes teevad ülekandeid vahel või jagavad teenistuste salvestusi. Sellise seisu kaardistasin 22 KUSi tudengiga, kes vaatasid üle kõik Liidu koguduste kodulehed, Facebooki ja YouTube’i kanalid.
Paljud kogudused alustasid ülekannetega koroona-ajal, kuigi meenutamist väärib, et nii mõnigi tegi seda omal initsiatiivil juba enne. Neile tähendas koroona-aeg kvaliteeditõusu, uute töötegijate kaasamist (enamjaolt vabatahtlikud, ent mõni kogudus maksab palka). Hea sõnaga pidasid tudengid nüüd meeles riigi finantstuge tehnikapargi täiendamisel.
Ülekanded muutsid koguduse tegemised avalikumaks ja lisandus kriitiline kõrvalpilk – mis see on, mida me siin teeme ja mis tasemel? Üks tudeng tõi välja, et nende koguduses oli enne suhtumine, et muusikat võib teha „kes iganes, kuidas iganes“, aga ülekanded tõid kultuuri, et ülistajad pidid enne pühapäeva harjutama. Teine tõi välja, et arendama pidi avaliku esinemise oskusi, eriti kui karantiini ajal tuli teenistust pidada tühjale saalile.
Ühehäälselt toodi esile ka ootamatu väljakutse, et kui karantiin lõppes ja tohtis jälle füüsiliselt kokku tulla, oli inimesi ekraanide eest raske tagasi koguduse keskele tuua. Kui mõni kuu varem tundus, et kogudusel on puudu tehnikameestest, siis sel hetkel leidis nii mõnigi, et vajanuks rohkem diakone, kes suhtlevad inimestega ja julgustavad neid uuesti leidma teed kirikupinki. Samas võimaldas veebitöö hoida osaduses neid, kes õpivad välismaal või on kodus haiged, ja seda kasutatakse siiani.
Mõeldes internetis aktiivsele kogudusele, tõdesid tudengid, et veebis ootavad meid ees pahatahtlikud kommentaarid, solvumised, vääriti mõistmised ja palju ettearvamatust. Justkui rida inimesi ainult ootaks hetke, millal saab kedagi-midagi solvata, postitust või ülekannet kaaperdada ning arvamust avaldada, et see ja teine laul ei meeldi, õpetus ei kõlba jne. Internetimisjoni võimalustena näevad tudengid uute inimesteni jõudmist, kristlike väärtuste ja õpetuse esiletoomist ühiskonnas, koguduse-elu läbipaistvust, paindlikkust, erinevate arvamuste väljatoomist ning võimalust kaasata inimesi eri asupaikades.