„Sõna ja tegu“ Kõrgema Usuteadusliku Seminari sügiskonverents

September 2019
12. oktoober 2019, Kalju 1, Tallinn

Konverentsi eesmärk on mõtestada kristlaste ja kristlike koguduste rolli ühiskonnas.
Jumala rahvas ja Jumala riik kannavad endas Jumala igavikulisi väärtusi – usku, lootust, armastust. Kuidas luua igavikulist meie ajas ja ruumis? Kuidas muuta nähtamatut nähtavaks? Kuidas kehastada Jumala riiki Eesti riigis? Konverents tegeleb nende ja mitmete teiste küsimustega teoloogiliselt, praktiliselt ja kogemuslikult, luues keskkonna erinevate inimeste ja kogemuste kohtumiseks. Oled oodatud!

Loe edasi: „Sõna ja tegu“ Kõrgema Usuteadusliku Seminari sügiskonverents

Talutubadest linnakirikutesse ehk miks õppida teoloogiat?

August 2019 26 1einikene
Einike Pilli, KUSi rektor

Mõnikord on kuulda ütlemist, et teoloogiline haridus ei olnud Eesti vabakoguduste alguloos tähtis. Et meil oli talutubades ise Piiblit lugenud meeste siiras usk ja sellest piisas, et evangeelium leviks ja inimeste elud muutuksid. Küsisin järele meie liidu ajaloo ja identiteedi uurijalt Toivo Pillilt.

Toivo vastas: „See ei vasta tõele. Juba meie liidu koguduste algusaegadel sada ja rohkem aastat tagasi oli teoloogia õpingutel ja teoloogilisel mõtlemisel väga oluline koht. Andres Tetermann, hilisem vaimulik juht, uuris Uut Testamenti nii saksa kui kreeka keeles, et paremini mõista ristimise tõde ja tähendust. Konverentsidel arutati teoloogilisi küsimusi, mõnikord põhjapanevaid teemasid, mõnikord elu-olulisi asju. Adam Podin käis misjonikoolis Inglismaal, ja Hamburgi seminaris õppisid vahetult pärast esimest maailmasõda Karl Kaups, Johannes Lipstok ja teised. Oli küll tähtis – ja seda nii mitteformaalse kui formaalse õppimise mõttes.“

Siiras piibliuurimine talutubades oli samuti teoloogiline tegevus.

Loe edasi: Talutubadest linnakirikutesse ehk miks õppida teoloogiat?

Rahvas raamaturiiulite vahel ehk Seminari raamatulaat

August 2019 25 raamatulaatv01

Kõrgem Usuteaduslik Seminar kolib sügisel Tartust Annemõisa 2 õppehoonest Tallinna ‒ Koskla 18. Seoses sellega vaatas kool kriitilise pilguga üle kogu oma raamatukogu. Leiti palju häid, põhiliselt veidi varasemate väljaandmisaastatega raamatuid, mida TASUTA ära anda. Kogunes tuhandeid eesti-, soome-, inglise-, vene- ja saksakeelsed raamatuid.
5. augustil oli raamatukogu rõõmsat sagimist täis, sest midagi leidis riiulitelt iga huviline. Mõni oli tulnud kohvriga, keegi teine kastiga. Koju minnes olid need sisukaid raamatuid täis.
Palusime tulijatel toetada annetusega raamatukogu arendust ja uute raamatute ostmist. Esimesel laadapäeval kogunes juba 218 eurot. Suur tänu!
Seminari raamatulaat toimub üks kord veel: reedel, 30. augustil kell 9–17. Tulge vaatama ja osa saama!

Seminari lõpetamine Annemõisas

Juuni 2019 26 kus l6pupilt
Ermo Jürma, Teekäija toimetaja tekst ja fotod

Teisipäeval, 11. juunil kaitsesid KUSis kaks diplomandi oma lõputöid.
Vallo Põldaru: „Protestantlike koguduste ja neile lähenejate kristlik internetikasutus ning misjonivõimalused uues meedias“, juhendajad Meego Remmel ja Hele-Maria Kangro.
Virve Toom: „Ristimiseks ettevalmistamise praktika ja materjalide kasutus Eesti Seitsmenda Päeva Adventistide kogudustes“, juhendaja Mervi Kalmus.

Neljapäeval, 13. juunil kõlas aulas pühalik muusika Eivin Toodolt ja Margit Prantsuselt. Kooli arendusjuht Innar Kruglov avas palvega 2019. aasta lõpuaktuse. Siis ühinesid diplomisaajad ja nende lähedased, õppijad ja õppejõud, vilistlased ja USA Asuza Pacific Ülikooli külalistudengid laulus „Kogu hing laulab vaid sulle kiitust“.

Loe edasi: Seminari lõpetamine Annemõisas

KUS Annemõisas olid ajad

Juuni 2019 14 kus 1995

Annemõisa seminarihoonele pandi nurgakivi 5. novembril 1992. Avaaktus koos 48 tudengiga toimus 12. septembril 1994. Annetajate „kuldraamatust“ loeme Eesti koguduste nimed, kes ohverdasid vähemalt 100 Eesti krooni. Teekäija küsis majarahvalt 25 aasta meenutusi. Vaata ka: „SEMINARI vilistlased meenutavad”, Teekäija 04.2012.

15 toomas vardja
Toomas Vardja
: Minu esimene isiklik kaamera oli Siim Teekli poolt kingitud väike fotoaparaat. Sellega palju videosid ei teinud, aga esimene montaaž oli minu esimesest päevast KUSis. Video kvaliteet on kehv, aga siiski on näha mitmeid põnevaid inimesi: https://youtu.be/QX24MmQgZv8.

Loe edasi: KUS Annemõisas olid ajad