Juudi rahvamuusika ansambel Keshet

03/2017 24 siauliai 2006
Serhiy Kravchenko (tõlge vene keelest Kristi Jörberg)

„Trööstige, trööstige minu rahvast, ütleb teie Jumal” (Js 40:1).

Muusikalise grupi Keshet (heebrea keeles vikerkaar) ajalugu kestab juba kaks aastakümmet. Kõik algas 1993. aastal Tartus. Noori kristlastest muusikuid ajendas looma just sellise helikeelega ansamblit sisemine kutse, Jumala sõna kõnetas.

See oli unustamatu kogemus, eriline ajahetk. Nägime suurt hulka juute endisest Nõukogude Liidust tagasi pöördumas oma esiisade maale. Sündmused, mis siis aset leidsid, osutasid igivanadele prohveteeringutele, mis puudutasid juutide tagasipöördumist „põhjamaalt” (Jr 16:15). Läbi muusikalise tegevuse, ühendatud armastuses Iisraeli vastu, soovisime selles osaleda. Selgeks õpiti heebreakeelsed laulud, juudi rahvatantsud, ansambli koosseisu kuulusid erinevad instrumendid: kitarr, flööt, viiul, löökpillid. Esimene ülesastumine ansamblina toimus 14. mail 1994. aastal Tartus Saksa Instituudis, kohale tuli sadakond kuulajat.

Loe edasi: Juudi rahvamuusika ansambel Keshet

Timo Lige plaat „Kõik on võimalik”

02/2017
Risto Tamm, muusikaguru

Kõik on võimalik Timo Lige uuel plaadil. Kristlik perebänd kõlab nii nagu kristlik perebänd ei peaks kõlama. Ja see on hea. Ei midagi piinlikku ega väljavabandamist ootavat. Aus ja ehe. Timoligelikuna ei kõla selle plaadi esimene (ja minu arust ka parim) lugu – „Maailm on katki”, suurepärane kõrvaklapimuusika.

Timo looming on kristlikule muusikale omaselt tekstikeskne. Nii tekstikeskne, et sellest saaks imehead materjali mõnele vihasele räpparile. Vihased, valusad ja lõikavad riimid („Tere, hirm!”). Pole ka liiga suur saladus, et Timo suudab kõnetada nii muusika kui sõnade keeles, selliselt leiab kõrvale tuttavat saundi Kalamaja hipster („Kui Sind pole”), ülistust nooliv piiblipäevlane („Ma näen Su armu”, „Arm ja ustavus”, „Ma tean, et sa oled hea”, kui ka tekstist tuge otsiv melanhoolsemas ja introvertsemas lainetuses viibija („Iga pisar on teada”, „Nüüd jäänud on arm”).
On selge, et Timo on evangelist, sest ta püüab ja suudab kõnetada inimest keeles, millest ta aru võiks/peaks saama. Isegi mina leidsin oma kõnetuse. Tõepoolest, kõik on võimalik – ma ostan Timo Lige plaadi.

Loe edasi: Timo Lige plaat „Kõik on võimalik”

Miks me laulame „Ma otsustasin järgida Jeesust“?

01/2017
Internetimaterjalide põhjal Helari Puu
Noot: Kersti Kuusk

Laul „Ma otsustasin järgida Jeesust“ sai läänemaailmas tuntuks Billy Grahami evangeeliumi kuulutamise suurürituste kaudu. Seda on esitanud ka Billy kuulus kaastööline George Beverly Shea. Eestisse jõudis „Ma otsustasin järgida Jeesust“ arvatavasti 1970. aastatel.
Lugu, millel põhineb see lihtne laul, avab meile evangeeliumi rahvusvahelise olemuse ja radikaalse iseloomuga kutse Jumalalt – kannatada ja vajadusel surra koos Jeesusega.

Loe edasi: Miks me laulame „Ma otsustasin järgida Jeesust“?

„Mu jõululaul on Petlemmast“

12/2016 24 ella pumber
Taimi Kopli, Haapsalu baptistikogudus

Selle lüürilise laulu autor Ella Pumber on elanud väga pika elu. Ta on üles kasvanud Paldiskis, sõjapõgenikuna elanud Rootsis ja Argentiinas ning suurema osa elust Torontos. Viimased aastad on ta veetnud tütre juures Calgarys, kus täitus tal hiljuti 98. eluaasta. Ta on suure pere ema: 4 last, 10 lapselast ja 14 lapselapselast. Ta on kirjutanud palju luuletusi ja tõlkinud suure hulga vaimulikke laulutekste mitmest keelest.
Kõige olulisemat siin elus on kirjeldanud Ella nii: „Juba teismelisena olin kogenud Kristust kui oma isiklikku Päästjat, kes kinkis uue, puhta südame ja kindla lootuse igaveseks eluks. Sõjakeerises kaotasin kodumaa ja kõik, mis seal oli armas, kuid Jumala pitserit südamest pole keegi võinud röövida.“
Mõned päevad tagasi meenutas Ella Pumber selle laulu saamislugu: „Olles pagulasena 1944. aasta hilissügisel Põhja-Rootsis, tundsin ennast seal väga üksi. Mõned mu laulud ja luuletused olid sel ajal nii kurvad, üksildustundest kantud. Hakkasin jõulude peale mõtlema: kuidas kõik kodus oli. Igatsesin kangesti oma perekonna järele. Siis tahtsin jõuludest midagi ilusat kirjutada. Nii sündis „Mu jõululaul on Petlemmast“, mille meloodiaks rootsi rahvaviis.“

24 mu joululaul

"Maa ja taevas"

12/2016 17 maa ja taevas

Löökpilliduol Redel Ruudus (Aleksandra Kremenetski, Valeria Jagudina) ja laulja Mirjam Kivisillal valmis ühine plaat. Rohuneeme kabelis salvestati pillid ja Peeter Salmela stuudios vokaalpartiid, materjalitöötluse ja lõppviimistluse tegi José Diogo Neves.
Albumis on üheksa lugu: viis vaimulikku rahvalaulu – tuntuim vast „Mu süda ärka üles”, kolm A. Kremenetski pala ja T. Lige „Vähem mind ja rohkem Jeesust”.
Kõlavad sellised pillid nagu vibrafon, marimba, marimbula, kalimba, timpan, trummid ja taldrikud. Helipilt on üldjoontes vaikne, kuid samas intensiivne; siin on nii koos mängitud unisoone kui ka palju improvisatsiooni ja vabadust. Võib öelda, et esitusele paneb krooni pähe Mirjam Kivisilla laul – tema kauni tämbriga hääl ja tekstide läbitunnetamine. Ühes loos ühineb trioga ka Mihkel Metsala flüügelhornil.
Plaat on saadaval Logose, Apollo, Rahva Raamatu ja Laseringi poodides.

Muusikasekretär Tähti Lehtsaare 10 aastat

10/2016 24 t6hti n6mmel 1

Milline oli muusikasekretäriks saamise eellugu?

Olen Tartu Kolgata koguduses lastega ja suurtega laulnud Tartusse kolimisest alates, st 1984. aastast. Esialgu oma koguduse piires ja varsti tekkis üha rohkem kontakte ka teiste koguduste muusikutega. Tallinna omasid ma juba teadsin, nüüd siis laienes tutvusringkond ka Lõuna-Eesti poole. Tol ajal käis see ju ikka isikliku suhtlemise pinnalt. Koguduste koorid ja ansamblid külastasid päris tihedalt naaberkogudusi, eriti aastapäevadel.
Mingil hetkel olin õla alla pannud EKB Liidu suvepäevade muusika organiseerimisele, esialgu vist lastekooride poolelt. Igatahes näitavad andmed, et 2000. aastal on Elvas laulnud 65 last kaheksast kogudusest. 2001. aastal Kärdlas laulsid 138 last 13 kogudusest peale oma repertuaari kaasa ka ingliskeelses muusikalis „Experiencing God” koos USA ja Eesti kooridega.
Leidsin oma CVst, et olin enne 2006. aastat juba mitteametlikult koordineerinud Liidu muusikatööd kolm aastat.

Loe edasi: Muusikasekretär Tähti Lehtsaare 10 aastat