Õlimaalid toaseinal jutustavad elavast usust

02/2016 27 ristim valklas
Harli Jürgenson, Tartu Salemi baptistikogudus

Minu abikaasa osales aastal 2013 Valkla mererannal varahommikusel ristimisteenistusel ja sai sellest kustumatu elamuse. Kuna Piret tegeleb maalimisega, valmis tal sellest sündmusest kõnekas taies. Pildil ristib Valkla baptistikoguduse pastor Aldo Randmaa oma ema, kes kaalus oma otsust kaua, aga kelle tunnistus ja lahtisidumine maailmast olid seda sügavamad.

Alati, kui mu pilk meie elutoa seinal sellel pildil peatub, meenutan nii enda kui paljude kaasvendade-õdede elu pühalikku suurtundi.

Vabakoguduslik ristimine on küllaltki omanäoline. Tegemist on oma usu teadliku tunnistamisega, isikliku valikuga – järgida Kristust, saada tema koguduse liikmeks. Ühele inimesele saabub see selgus kiiresti, teisel küpseb kuid või aastaidki. Ristimine ei ole ju ainult väline, avalik toiming. See valik puudutab inimest esmalt sügavamas sisemuses. See on meeleparanduse teekond, kus tunnistatakse oma senise elu pankrotti ja hüütakse appi Päästjat Jeesust. Ristimises palutakse Issandalt puhast südametunnistust ja väljendatakse oma tahet olla ustav Uue Testamendi õpetusele ning elada ka surmani Pühakirja õpetuse ja Püha Vaimu juhtimise järgi.

Loe edasi: Õlimaalid toaseinal jutustavad elavast usust

Malejutuke läbi silmapaari

12/2016 04 foto 2

Silver Aarna, Tartu Salemi kogudus
Fotod: Silver Aarna ja Grete Aasa

Minu seos Eesti suurima maletajaga on, et mu abikaasa tädi töötas Tallinnas Paul Kerese nimelises malemajas. „Igavene teine“ oli meeldejääv isik ja seetõttu otsustas Tartu Risttee kogudus korraldada ürituse, kus tähistati Paul Kerese 100. sünniaastapäeva ning Risttee kümnendat sünnipäeva. Ürituse eesmärk oli tuua kokku kõik malehuvilised.
Jõudes kohale, uudistasin ringi, justkui püüdes skaneerida kokkutulnute mõtteid. Ma nägin närviliselt põlve nõksutavat tundmatut ja ringi tammuvaid inimesi. Õhk oli otseses mõttes pinges.

Loe edasi: Malejutuke läbi silmapaari

Sõnaseppade sepikoja tuli kustus

10/2015 

Erki Tamm, Teekäija peatoimetaja

20 tiiu juhani

Alates sellest sügisest ei ole võimalik enam tellimustöödega kirjastuse Sõnasepp poole pöörduda. Viimaseks tööks jäi Aare Tamme romaan „Indrek".

Kirjastuse Sõnasepp asutaja Juhani Pesu sõnul on viimased aastad olnud majanduslikult rasked. Kasvamiseks pole jätkunud ressursse. Partnerlusest rootslastega loodeti paremat. Saadi küll moodne trükimasin, aga ei leitud piisavalt tellimusi. See tulenes omakorda tõigast, et polnud vahendeid turundamiseks.

Juhani ja Tiiu Pesu on alates abiellumisest 1992. aastal jaganud ühist missiooni – kristliku kirjanduse väljaandmist.

Ometi on kirjastus Sõnasepp aidanud 23 aasta jooksul ilmavalgust näha tohutul hulgal vaimulikul kirjandusel. Täpset arvu ei oska Juhani nimetada. Juba enne Sõnasepa sündi trükiti koostöös Slaavi Misjoniga 1991. aastal paar tiraaži lasteajakirju Päikesekiir. Kui Ingmar Kurg alustas kirjastusega Logos, vajas ta appi kedagi, kes oleks varem kirjastustegevusega kokku puutunud. Juhani oli elanud vabas maailmas ja seda tööd teinud nii Rootsis kui Soomes. Eestisse sattus ta esimest korda 1988. aastal. Need kontaktid tekkisid tänu organisatsioonile Slaavi Misjon, kus Juhani paar aastat Rootsis töötas. Esimene raamat, mida Juhani aitas kirjastusel Logos välja anda, oli „Esimesed Jõulud".

Loe edasi: Sõnaseppade sepikoja tuli kustus

Magusad killud muusikute jõululaualt

12/2014

Makk
Kaie Kant, Oleviste kogudus

Jõuluks teen makki. Kallist lapsepõlve mälestust elus hoides käin neid enne jõule Hiiumaal tegemas. Sooled võtan linnast kaasa, muu saab kohalikust poest. Sülti keedan ka üks kord aastas. Kahjuks pole kummalgi kirjalikku retsepti olemas. Kuna muusikud on alati seotud jõululaupäeva jumalateenistusega, siis peab kokkamine sündima n-ö käigupealt või ennetades.

Datlikook „Parim kahe nädala pärast"
Kersti Kuusk, Oleviste kogudus

Minu lemmikud on puuviljakoogid, mis seistes aina paremaks lähevad.
[1 pakk (200 g) datleid, 3 dl vett, 1,5 dl suhkrut, 200 g võid, 2 muna, 3,5 dl jahu, 1 tl küpsetuspulbrit, 1 tl soodat, 1 tl vaniljesuhkrut]
Keeda datlid suhkruvees, lisa või, jahuta. Sega hulka munad ja küpsetuspulber, sooda ja vaniljesuhkruga segatud jahu.
Minu looming algab siin. Mõnikord lisan hakitud aprikoose, musti ploome, mõnikord rosinaid ja pähkleid või hoopis kuivatatud mangot ja kirsse.
Küpseta rõngasvormis 180-kraadise kuumusega 1 tund. Paki jahtunud kook hõbepaberisse ja hoia jahedas. Serveerides riputa koogile tuhksuhkrut. Paku koos glögiga!

Loe edasi: Magusad killud muusikute jõululaualt

Piibli ristsõna lahendamine

11/2014 25 tk ristsona

Pühapäevase jumalateenistuse järel, 8. novembril, vahetasid mitmed Mooste koguduse liikmed muljeid ajakirja Teekäija kohta. Selgus, et enamus loeb liidu häälekandja kõik artiklid suure huviga läbi. Parajaks pähkliks osutub aga igas numbris olev Piibli ristsõna. Üks õde teatas, et tema ei pane enne pliiatsit käest, kui on oma koju tellitud eksemplaris lahenduse leidnud ja nii on see olnud tal juba üle kümne aasta. Teistes äratasid huvi küll ristsõnas sisalduva piiblisalmi kohta esitatud küsimused ja eelmise numbri ristsõna vastused, samas aga ei edenenud lahendamine. Probleemiks on eelkõige see, et Eesti Piibliseltsi viimane väljaanne on eestimaalastele kasutada küll juba 17 aastat, aga mitmetele on tuttav vaid varasemate tõlgete sõnastus. Seepeale jagati omavahel neid esmaseid nippe, kuidas ristsõna lahendamist alustada ja edasi liikuda.

Usk on ainult nõrkadele!

06/2014 24 henri aaron
Märt Saar, Noorteühendus Koma juhataja

Ma väidaks omakorda: tugevus on oma nõrkusi tunnistada! Inimene ju areneb, kui ta julgeb oma elu kõrvalt vaadata ja näha, kus tal kasvada tuleb. Keegi meist ei taha jääda imiku tasemele.

Kindlasti tõmbab kristlus kui usk ligi väiksemaid ja väeteid, sest neid võetakse vastu. Selle üle tasub meil ühiskonnana pigem rõõmu tunda. Aga see ei tähenda, et need inimesed peaksid jäämagi vaesekesteks.

Just usklikelt tuleks oodata tugevust ja võimet kanda nõrgemate eest hoolt. Piiblis on sõnad: „Teie, kes te selle aja peale peaksite olema õpetajad, vajate, et teile jälle õpetatakse Jumala sõnade esmaseid algeid, te olete saanud nende väärseks, kes vajavad piima, mitte tahket toitu" (Hb 5:12). Olgu meil julgust täna need sõnad läbi seedida ja asjadele pihta saada!