Üle mõistuse rahu
Juuni 2023
Erki Tamm, presidendi jutlus EKB Liidu aastakonverentsil
Praegust aega arvestades tundub prohvetlik, kui möödunud suvel venna Joosep Tammo terassil tõusid meie mõttevahetuses selle aasta teemana esile salmid: Ärge muretsege ühtigi, vaid teie vajadused saagu kõiges Jumalale teatavaks tänuütlemisega palumises ja anumises. Ja Jumala rahu, mis on ülem kui kogu mõistmine, hoiab teie südamed ja mõtted Kristuses Jeesuses (Fl 4:6j).
Inimestena kaotame südamerahu, kui tervikpilt on lagunemas koost. Neid olukordi, kus selline tunne tekib, on olnud lähiminevikus palju.
Möödunud aastal olen kümnete ja kümnete Ukraina põgenikega kohtunud, nende lugusid kuulanud, nendega koos palvetanud. Et Jumala rahu hoiaks südameid ja mõtteid. Et mitte muretsemisega hulluks minna. Et suuta ja julgeda elada. Mitte kaotada lootust. Aitäh, sõbrad, kes te olete olnud paljude Ukraina põgenike kõrval, et leida rahu!
Meil on õigus oma seisukohti välja öelda. Veel olulisem on nende järgi elada.
Abielu ideaal
Kuid tean, et ka peale viimaseid riigikogu valimisi kadus paljudel südamerahu. Ma ei räägi täna maksutõusudest. Ka sel teemal oli Jeesusel ühtteist öelda. Ukse avamine sooneutraalsele perekonnakäsitlusele ühiskonnas on igas mõttes nonsenss. Inimene on loodud meheks ja naiseks, ainult mees ja naine võivad lapsi saada. Ainult ema saab last ilmale kanda ja emapiimaga antakse mitte ainult toitu, vaid seal kuuleb laps esimesed emakeelsed sõnad. Abielu mehe ja naise vahel on olnud ja jäänud eestlaste jaoks ideaaliks. Alati mitte täiuslikult välja tulnud, aga igatsetud ideaaliks. Lapsed vajavad ema ja isa. Teineteist armastavat ema ja isa.
Sõbrad, valitsus koosneb inimestest, kes ei pruugi Jumala sõnast ega Jumala tahtest hoolida. Paljude jaoks Jumalat justkui polegi. Aga hoolime meie temast! Palume meie, mehed, Jumalalt jõudu ja oskust armastada oma naisi, ja naised, armastada oma mehi. Nii et see oleks ilusaim, mida tahta segipööratud maailmas. Armastava ning üksteist heas ja kurjas hoidva pere tunnistust mõistab maailm.