Jõulude fenomen on muutumatu ja lõppematu
Detsember 2023
Eduard Ülevain, Tartu Kristlik Ruut kogudus
Me elame muutuste ajas – lõppematud sõjad, lõhenenud ühiskonnad, geopoliitiliste konfliktidega vahelduvad siseafäärid. Ometi vajame pidepunkte, millest kinni hoida, et reaalsustaju mitte täiesti kaotada. Pidepunktid on nagu kujuteldav telg, mille ümber maakera pöörleb, kuid mis ise paigal püsib. Kõigi olude ja aegade keskel on jõulud üks pidepunkt, millest hoitakse kinni. Aga millest me täpsemalt kinni hoiame?
Elame muutuste ajas. ‒ Tegelikult pole kogu ajaloo vältel olnud hetke, mil midagi poleks muutunud. Ilmselt meeldib meile seda fraasi kasutada, kuna see võimaldab väljendada frustratsiooni. Meid ümbritsevas maailmas on korraga palju arusaamatut: lugematuid probleeme, millele ei leita lahendusi, ning teavet, millega ei osata midagi peale hakata. Öeldes „Elame muutuste ajas“ anname märku, et me ei mõista, miks asjad lähevad nii, nagu nad lähevad. Oma teadmatuse keskel vajame siiski kindlustunnet ja lootust.
Kõigi olude ja aegade keskel on jõulud üks pidepunkt, millest hoitakse kinni.
Jõulud kui erakordne lootuskiir
Jõulud kuulutavad meile, et ükskord saame öelda: „Me elame rahuajas.“ Selline lootuskiir on harukordne ning näitab ennast ikka ja jälle kord aastas. Jõulud on küll omaette fenomen. Eesti Keele Instituudi kodulehe järgi on sõnal „fenomen“ kolm tähendust. Esimene väljendab haruldast, salapärast ja kummalist nähtust, teine ebatavaliste võimetega inimest ning kolmas millegi olemuse välist avaldumisvormi. Need tähendused kirjeldavad tabavalt ka jõule.
Jõulud märgivad Jeesuse sündi ja aega, mil hommikumaa tähetargad nägid Petlemma kohal tõusmas erakordset tähte. See kummaline astronoomiline juhtum on mõistatuseks siiani. Ühelt poolt läks täide osa Bileami ettekuulutusest (4Ms 24:17), teisalt ollakse eriarvamustel, missuguse kosmilise sündmusega „Petlemma tähte“ seostada. Nii on jõuludes erakordsust ja salapära.