September 2023
Grete Veedla, Nõmme baptistikogudus, kokkuvõte KUSi lõputööst
Minu KUSi lõputöö eesmärk oli esitada piibellik käsitlus prohvetlikust vaimuannist ja kuidas see vaimuand on mõeldud uustestamentlikus koguduses toimima.
Impulss, mis ajendas prohvetluse teemat uurima, oli probleem, mida märkasin Pühakirjas sõnastatu ja reaalse kogudusliku elu vahel. Kristlaste isiklike kogemuste seas on prohvetluse vallas nii rõõmsat julgustust Jumalalt kui ka traagilisi näiteid anni kuritarvitamisest. Aga kes prohvetlikult kõneleb, see kõneleb inimestele nende ehitamiseks ja julgustamiseks ja lohutamiseks (1Kr 14:3). Prohvetlik and on mõeldud koguduse õnnistuseks.
Esimene samm üleloomulikes asjades kasvamiseks on nende kohta tõe teadmine. Kogu prohvetluse vaimuanniga seonduva kohta tuleb otsustada Piibli põhjal. Pauluse sõnul on prohvetlik vaimuand väga vajalik Kristuse ihu ülesehitamiseks. Kahju, kui seda andi õpetuse puuduse tõttu ei kasutata või lähenetakse sellele valel viisil, nii sõnumi edastajate kui vastuvõtjate seas.
Prohvetlus on:
• ilmutuslik vaimuand Jumalalt;
• Jumala vaatenurk olukorrale (minevik, olevik, tulevik);
• προφητεία – Pühast Vaimust inspireeritud kõnelemine.
Mõistmaks Uue Testamendi prohvetlust, on oluline asetada see laiemasse ‒ Piibli, juutluse, vaimuandide ja varase kristluse ‒ konteksti. Prohvetlik kõne on harilikult iseloomulikuks märgiks Püha Vaimu väljavalamisest inimeste peale. Tõesti, Issand Jumal ei tee midagi, ilmutamata oma nõu oma sulaseile prohveteile (Am 3:7). Vanas Testamendis on küll Uue Testamendi prohvetluse juured, aga sealsete prohvetite vasteks on pigem apostlid. Vanas Testamendis esines vastav and vaid üksikutel prohvetitel.
Jeesus ei tulnud Seadust ja Prohveteid tühistama, vaid täitma (Mt 5:17). Temas täitusid paljud ettekuulutused ja algas prohvetluse uus ajajärk (Hb 1:1–2). Püha Vaimu ja seega ka prohvetliku anni laialdase väljavalamisega koguduse peale nelipühapäeval täitus (vähemalt osaliselt) prohvet Joeli ettekuulutus (Jl 3:1j). Prohvetlus muutus potentsiaalselt kättesaadavaks kõigile usklikele. Vaimuannid olid varakristlikes kogudustes laialt levinud.
Armastuseta ei saa vaimuande edukalt kasutada ja vaimuandideta ei saa armastust tõhusalt järgida.
Apostel Johannes hoiatas: Armsad, ärge usaldage iga vaimu, vaid katsuge vaimud läbi, kas nad on Jumalast, sest palju valeprohveteid on läinud välja maailma (1Jh 4:1). Prohveteeringud tuleb läbi katsuda Piibli õpetuse, teiste prohvetite ja vaimude eristamise anni abil (1Kr 14:29). Me kõik tunnetame poolikult, ka prohvetliku anniga inimesed on kasvamisprotsessis ja võivad teha vigu. Küpse prohveti tundemärgid on armastus, vastutusvõime ja valmisolek võtta vastu korrigeerimist. Prohvetid peavad alistuma koguduse juhtide autoriteedile.
Uue Testamendi prohvetlus kannab endas Jumala eesmärki rajada ja kindlustada usklike kogukonda, et hea sõnum Jeesusest Kristusest võiks levida. Prohvetliku kõnelemise vaimuanni vajalikkust ja konteksti avab apostel Paulus (1Kr 14:1–5).
Prohvetlikult kõneleja ehitab kogudust, see on ülima armastuse väljendus ja anni igatsemise põhjus. Paulus tahab, et kristlased käiksid armastuse teed ja nõuaksid innukalt Püha Vaimu ande, eriti prohvetlikku kõnelemist, kuni Issand tagasi tuleb. Ta julgustab korintlasi vaimuande kasutama küpselt ja armastavalt. Kui inimene on Jumala Vaimu poolt juhitud, säilib tal vaba tahe. Ta saab otsustada, kas ta laseb end Pühal Vaimul juhtida või mitte: Ja prohvetite vaimud alistuvad prohvetitele (1Kr 14:32). Paulus taotleb, et kogudus saaks tõeliselt üheks ihuks ja suudaks edendada erinevaid ande ihu kasvamisel Jumala auks.
Armastuse puudumisel kaotavad kõik annid oma väärtuse (1Kr 13:1–3). Vaimuannid on piiratud selle ajastuga (1Kr 13:8–13). Armastus, mis on sama igavene kui Jumala olemus, jääb aga kestma. Armastuseta ei saa vaimuande edukalt kasutada ja vaimuandideta ei saa armastust tõhusalt järgida. Jeesus kasutas vaimuande armastuse tõttu, et Isa teistele ilmutada. Koguduses oodatakse igalt usklikult vaimuandide aktiivset taotlemist.
Kogudus vajas prohvetlust ja prohveteid, et rajada Jumala uut kogukonda ja viia edasi head sõnumit Jeesusest Kristusest. Nagu teised vaimuannid, nii on ka prohvetlik and kättesaadav ja hädavajalik kristlikule kogudusele tänaseni. Lõputöö põhitulemuseks on järeldus, et Uue Testamendi õpetuse kohaselt on prohvetlik vaimuand kogudusele vajalik Jeesuse tagasitulekuni, andi peaks innukalt taotlema ja targalt kasutama.
Luues seosed Uue Testamendi põhjal saadud teadmistega, saame praktilised juhised prohvetliku vaimuanni kasutamise kohta. Nii sõnumi edastaja kui vastuvõtja peavad rajama oma usuelu Piiblile ja osadusele Jumalaga. Prohvetlikud sõnumid ei ole ainus ega peamine viis, kuidas Jumal räägib. Kaasaegne prohvet ei lisa Piibli algtõdedele midagi juurde; tema kui teenimisanniga inimese ülesanne on ehitada Kristuse ihu.
Uuetestamentlik prohvetlus ei ole ainult and ennustada tulevikku ega püsiv võime, mida inimene kasutab omal initsiatiivil. See pole pelgalt isiklike nõuannete jagamiseks. Ükski inimene ei kontrolli Jumala poolt antud andi. Tõelise prohvetluse kaudu teeb Jumal oma kohalolu reaalseks. See toimub alati kontekstis, kus tunnustatakse Jeesuse Kristuse ülemvõimu. Prohvetluse olemus on anda selge tunnistus Jeesuse kohta: Kummarda Jumalat, sest Jeesuse tunnistajaks on prohvetluse vaim! (Ilm 19:10). Prohvetlik kuulutamine on kõnelemine Püha Vaimu meelevallas ja mõistetav kuulajatele. See on julgustav, manitsev ja lohutav ning see ehitab kogudust.
Prohveteeringu kaudu aktiveerib Jumal midagi, mis on ülimalt oluline mõne olukorra, üksikisiku, rahva, grupi või koguduse jaoks, muutes selle asjaosalistele kättesaadavaks. Kui tahame näha prohvetluse andi toimimas meie kogudustes tänapäeval, peame uskuma võimalusse, et Jumal annab „ilmutusi“, ja olema vastuvõtlikud Pühale Vaimule.
Prohvetluse jaoks on vajalik ilmutus Pühalt Vaimult (prohveteeringu allikas) ja avalik kuulutus sellest ilmutusest (prohveteering ise).
Prohvetlik eluviis eeldab sügavat Piibli uurimist ja lähedast suhet Jumalaga. On oluline olla Jumalale kättesaadav, kuulekas ja alandlik. Mida enam kaevuda Jumala sõnasse, Jumalat ülistades, paludes, seda enam tugevneb prohvetlik and. Peab olema tugevalt seotud Piibliga, meeled pidevalt pestud Jumala sõna poolt ja uuendatud Jumala ligiolus, et võiks kuulda, mida Jumal ütleb. Piibel on lõplik ja täielik ilmutus, mis rajab aluse, mõistmaks Jumala teid ning mõtteid. Selle ilmutuse põhiselt katsutakse kõike läbi. Piibel ja prohveteeringud peavad käima käsikäes.
Prohvetluse aluseks oleva jumaliku „ilmutuse“ tõttu on võimalik teada inimeste vajadusi. Prohveteering kannab endaga kaasas Jumala ligiolu. Prohvetliku sõna läbi räägib Kristus ise vahetult oma kogudusega (Ilm 19:10; Jh 16:13j). Prohvetiand toob jumaliku värskuse. Prohvetlus on väga oluline vaimuand, sest kogudus vajab julgustust ja tarkust konkreetsel ajal konkreetsetes olukordades ja tulevikuks valmistumisel.
Prohvetluse jaoks on vajalik ilmutus Pühalt Vaimult (prohveteeringu allikas) ja avalik kuulutus sellest ilmutusest (prohveteering ise). Kõik usklikud võivad kuulda Jumala häält ja kõneleda prohvetlikult. Kõiki on kutsutud üles taotlema prohvetlikult kõnelemise andi. Samas on Jumal kutsunud osa kristlasi prohveti kutsega prohveti ametisse. Nii prohvetlus kui ka teised ilmutusannid on väga väelised ja suureks õnnistuseks nii usklikele kui uskmatutele. Prohvetliku kõne eesmärk on tuua Jumala eesmärgid inimeste, koguduste ellu. Igal koguduse juhil võiks olla erinevate andidega (sh prohvetliku anniga) inimeste rühm tema ümber.
Jumal ise valib, kutsub ja määrab koguduses inimesed ametisse ka tänapäeval (Ef 4:11j). Prohvetiteenistus ei kadunud koos algkoguduse prohvetitega. Piibel näitab selgelt, et Jumala plaanis on prohvetlikul vaimuannil jätkuvalt oluline koht. Prohvetliku kõnelemise and on ka täna kogudusele kättesaadav ja hädavajalik. Vajame Püha Vaimu ande selle ajani, kui tuleb täielik, siis kõrvaldatakse poolik (1Kr 13:10). Prohvetluse vaimuand on mõeldud kõigile tänapäeva kristlikele kogudustele aktiivseks praktiseerimiseks, Jumala riigi ja hea sõnumi levimiseks ning Kristuse ihu ülesehitamiseks.
Täispikka versiooni „Prohvetluse vaimuannist Uues Testamendis ja kaasajal“ saab lugeda KUSi kodulehelt, valides menüü „Vilistlased ja lõputööd“.